Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nume de copii interzise in lume

nume de copii nume alegerea numelui

9 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 11:05

Nume de copii interzise in lume

 

Cand alegeti numele bebelusului - aveti la indemana mii de variante, semnificatii dar si calculatorul de nume norocoase de la Desprecopii. Dar, stiti ca exista si nume de copii care sunt interzise in unele tari? Iata o serie de nume care sunt interzise copiilor in lumea intreaga,

 

nume-de-copii-interzise-10282016.jpg



#2
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.220 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 11:23

Ma intreb ce fac cei care au deja astfel de nume. Li se cere sa isi schime numele? Alice, Linda, sunt nume frunoase dar totusi interzise. Motivul oare care este.



#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.447 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 11:35

[:-)))]

Mi-a placut lista de interzise in Mexic; sa inteleg ca deja s-au dat aceste prenume ?  [:-)))]



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 11:38

cred ca si in Romania ar trebui un pic de ordine la nume:

 

În Anuarul Statistic al României figureaza prenume ca Paracetamol, Termopan, Împărăteasa, Papanaş sau Televizor.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 11:41

desi... asta e pe cale :)

 

Prevederile noului Cod Civil le strică planurile ţiganilor din cartierul Faţa Luncii din Craiova. Conform codului care a intrat în vigoare la 1 octombrie, ofiţerii Stării Civile au voie să respingă prenumele „excentrice“ pe care părinţii vor să le pună copiilor. Astfel, Mercedesa, Tiribombă, Semafor sau Justiţia ar putea deveni de domeniul trecutului. Vestea nu le-a picat tocmai bine ţiganilor din cartierul Faţa Luncii. Aceştia, deşi recunosc faptul că unele prenume nu le fac cinste, susţin că toţi cetăţeanii ar trebui să aibă libertate în alegerea unui nume pentru copil. Consilierul pe probleme de rromi al Consiliului Judeţean Dolj, Romeo Tiberiade, spune că nu ar trebui să fie respinse numele personajelor pozitive. „Nu văd nimic rău în faptul că vrei să îţi botezi copilul Shakespeare. A fost un celebru sciitor. Pe mine mă cheamă Romeo, la fel ca personajul din cartea sa. Nu cred că poate fi considerat excentric“, susţine Romeo Tiberiade. Acesta nu este de acord cu alte prenume care reprezintă infractori. „Mai nou, am auzit că se pun numele teroriştilor, ca Sadam sau Bin Ladem. Ăştia nu ne fac cinste. De ce să le spunem copiilor aşa?“, mai spune consilierul pe probleme de romi. Nume împrumutate din filme Romeo Tiberiade spune că ţiganii au tendinţa să dea nume ciudate copiilor în funcţie de momentele prin care trec în viaţă. „Unii dacă văd un film care le place tind să îşi boteze copiii cu numele unui personaj de acolo. Eu am un băiat Ahmed pentru că am un cunoscut un om foarte inteligent cu numele acesta şi am decis să îl cheme la fel şi pe băiatul meu“, explică acesta. Un alt ţigan care nu este de acord cu noul Cod Civil este Ion Bâlteanu, preşedintele Asociaţiei Romilor Cărămizari Craiova. „Sunt ţigani care, de exemplu, trec printr-un necaz într-un oraş precum Paris şi după vor să pună numele unui copil Paris. Aşa gândesc ei. Eu le-am dat nume obişnuite copiilor mei, dar toţi au câte o poreclă. Unul e Fabrizio, altul e Giuliano. Lui Nicolae i-am spus Fabrizio după numele naşului din Italia“, mărturiseşte acesta. Potrivit acestuia, majoritatea numelor excentrice din cartier sunt de fapt porecle. „Cam toţi au nume normale în buletine, dar au câte o poreclă. Mai avem şi nume ca Elveţia, Viena, Justiţia sau Constituţia, dar sunt cazuri rare“, conchide Ion Bâlteanu.

 

sursa aici



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 13:34

La mine nu se deschide link-ul si sunt tare curioasa.

Poti pune adresa originala a site-ului?



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 21:27

Dar oricum, adult fiind îți poți schimba prenumele, așa că oricine e nemulțumit de alegerea părinților poate trece la propria opțiune. Nume ca Justitia sunt chiar amuzante, de ce să le interzică ?! :))

#8
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 29 octombrie 2016 - 09:03

Nu ai cum sa refuzi numele excentrice.

In primul rand trebuie sa se stabileasca ce inseamna excentric. Si nu se va ajunge la nici un consens.

Poate vor reusi sa interzica numele unor institutii publice (Justitia, politia samd), dar cam atat.

 

Vedetele din USA ce nume pun? Blue Apple si altele de genul.



#9
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 17:22

Lumea se lupta pentru libertati mult mai "grele" ca sa zic asa...la o adica asta e mizilic. Conform tolerantei si libertatii de alegere, cu ce ar impiedica un nume  dezvoltarea armonioasa a unui copil/om. Asta ar fi ultimul aspect la care sa ne gandim  [fri] . Daca unui barbat ii putem spune Margareta si striga "mama" cu ce ar mai prejos unul care vrea sa-l cheme Televizor. Are acest drept sau ba?



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.051 mesaje

Postat 02 noiembrie 2016 - 17:29

sigur fiecare parinte are dreptul sa isi foloseasca imaginatia cand e vorba despre alegerea numelui copilului - insa cel care trebuie sa suporte 'consecintele' acestei imaginatii este ... copilul...





Etichetat si cu nume de copii, nume, alegerea numelui

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Probleme cu dantura in sarcina

    Ioone
    - Astăzi, 11:49

  • MiÈ™cările copilului

    CrinaMogs
    - Astăzi, 11:49

  • Pregatirea pentru nastere naturala

    LarisaG89
    - Astăzi, 10:42

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -