Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

Mami - eu sunt gay

identitate sexuala homosexuali lesbiene lbgt

37 raspunsuri la acest subiect

#21
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 14:51

Sincera sa fiu, as respira usurata ca locuim in Scotia. Unde persoanele gay au aceleasi drepturi ca si persoanele heterosexuale (inclusiv sa se casatoreasca) si unde posibilitatea ca al meu copil sa fie "bullied" ca ar fi gay este mult mai mica decat in alte locuri.

 

Nepoti... lumea in ziua de azi poate avea copii si prin adoptie, si prin FIV, inseminari artificiale, surogat etc... sau  pur si simplu omul poate sa decida ca nu vrea copii, indiferent daca e gay sau nu.

 

Iar de iubit, indiferent cum ar fi copiii mei, eu la fel ii iubesc. Ca-s ai mei! Si fac tot ce pot sa ii vad fericiti si impliniti.



#22
ZoitaR

ZoitaR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 15:28

Mirela  [:)]

Mie, sincer, mi-ar placea, si nu prea stiu de ce…. Dar, pe undeva, m-ar durea pentru el, pentru ca, cu toata deschiderea noastra si a lumii spre diferit stiu ca ar suferi, mereu s-ar gasi cineva sa-l intepe, sa-l necajeasca sau chiar sa-l urasca.

Nu mai spun ca nu cred ca va putea merge vreodata pe strada tinandu-se de mana cu iubitul lui, de imbratisari si sarutari nici nu numai vorbesc.

Noi le spunem mereu (fata si baiat) ca e ok sa fii altfel, ca nu m-ar derannja sa-mi aduca acasa un iubit in loc de o iubita etc, dar ei nu vor nici sa auda. Asa mici si sunt tare impotriva gay-lor, si traim intr-o tara megatoleranta, noi suntem foarte deschisi etc…. sper sa le treaca la un moment dat.

 

 



#23
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 16:32

 

 

acum va rog pe voi  - cele cu un baiat si nu numai  (de ce nu) - ... sa raspunda cu sinceritate la intrebarea asta: ce ai face daca al tau copil ti-ar spune verde clar in fata (ten) ca este de alta orientare sexuala decat cea pe care o stii? Ce conteaza dupa acea confesiune? Viata copilului tau sau teoriile cu famila traditionala?

 

 

Eu am mai scris si cu alte ocazii: nimeni si nimic, dar nimic pe lumea asta nu m-ar impiedica sa-mi iubesc copiii. Pana la capat. Si dincolo de el :) Si m-as lupta tot pana la capat pt ca ei sa fie fericiti.

 

Ramonika, am avut si eu (in Ro, acum multi ani) o colega (de institutie), nu era deloc sigura ca unul dintre cei doi fii  ar fi au ba normal... Mi-l amintesc si acum: sensibil, bine crescut, cultivat, obligat sa poarte povara neacceptarii :( El era nefericit, mama era si mai nefericita... societatea, deh, ca societatea... chibita de pe margine si-si freca palmele satisfacuta, dupa ce-si scuipase barbateste in ele :(



#24
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 17:20

Eu am mai scris si cu alte ocazii: nimeni si nimic, dar nimic pe lumea asta nu m-ar impiedica sa-mi iubesc copiii. Pana la capat. Si dincolo de el :) Si m-as lupta tot pana la capat pt ca ei sa fie fericiti.

 

Ramonika, am avut si eu (in Ro, acum multi ani) o colega (de institutie), nu era deloc sigura ca unul dintre cei doi fii  ar fi au ba normal... Mi-l amintesc si acum: sensibil, bine crescut, cultivat, obligat sa poarte povara neacceptarii :( El era nefericit, mama era si mai nefericita... societatea, deh, ca societatea... chibita de pe margine si-si freca palmele satisfacuta, dupa ce-si scuipase barbateste in ele :(

Nu a m înțeles mare lucru din ce ai vrut să mi spui



#25
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 17:23

Pentru mine nu ar fi o problema, probabil ca i-as face ceva educatie sexuala in plus.

 

Pana la marea societate, probleme ar aparea cu tatal lui si cu alte rude. Ar iesi urat.

 

Mie imi este mai greu sa accept manifestarile specifice acestei orientari sexuale, insa, deci as avea de luptat cu mine sa-l vad tinandu-se de mana sau sarutandu-se cu un alt baiat/barbat cu mine de fata.

 

L-as ruga sa pastreze si decenta daca are chef sa se alature vreunei grupari de genul.


Editat de Pepco, 26 octombrie 2016 - 17:27 .


#26
Nana01

Nana01

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 18:59

M-as asigura ca e pe bune. Din cate stiu eu, semnele ca un baiat/fata e homosexual/lesbiana apar in copilarie, trebuie doar, ca parinte, sa fii atent la ele pentru a le descoperi. Asa ca, daca toata copilaria si pubertatea n-a dat niciun semn ca ar fi gay si deodata, pe la 17-18 ani, mi-ar spune, as incerca (nu stiu cum) sa-l sfatuiesc sa-si analizeze trairile, sa-si dea ragaz sa fie sigur ca ceea ce spune este realitate in ce in priveste. E o varsta ingrata, adolescentii sunt bulversati in aceasta perioada, as vrea pentru el sa nu se grabeasca sa-si asume o identitate de care nu este sigur. 

Daca e "pe bune", as accepta, evident, nici nu se pune problema. As accepta orice decizie a lui, desi aici nu e vorba de o decizie, ci de o constientizare si o asumare. Adica nu stiu daca ar exista macar o alta varianta. 

Si nu mi-ar fi usor, pentru el, strict pentru el. Pentru ca sa traiesti ca minoritate inconjurat de o majoritate preponderent intoleranta nu e floare la ureche. 

Si l-as incuraja din toata inima sa plece din tara undeva unde homosexualitatea nu este privita ca aici, si unde ar avea mai multe sanse la fericire si la o viata normala. Asa cum el ar concepe normalitatea.

Si da, as suferi si mai mult impingandu-l de langa mine. Dar asa as intelege eu sa fiu mama. 



#27
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 20:13

nana - foarte la obiect comentariul tau. Intr-adevar, aceasta declaratie n-ar trebuie sa fie o surpriza TOTALA.  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#28
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 03:47

Eu l as accepta asa cum este, nu s ar schimba nimic in relatia noastra. As fi un pic trista pentru ca e mai greu pt gay sa si intemeieze o familie si asta ii doresc. E copil unic, familia noastra e putina si imprastiata in toate zarile. Am cunoscut gay de toate varstele, elevi de ai mei, colegi. Am avut un elev de clasa a doua despre care toti colegii, profesori ce il cunosteau spuneau ca va fi clar gay, dupa comportament. Era usor efeminat, f sensibil si comunicativ, se juca in pauze doar cu fete, dar nu cum s ar juca un baiat cu o fata, jocuri baietesti. Nu le tragea de codite ci le pieptana!:-!

#29
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 09:28

Mirela  [:)]

Mie, sincer, mi-ar placea, si nu prea stiu de ce…. Dar, pe undeva, m-ar durea pentru el, pentru ca, cu toata deschiderea noastra si a lumii spre diferit stiu ca ar suferi, mereu s-ar gasi cineva sa-l intepe, sa-l necajeasca sau chiar sa-l urasca.

Nu mai spun ca nu cred ca va putea merge vreodata pe strada tinandu-se de mana cu iubitul lui, de imbratisari si sarutari nici nu numai vorbesc.

Noi le spunem mereu (fata si baiat) ca e ok sa fii altfel, ca nu m-ar derannja sa-mi aduca acasa un iubit in loc de o iubita etc, dar ei nu vor nici sa auda. Asa mici si sunt tare impotriva gay-lor, si traim intr-o tara megatoleranta, noi suntem foarte deschisi etc…. sper sa le treaca la un moment dat.

mie mi se pare ca s-a ajuns la toleranta pana la inconstienta.

sa fii aproape sa-ti doresti acest lucru mi se pare deja f. deplasat. parerea mea. dar dupa cum spuneam, fiecare cu parerea lui. [panda]



#30
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 09:43

ramonika - nu eticheta ce nu intelegi. Nu ai inteles sensul afirmatiilor ei. 





Etichetat si cu identitate sexuala, homosexuali, lesbiene, lbgt

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -