Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sesizare invatator nepregatit


53 raspunsuri la acest subiect

#11
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 09:49

Alizee - ti-a raspuns deja Admin-ul. Mesajul tau a sunat putin arogant si agresiv.



#12
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 09:52

Cred ca in momentul in care escalezi ceva trebuie sa o faci respectand fiecare nivel de escalare. Concret as merge pe idea:

 

1. Sa incerci sa iti stabilesti cat mai clar si pe baza de facts de ce crezi ca un profesor este nepregatit. Poate este o parere personala. Esti obiectiva? Se intampla frecvent sa greseasca sau a fost un incident. 

2. Discuta cu alti parinti si incearca sa vezi care este parerea lor. Si ei au o astfel de impresie? 

3. Dupa ce ai bine formate nemultumirile roaga-l pe profesorul in cauza sa aveti o sedinta/intrevedere. Expune-i cat mai calm si mai concret ce temeri si nemultumiri ai si incearca impreuna cu profesorul sa gasiti o rezolvare. De cele mai multe ori acest pas 3 ajuta enorm si profesorul isi ajusteaza comportamentul/metoda, devine mai atent. In aceasta discutie poti sa faci remarci despre faptul  ca este o discutie privata ca profesorul sa nu se simta amenintat.

4. Daca lucrurile nu se schimba mergi la director. Nu trebuie plangere scrisa. Mai intai incearca sa-ti expui si la el/ea nemultumirile. Insista pe toti pasii pe care i-ai parcurs pana ai ajuns la director. Explica ca ai vorbit cu profesorul in cauza  si lucrurile nu s-au imbunatatit.

5. Daca directorul nu reactioneaza poti sa incerci sa implici consiliul parintilor.

 

Daca dupa plangerile (eventual repetate) la director lucrurile nu se schimba cred ca poti sa te gandesti serios la o reclamatie la minister. Dar de obicei, daca ai ajuns pana aici este bine sa te gandesti deja la variante precum:

- poate nu ai dreptate si te lupti cu toata lumea

- sa ceri sa fie mutat la alta clasa unde are alt profesor



#13
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 09:54

Initiatoarea a mai primit sfatul sa faca reclamatie scrisa la directia scolii, tocmai de aceea am si intrebat-o daca a procedat asa cum fusese deja sfatuita.

 

Am inteles acum. Dar chiar si asa nu cred ca reclamatia scrisa este singura solutie. Mesajul tau suna a "pana nu faci reclamatie scrisa nu ai ce sa mai cauti pe forum".



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 09:54

Daca problema nu se rezolva pe cale amiabila, daca nu se rezolva nimic cu audienta la director, mergi la inspectoratul scolar de sector si faci sesizare cu numar de inregistrare si tot tacamul.

 

Poti merge la inspectorat si direct fara a mai urma pasii.

 

Cand faci sesizare la director acesta are mai multe variante: incearca sa rezolve local sau trimite mai departe la inspectorat.



#15
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 09:54

Alizee - ti-a raspuns deja Admin-ul. Mesajul tau a sunat putin arogant si agresiv.

 

Scuze, daca asta a reiesit din mesajul meu. 

 

Dar, stiind ca initiatoarea a mai primit sfaturi despre cum sa solutioneze conflictul cu invatatoarea copilului ei, am scris cateva cuvinte care au fost cam seci, i-adevarat. 

 

Ca mama de copil mai mare decat al Rosioarei, am trecut prin situatii similare. Ii garantez ca razboirea cu invatatoarea nu-i va ajuta copilul, mai ales daca il lasa acolo, in continuare.


Editat de Alizee, 02 noiembrie 2016 - 09:55 .


#16
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 09:55

Rosioara - inca ceva. 

Gandeste-te ca acum e abia clasa 0, fara teme sau alte responsabilitati.

Vor veni insa clasele mai mari, unde la un moment dat vei dori sa intrebi alti parinti despre ce teme au fost date (poate copilul tau uita intr-o zi sa si le noteze pe toate). Vor veni zile de nastere unde poate copilul tau nu va fi invitat. Vor veni proiecte care trebuie facute cu 1-2-3 alti colegi, unde copilul tau, din cauza unei atitudini putin "neconstructive" a mamei, nu va fi chemat. Poate si altele, asta e ce mi-a trecut acum prin cap.

Vrei sa-l faci sa se simta marginalizat, ignorat, sicanat si de alti colegi?

 

Situatia de acum nu e asa grava, insa cu potential mare negativ, si din partea ta si a invatatoarei. Rezolva cu ea si gandeste-te in primul rand la copil. Ati inceput cu stangul insa inca nu e ceva ce nu mai poate fi reparat. Daca insa continui asa, la asta se va ajunge.



#17
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 09:57

In general reclamatiile scrise in opinia mea sunt o metoda formala mult prea agresiva care nu trebuie aplicata decat dupa ce metoda de dialog nu a dat rezultate. Cand se ajunge la reclamatie scrisa deja "prapastia" dintre cele 2 parti este prea mare si este greu sa gasesti o solutie constructiva.



#18
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 10:01

Intrebarea mea, consider ca este clara. Eu caut un raspuns la intrebarea:"CUM se face o sesizare impotriva unui invatator nepregatit?" Poate exista un model sau ceva sugestii despre cum trebuie alcatuita... BlackCat, Andira si Alizee, aceste intrebari pe care mi le adresati, cred ca ar fi mai indicat sa le postati la alt subiect unde, desigur pot alege sa raspund sau nu, pot alege sa raspund acum sau mai tarziu... Admin, multumesc.

#19
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 10:16

in primul rand cine decide ca e nepregatit?

daca nu ai o mare sustinere pe afirmatiile tale (de gen inregistrari, pareri ale altor parinti) te desfiinteaza in secunda doi. presupun ca invatatoarea a trecut niste examene de a ajuns unde a ajuns si acestea vor conta mult mai mult (cel putin pt. sefii ei) decat niste afirmatii ale unui parinte

repet, daca nu ai dovezi clare si eventual si alti sustinatori, nu prea vad cum ai putea iesi castigatoare din aceasta lupta.

sesizarea se face la director, inspectorat, minister, in aceasta ordine.



#20
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 10:19

rosioara, eu am scris intrebarile...

Tu poti alege sa raspunzi (sau nu) unde vrei, cand vrei, desigur, daca vrei. [flo2]  




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -