Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Decizie clasa a 8-a


14 raspunsuri la acest subiect

#11
irinai

irinai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 312 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 14:42

Eu nu cred ca in Romania se poate trai decent din baschet.

Are 14 ani, nu cred ca trebuie lasat sa isi canalizeze optiunile pe o nisa. 

 

Care este media de intrare la liceul sportiv in orasul tau? Nu cumva este doar o optiune pentru cei ce au avut rezultate ce nu le-au permis sa intre la un liceu mai bun?

Asta vrea?

 

Daca pe viitor doreste sa se faca antrenor, va trebui sa urmeze Facultatea de profil, liceul nu va fi suficient.


Editat de irinai, 28 octombrie 2016 - 14:43 .


#12
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 15:54

Din cate stiu eu liceul sportiv ca si cel de arta intra pe filiera vocationala unde nu conteaza media la evaluarea nationala ci cea de la probele pe aptitudini.

#13
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 17:02

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

 

Asa ma gandeam si eu,ca trebuie sa aiba un plan de rezerva,mai ales ca ii merge mintea si poate mai mult decat un liceu sportiv.La liceu oricum ar merge la profil uman pentru ca nu are nici o aptitudine pentru real,ii place romana si limbile straine,sa citeasca.

 

 

M-am gandit sa vorbesc cu antrenorul care a terminat acelasi liceu bun la care vroia sa mearga,ca un exemplu ca se poate si scoala buna si sport intensiv.Culmea e ca schimbarea asta a venit recent,acum o luna era chitit pe liceu bun etc.Deci voi "sapa"sa vad de unde schimbarea asta.Am impresia ca e obositor in a 8-a plus antrenamente de 4 ori pe saptamana,poate de aia s-a gandit ca nu ar putea ambele la liceu.



#14
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 17:09

Pacino, în plus trebuie să ia în considerare uzura fizică dacă vrea să facă sport de performanță. Nu toți sportivii au probleme medicale ulterior, dar știu cazuri destul de grave. Unul dintre ele, un fost coleg de serviciu, la puțin peste 30 de ani a fost diagnosticat cu gonartroză și coxartroză bilaterale (avea genunchii și șoldurile praf, la radiografie arătau ca ale unei persoane de 60 de ani). Făcuse tot baschet, probabil a avut și o predispoziție genetică plus forțat încheieturile la antrenamente, plus o greutate prea mare când s-a lăsat de sport (era și înalt, dar depășea cu mult 100 de kg când l-am cunoscut). Ideea e că trebuie să se opereze la șolduri, cu tehnica de acum operația de înlocuire de articulație de șold trebuie refăcută după cca 10 ani. Recuperarea după operație durează minim 6 luni, iar la noi în țară nu se operează în același timp ambele șolduri.



#15
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 04 noiembrie 2016 - 21:56

Pacino, al meu baiat face baschet de la 7 ani, acum e clasa a VI- a, ar vrea sa faca in viitor ceva in domeniul sportului dar nu s-a gandit nicio clipa la a merge la un liceu sportiv... are si plan B, si plan C pentru viitor, si 10 la scoala. Copii mai mari de la baschet, cei care au terminat anul trecut clasa a VIII-a au optat pentru licee normale, si toti au intrat la licee bune, cu note foarte mari . inclusiv 10, 9.97...tot cu 3-4 antrenamente pe saptamana. Deci se poate. La ei regula este : nu au note bune la scola, nu prind echipa. Oricat de buni sportivi ar fi! Antrenorii au preferat sa riste sa piarda meciuri si au lasat pe banca copii care lasasera scoala pe locul doi! Deci... de la antrenor pleaca totul, poate nu ar strica o discutie cu el. Al tau copil e prins de euforia momentului, ii place cu adevarat dce face si viseaza numai Lebron  si dunk-uri! E normal! Dar la fel de normal e sa isi vada de scoala! Ce face daca se accidenteaza? Ce face daca dupa in timp nu ii mai place? Stie cati copii fac baschet in Romania acum? Muuuuulti! Foarte multi! Cati vor avea o cariera in baschet? Foarte putini! La varsta lor trebuie sa faca sport pt sanatate, pt placere, pt distractie... pt a-si ocupa timpul (a se citi  a nu avea timp de alte prostii) . Se spune ca baschetbalistii sunt oameni inteligenti! Atunci, despre ce vorbim?!




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -