Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama, iti spun doar ca sa stii, ca ....


77 raspunsuri la acest subiect

#41
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 15:58

Buflea, e doar o faza...nu inseamna sa il ignori in nici un caz...trebuie doar schimbat putin "approach-ul". Normal ca brambureala organizatorica trebuie pusa la punct...momentan probabil ca e bulversat de ceva nou si tu il vei recanaliza. O sa invete cum sa "juggle" mai multe ca asa capatam experienta. Nu-i un capat de tara ca trece prina asta, multi copii (si baieti si fete) trec prin acelasi lucru (unii mai devreme si altii mai tirziu).

 

Ai sa vezi ca daca aplici blindete si consecventa, lucrurile isi vor reintra in normal. Adolescenta nu ii schimba doar pe ei ci si pe noi ca parinti...nu putem sta inflexibili; trebuie si noi sa ne mulam nitel dupa nevoile lor. 

 

 

 

O fi si asta normal, o fi "indragostit", or fi chestii minore pentru un părinte trecut de perioada asta sau pentru ce urmeaza, dar acum, astea sunt bataliile mele ...si nu le pot ignora, si nu pot remarca cum această indragosteala naivă vine la pachet cu o brambureala organizatorica ce afecteaza partea academică.

 



#42
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 16:08

Parea mea este ca el nu uita testele la scoala pentru ca este indragostit, ci pentru ca trece printr-o instabilitate (care atinge toate planurile): emotionala, fizica, in cadrul grupului, in cadrul familiei, cuprietenii, cu sora, apar diverse preocupari legate de maturizare sexuala.

 

Mai cred ca asta este momentul in care trebuie sa-i renogociezi responsabilitatile (si pentru el si in sensul ca si tu trebuie sa le privesti altfel) in asa fel incat sa se potriveasca cu ceea ce este el azi, nu cu ceea ce era el ieri.

 

Poate are nevoie de mai putin control si mai multa sustinere. Adica eu l-as ajuta cu testele alea.



#43
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 16:15

buflea, singura chestie naspa din toata situatia asta cu indragosteala este faptul ca ii afecteaza notele si media. atat.

nu poti sa stabilesti cu alex ca in fiecare zi, dimineata si cand vine de la scoala, sa vorbiti in legatura cu temele si testele ? n-ai un perete liber in bucatarie sau camera de zi, sa pui un flipchart pe care sa-l organizezi ca pe un calendar, cu zile/saptamani/luni, si sa notati amandoi cand e cazul - test de dat maine la materia x, test de adus acasa la semnat in data de, de dus inapoi la scoala in ziua urmatoare...

sau sa-i cumperi un portofoliu, stii tu, foi de protectie prinse intr-o coperta de plastic, sa-si puna acolo afurisitele alea de teste, sa le aduca acasa la semnat si tu le pui la loc in mapa, iar mapa in ghiozdan

 

Ba da ... si Antmila are mare dreptate ...adolescenta asta ne schimba si pe noi ca parinti, deci daca lor le e greu, dati-mi voie sa imi fie si mie incomod.

 

Ce trebuie sa aduca de la scoala-acasa nu pot controla ... i-am spus sa aduca TOT acasa ...toate dosarele, toate hartiile ...sa care un ghiozdan cat caramida, dar sa aduca tot acasa. A zis DA, si testele au ramas la scoala ...

 

Nu avem orar asa ca in Romania ... am impresia ca fac in fiecare zi acelasi lucru si numai in anumite zile are sport, trompeta, cor ...niste specials din astea neimportante.

Exista insa un loc pe tabla unde profesoara scrie toate temele, testele, proiectele ... au si un "student planner", ca un fel de agenda, unde ar trebui sa noteze toate acestea.

I-am spus sa scrie acolo, ca sa ma pot uita in agenda aia zilnic si sa-i aduc aminte ce are de facut. A scris 3 zile, a 4 a zi a venit cu ea acasa si nimic scris in ea, a 5 a zis nici nu a mai adus-o acasa, desi stabilisem sa aduca tot acasa.

 

Daca nu am cooperarea lui in aceasta organizare, nu il pot ajuta, oricat incerc.

 

Mai vreau sa spun ca si lui ii pare rau, dar nici vorba sa isi taie venele ... a inceput sa caute solutii necinstite de a cadea in picioare ...de ex m-a intrebat aseara daca nu ar fi o idee sa imi copieze semnatura. Sper sa nu o faca, ca un adult vede imediat o semnatura copiata de un copil.

 

Eh, o sa ne revenim cumva ... dar asa ceva nu am patit ever cu el.



#44
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 16:21

Parea mea este ca el nu uita testele la scoala pentru ca este indragostit, ci pentru ca trece printr-o instabilitate (care atinge toate planurile): emotionala, fizica, in cadrul grupului, in cadrul familiei, cuprietenii, cu sora, apar diverse preocupari legate de maturizare sexuala.

 

Mai cred ca asta este momentul in care trebuie sa-i renogociezi responsabilitatile (si pentru el si in sensul ca si tu trebuie sa le privesti altfel) in asa fel incat sa se potriveasca cu ceea ce este el azi, nu cu ceea ce era el ieri.

 

Poate are nevoie de mai putin control si mai multa sustinere. Adica eu l-as ajuta cu testele alea.

 

Interesant ... aici esti in consens cu barbata-meu, cu care m-am certat de dimineata. El era de parere sa ma duc la scoala de dimineata, el sa-mi aduca testele si eu sa le semnez in masina. Cand am zis ca eu nu fac asa ceva, a zis ca se duce el ...in final nu s-a dus pentru ca lui Alex i-a fost frica sa cotrobaie prin clasa de unul singur ...

 

Pentru ca fiu-meu este mare macho si tine extraordinar de mult la imaginea lui cool, eu cred ca e bine sa se faca de ras in fata profesorului, sa ii spuna clar in fata ca nu are testele semnate. Si nu este prima data cand face asta in fata acestui profesor ...poate, poate ii crapa obrazul de rusine.

 

Inteleg ce spui ca poate bulibaseala asta e parte din procesul de transformare, si iar intreb ...la 12 ani, impliniti acum o luna ??? Pai ce ne asteapta mai tarziu, daca acum este asa ???



#45
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 16:23

Aha, deci tu zici ca din cauza de placut de mandruta e ametit. Pai atunci nu trebuie decat sa se caleasca nitel. Poate niste note mai mici la scoala il trezesc, ca nu poate fi ceva ireparabil. Sau poate ii aduce aminte EA sa nu uite sa dea testele la semnat...? ;)

#46
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 16:27

buflea, alex are voie cu telefon la scoala ? daca da, n-ar putea sa fac o poza acelei zone de tabla unde noteaza profesoara temele si proiectele ?

sau sa faceti un grup inchis pe o retea de socializare (cu alti copii sau parintii acestora) si sa fie up-datate acolo temele, proiectele si ce au ei de facut pentru scoala ?



#47
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 16:31

Aha, deci tu zici ca din cauza de placut de mandruta e ametit. Pai atunci nu trebuie decat sa se caleasca nitel. Poate niste note mai mici la scoala il trezesc, ca nu poate fi ceva ireparabil. Sau poate ii aduce aminte EA sa nu uite sa dea testele la semnat...? ;)

 

Da, poate si din cauza ca e ocupat sa vorbeasca cu poloneza, nu se mai concentreaza pe ce are de luat acasa ...habar n-am, speculez.

 

Cred ca nici el nu stie, adica nu il suspectez de rea vointa ... mai spun o data ca sa imi intre si mie in cap [:)]  - nu il suspecteze de rea vointa, deocamdata. Dar observ ca scoala devine o responsabilitate printre altele si nu pe primul plan. Ei, asta ma sperie ...si ma mai sperie faptul ca trebuie sa ma resemnez si sa dau un pas inapoi atunci cand vine vorba de scoala.

 

Este infiorator de greu sa iti lasi copilul sa "fail" cu buna stiinta ...infiorator.

 

Voi, care ati facut asta, nu ati simtit la fel ca mine ???



#48
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 16:33

Eu recunosc ca nu mi se pare asa infiorator :) (hai ca-i poloneza, soi bun! ;) )

#49
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 16:35

Interesant ... aici esti in consens cu barbata-meu, cu care m-am certat de dimineata. El era de parere sa ma duc la scoala de dimineata, el sa-mi aduca testele si eu sa le semnez in masina. Cand am zis ca eu nu fac asa ceva, a zis ca se duce el ...in final nu s-a dus pentru ca lui Alex i-a fost frica sa cotrobaie prin clasa de unul singur ...

 

Pentru ca fiu-meu este mare macho si tine extraordinar de mult la imaginea lui cool, eu cred ca e bine sa se faca de ras in fata profesorului, sa ii spuna clar in fata ca nu are testele semnate. Si nu este prima data cand face asta in fata acestui profesor ...poate, poate ii crapa obrazul de rusine.

 

Inteleg ce spui ca poate bulibaseala asta e parte din procesul de transformare, si iar intreb ...la 12 ani, impliniti acum o luna ??? Pai ce ne asteapta mai tarziu, daca acum este asa ???

Da, la unii apare mai tarziu, la unii mai devreme. E posibil ca mai tarziu sa se linisteasca, e posibil sa nu.



#50
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 16:36

buflea, alex are voie cu telefon la scoala ? daca da, n-ar putea sa fac o poza acelei zone de tabla unde noteaza profesoara temele si proiectele ?

sau sa faceti un grup inchis pe o retea de socializare (cu alti copii sau parintii acestora) si sa fie up-datate acolo temele, proiectele si ce au ei de facut pentru scoala ?

 

Nu ... nu are voie cu telefon in scoala ... si Alex nu are telefon.

 

Apoi Corina, chiar asa ... nu mai poate scrie 5 randuri intr-o agenda ? Doar nu iti imaginezi ca are de scris 3 pagini.

 

In plus, cine imi garanteaza ca nu uita sa pozeze coltul de tabla ??? Ca pana la urma, problema este uitatul ...

 

De asemenea, aici nu exista asa o comunitate de parinti care sa imparta pareri despre scoala, teme ...etc. Sau nu stiu, poate exista si nu sunt eu in ea. Dar nu am auzit ca parintii sa vorbeasca intre ei in legatura cu temele copiilor. Nu cred ca este interzisa, doar ca nu prea se practica.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -