Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Decizie clasa a 8-a


14 raspunsuri la acest subiect

#1
pacino

pacino

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 21:39

Am nevoie de sfaturi,de la parinti care au trecut poate prin asta dar si asa in general.Baiatul meu e in clasa a 8-a,il asteapta examenul.

 

Bun,de 5 luni s-a apucat de baschet,si cu aceasta ocazie si-a descoperit o mare pasiune.Ii place la nebunie,munceste mult pentru asta,e genul determinat cand ii place ceva .Si acum vine dilema mea:s-a gandit sa mearga mai departe la liceul sportiv,cu baschet intensiv si sa faca o cariera din asta.Antrenorul spune ca are potential si determinare.Acum e la o scoala buna care are si liceu,unul din cele mai bune din oras.

 

Dilemele mele:

 

1.De ce nu vrea sa continue la acest liceu bun?El spune ca nu poate sa le faca pe amandoua la nivel foarte bun,adica antrenamentele sunt obositoare,dese,si nu ai mai avea foarte mult timp pentru scoala.

 

2.Stiu ca voi suna ca parintii nostri cand spuneau sa ai ceva pe ce te poti baza.Adica daca nu merge cu baschetul?Daca va exista o accidentare serioasa si nu va mai putea juca?Ce ar putea face cu un liceu sportiv?

 

3.Sunt constienta ca cel mai important in viata e sa face ce iti place si lui asta ii place si are atata determinare!Nu l-am vazut niciodata atat de hotarat!Il vreau fericit dar sunt si destul de rationala sa stiu ca e bine sa ai si un plan de rezerva.Exagerez?

 

4.Se poate trai decent ca jucator profi de baschet?

 

 

Cam astea sunt dilemele mele si ma framant mult sa ajung la o concluzie,cum e mai bine pentru el.



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 21:57

Cu un liceu sportiv, poate  merge mai departe la Universitatea de Educatie fizica si sport.

Are si sectie de kinetoterapie.



#3
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 22:09

Pe mine m-a miscat puternic articolul asta:

http://www.hotnews.r...-nici-sport.htm

 

Fata mea cea mare e in clasa a IX-a in Bucuresti, la un liceu foarte bun dupa ce a facut o scoala buna. A facut si ea baschet, din clasa a 6-a cred, ore suplimentare la scoala, au castigat cu echipa cupa orasului in toamna iar la olimpiada de baschet au iesit pe locul 3 in faza pe municipiul Bucuresti (asta echivaleaza cu etapa judeteana in restul tarii).

 

Eu cred ca daca faci liceul sportiv, mai greu poti apoi vira spre un alt domeniu, ca facultate, pe cand invers e mai usor. Poate face sport in timpul liber daca vrea.

 

Fata mea acum e la liceu de mate-info, face baschet dupa ore in cadrul liceului, e si in trupa de teatru a liceului si se pregateste si pentru olimpiada de latina :) la care a fost si anul trecut inclusiv la etapa pe tara. Inca nu stie ce meserie vrea sa faca mai departe. E buna si la matematica dar nu vrea sa lucreze in plus si sa mearga la olimpiada. E alegerea ei, o las in pace, ceea ce ma intereseaza pe mine e sa invete bine la scoala ca sa nu-si inchida optiunile de viitor.

 

E greu sa stabilesti limitele intre alegerea copilului si cerintele tale ca parinte.



#4
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 23:20

In afara antrenorului care e, poate, subiectiv, ar mai putea cineva calificat sa-si dea o parere? Macar sa stii daca e intr-adevar talentat si are sanse de performanta. La ce virsta sint selectionati pentru lotul national de juniori? Stiu de la un antrenor de fotbal de aici, ca in sport iti trebuie talent, dar si sa cunosti persoane potrivite. Eventual un profesor din Bucuresti l-ar putea evalua?

 

Baiatul tau cum isi vede viitorul? Chiar l-ar interesa sa fie prof de sport, stiind ca nu e tocmai materia la care elevii dau multa importanta? Daca nu e number 1, nu l-ar deranja sa fie rezerva lui X si a lui Y?



#5
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.028 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 07:25

Unii copii pot sa duca in paralel si scoala, cu rezultate foarte bune (cum spunea si Lavi02 mai sus), altii se concentreaza mai bine pe un singur domeniu. Cunosc o fata, acum in clasa a 9-a, care face dans la nivel de competii internationale, dar invata si foarte bine, e la un liceu bun, sectia mate - info. Dar isi face temele in pauze, nu pierde niciun minut, astfel incat sa aiba cat mai mult timp pentru antrenamente. Eu personal nu as putea face asta, recunosc.

Poate incercati o solutie de compromis: sa ramana la un liceu bun, dar nu la cea mai competitiva clasa (nimic intensiv, daca exista), si sa faca si sportul in paralel. Dupa liceu, cu o cultura generala solida si un mediu adecvat, poate da la Facultatea de Sport, daca isi mentine optiunea.

Este bine sa ai o solutie de rezerva, intotdeauna. Are abia 14 - 15 ani, nu poti sa stii cum va evolua pana la 18 - 19...

 

Succes!



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 07:52

Am sa raspund sec:

1. Dintre 100.000 de jucatori de (baschet, handbal, fotbal) cam 1% ajung sa traiasca decent din sport ca si profesionisti.

2. In Romania acest procent este si mai scazut.

3. La 14 ani este prematur sa se discute de profesionalizare si mai putin pentru primele 5 luni de sport.

4. Sunt convins ca la 14-18 ani poate sa faca cu succes sport (chiar si intensiv daca asta isi doreste constant) alaturi de educatie liceala. Ioana fiica-mea mai mare a facut asta si ceea ce nu a mai avut a fost timpul fizic liber. In rest a mers. Dar a urmat cu succes unul dintre cele mai grele colegii din oras.

5. Chiar daca a practicat intens un sport ani de zile si-a dat seama mai tarziu ca drumul ei nu este acela. 

6. (Fara sa fie neaparat adevarat aici) Dar... exista o tendinta de a alege un drum mai usor a oricarui copil chiar daca finalul acestuia nu este tocmai cel mai "roz".

 

Succes in orice veti decide!



#7
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 07:55

Si eu zic ca kinetoterapia este o varinata buna pentru un absolvent de liceu sportiv. Am cativa prieteni care au facut rugby de performanta si acum au terminat kineto. Sunt foarte ok, unul din ei se ocupa de bebelusi, unul de batrani si recuperare dupa traume fizice, iar altul este preparator la o echipa de rugby de prima liga. 



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 09:26

Si eu sunt de acord cu orizonturile cat mai largi, pentru ca una e sa vrei la 14-15 ani, altceva cand ai 18-19 ani.



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 09:32

eu as insista pentru liceu bun si baschet extra. sunt destui copii care fac asta.



#10
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 28 octombrie 2016 - 10:19

Eu nu as merge pe varianta exclusiv sport. Trebuie avut si un plan B.

 

Daca merge bine cu scoala si e si formidabil la baschet  - e super.

Nu uita ca o cariera de succes in baschet se face greu, si nici intr-un caz in Romania.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -