Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sesizare invatator nepregatit


53 raspunsuri la acest subiect

#21
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 10:29

BlackCat, ce spui este firesc. Eu m-am legat de faptul esti cumva off topic. Pot cauta raspunsuri la diverse intrebari si pentru simpla informare. Eu credeam ca pe forum incercam sa dam raspunsuri si sa purtam un dialog strict pe subiectele lansate. Si ma repet, este alt subiect cel la care imi puteti adresa intrebarile legate de "Metode pedagogice potrivite".

#22
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 10:39

BlackCat, ce spui este firesc. Eu m-am legat de faptul esti cumva off topic. Pot cauta raspunsuri la diverse intrebari si pentru simpla informare. Eu credeam ca pe forum incercam sa dam raspunsuri si sa purtam un dialog strict pe subiectele lansate. Si ma repet, este alt subiect cel la care imi puteti adresa intrebarile legate de "Metode pedagogice potrivite".

 

Toate raspunsurile primite la acest subiect au legatura cu intrebarea ta, chiar daca ale mele au fost nitel seci. 



#23
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 10:42

Citeste cu atentie mesajul Andirei. Are un ton placut si iti schiteaza un posibil viitor pt copilul tau, daca vei ramane pe picior de razboi cu cadrele didactice care vor intra in contact cu copilul tau, iar tie nu-ti vor placea metodele lor. 

 

Rosioara - inca ceva. 

Gandeste-te ca acum e abia clasa 0, fara teme sau alte responsabilitati.

Vor veni insa clasele mai mari, unde la un moment dat vei dori sa intrebi alti parinti despre ce teme au fost date (poate copilul tau uita intr-o zi sa si le noteze pe toate). Vor veni zile de nastere unde poate copilul tau nu va fi invitat. Vor veni proiecte care trebuie facute cu 1-2-3 alti colegi, unde copilul tau, din cauza unei atitudini putin "neconstructive" a mamei, nu va fi chemat. Poate si altele, asta e ce mi-a trecut acum prin cap.

Vrei sa-l faci sa se simta marginalizat, ignorat, sicanat si de alti colegi?

 

Situatia de acum nu e asa grava, insa cu potential mare negativ, si din partea ta si a invatatoarei. Rezolva cu ea si gandeste-te in primul rand la copil. Ati inceput cu stangul insa inca nu e ceva ce nu mai poate fi reparat. Daca insa continui asa, la asta se va ajunge.



#24
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 12:20

As dori sa aflu cum se face o sesizare impotriva unui invatator nepregatit corespunzator pentru predare in general, si predarea la clasa pregatitoare in special?

Te adresezi conducerii scolii .
Urmatoarea etapa , daca esti nemultumita , la Inspectoratul scolar , inspectorul de specialitate.

#25
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 12:28

Vad ca majoritatea adiceti in discutie "ceilalti parinti " .
Nu au nici o importanta ceilalti parinti in conflictul pe care rosioara vrea sa il deschida cu scoala . Asta ar suna a instigare .
Poate invatatoarea se comporta nepotrivit numai cu copilul ei . Nu e necesara o razmerita a mai multor parinti pentru a dovedi ca acestui copil ii sunt incalcate niste drepturi . Multi parinti chiar aproba astfel de metode .

#26
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 12:31

Citeste cu atentie mesajul Andirei. Are un ton placut si iti schiteaza un posibil viitor pt copilul tau, daca vei ramane pe picior de razboi cu cadrele didactice care vor intra in contact cu copilul tau, iar tie nu-ti vor placea metodele lor. 

Citeste cu atentie mesajul Andirei. Are un ton placut si iti schiteaza un posibil viitor pt copilul tau, daca vei ramane pe picior de razboi cu cadrele didactice care vor intra in contact cu copilul tau, iar tie nu-ti vor placea metodele lor. 

Copilul acesta e in clasa 0 ! Are nevoie de intelegere si integrare din partea invatatoarei , ea e cea care il marginalizeaza .

#27
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 12:44

Copilul acesta e in clasa 0 ! Are nevoie de intelegere si integrare din partea invatatoarei , ea e cea care il marginalizeaza .

 

Nu numai pe el, ci asta-i metoda invatatoarei. 



#28
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 12:50

Si daca asta e metoda invatatoarei , rosioara trebuie sa inghita galusca si sa taca .

Mai nou , vad ca e un trend sa ne declaram toleranti dar sa-i luam pe sus pe cei care au nemultumiri .

#29
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 12:54

Nu a indemnat-o nimeni sa tolereze, ci sa faca reclamatie in scris la directie, daca discutia cu invatatoarea a dat gres. 



#30
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 13:24

Collins, consider ca intr-adevar ai inteles corect demersul meu. Adica nici eu nu pricep de ce trebuie sa caut sau sa am adepti ca sa fac o sesizare de exmplu...Asa cum ai zis, multi parinti pot accepta si incuraja aceste "metode"-care am mai spus, nu sunt invatate si studiate la cursurile de pedagogie. Exista parinti care indeamna si incurajeaza invatatorii sa "puna batuta pe el", "ii mai traga de ciuf" etc.etc. Chiar daca nu al meu copil pateste asta, si tot mi se pare in neregula sa asiste la aceste "metode". Multumesc.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -