Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghiozdan ergonomic/anatomic


58 raspunsuri la acest subiect

#11
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 11:15

eu nu am vazut herlitz cu un singur compartiment interior, tot ce am avut erau cu minim 2.

 

cel de acum este asta, e foarte usor si comod

 

http://www.dol.ro/pa...hz11407988.html



#12
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 11:18

si apropos de volumul ghiozdanului: am luat un rucsac Dakine doar pentru skateboard. si lui Patrick ii place asa mult ca l-a luat la scoala. ei bine, am avut surpriza ca in rucsac de 13 litri sa intre toate cartile si caietele pentru clasa a 6-a.. fara probleme. cu caiete studentesti la 80% din materii, carti, culegeri.



#13
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 11:23



sa stii ca si fii-mea a abandonat rapid herlitz-ul in favoarea unui no-name rezistent, in primul rand pentru ca herlitz-ul ei are un singur compartiment principal (cartile si caietele, penarul, setul ptr pictura sau avap stau inghesuite), un buzunarel exterior in fata, cu fermoar, in care nu incape mare lucru, si in lateral alte doua buzunare pentru sticla de apa si ceva servetele. la cat de mare este, te-ai astepta sa fie si incapator. ei bine, nu este, si chiar daca gol ghiozdanul cantareste sub 1 kg, cand pui toate cele pentru o zi de scoala, ajunge si la 5 kg.

acesta este "impricinatul" si nu a fost tocmai ieftin acum 3 ani si ceva, luat la promotie.

ghiozdan-smart-hawaii-herlitz-pentru-fet

 

 

oricum fii-mea nu-si cara ghiozdanul in spate, este dusa/adusa la scoala. il cara doar cand iese de la ore, pana in curtea scolii (cateva zeci de metri, atat).

asa ca ergonomic, anatomic si alte vrajeli de marketing sunt de fapt caracteristici pe  care dai banii, dar nu le folosesti de cele mai multe ori, pentru ca in clasele mici putini copii isi cara ghiozdanul in spate, pentru ca sunt insotiti de adulti la dus/adus la scoala.

iar in clasele mari, cand cresc si pot sa-si duca singuri ghiozdanul in spate (merg singuri la scoala chiar), desigur ca intervin mofturile, nu le mai place ghiozdanul herlitz, ca e pentru picii din clasele 0-II. incep cu genti, rucsaci si alte chestii.

 

fii-mea foloseste al 3-lea an la rand acest ghiozdan, no-name, cumparat de la o taraba cu rechizite si ghiozdane, e impecabil, nu s-a decolorat, descusut, stricat fermoar sau maner. l-am si spalat la masina si n-a avut nimic. este usor ca fulgul cand e gol, in comparatie cu herlitz-ul.

are un compartiment principal cu buzunar interior, doua compartimente suplimentare in fata, buzunare laterale, maner si barete captusite, cusaturi rezistente, plasa si burete pe spate pentru a sta confortabil pe spatele copilului. si a costat doar 45 lei acum 3 ani. pe site-ul de mai jos vad ca e putin peste 50 de lei.

http://www.magazinbi...gru-cu-roz.html

ghiozdan-scolar-ecada-61132-fluturasi-ro

 

Exact asa Corina.  [flo2]

Edit. A mea isi cara singura ghiozdanul in spate si dimineata si la pranz. eu zic ca ajuta la postura.  [:)]


Editat de dana vio, 21 octombrie 2016 - 11:28 .


#14
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 11:25

eu nu am vazut herlitz cu un singur compartiment interior, tot ce am avut erau cu minim 2.

 

cel de acum este asta, e foarte usor si comod

 

http://www.dol.ro/pa...hz11407988.html

 

adica are 1 compartiment principal, buzunar frontal cu fermoar



#15
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 11:28

adica are 1 compartiment principal, buzunar frontal cu fermoar

 

 

da, dar compartimentul principal e divizat, mai are inca o separare.



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 11:29

eu nu am vazut herlitz cu un singur compartiment interior, tot ce am avut erau cu minim 2.

 

cel de acum este asta, e foarte usor si comod

 

http://www.dol.ro/pa...hz11407988.html

 

la ghiozdanul ala mov herlitz pus de mine in poza, daca ridici capacul, e un singur mare compartiment care inauntru are un fel de separator din fas subtire, nici macar nu e buzunar interior, ca nu are  fund, il consider separator. nu foloseste la mare lucru, penarul nu-l poti pune ca se duce la fundul ghiozdanului, poate blocul de desen sau mapa cu fise, atat. daca pui carti/caiete, aluneca si li se indoaie colturile de jos, in acel separator

in plus, in functie de editura manualelor, auxiliarelor si cerintele de rechizite, poti avea neplacuta supriza sa nu-ti incapa sau sa incapa la limita anumite carti care sunt mai "inalte", nu au un format standard.

slava domnului ca anul asta toate manualele sunt de la intuitex si toate au aceeasi dimensiune (aproximez ca A4), ca innebuneam toamna in fiecare an pana gaseam coperti pentru fiecare carte sau auxiliar, nu erau 2-3 la fel, ma duceam la librarile cu lista de masuratori si imi masura vanzatoarea copertile pe care le avea de vanzare, pana imi gasea ce aveam eu nevoie.


Editat de CorinaDani, 21 octombrie 2016 - 11:31 .


#17
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 11:32

la ghiozdanul ala mov herlitz pus de mine in poza, daca ridici capacul, e un singur mare compartiment care inauntru are un fel de separator din fas subtire, nici macar nu e buzunar interior, ca nu are  fund, il consider separator.

in plus, in functie de editura manualelor, auxiliarelor si cerintele de rechizite, poti avea neplacuta supriza sa nu-ti incapa sau sa incapa la limita anumite carti care sunt mai "inalte", nu au un format standard.

slava domnului ca anul asta toate manualele sunt de la intuitex si toate au aceeasi dimensiune (aproximez ca A4), ca innebuneam toamna in fiecare an pana gaseam coperti pentru fiecare carte sau auxiliar, nu erau 2-3 la fel, ma duceam la librarile cu lista de masuratori si imi masura vanzatoarea copertile pe care le avea de vanzare, pana imi gasea ce aveam eu nevoie.

Da, exact, un separator cu elastic , nu este chiar un buzunar. 

La noi la librarii au un aparat la care iti face coperti ptr manualele atipice. 



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 11:37

mai adaug ceva : pepco, cum sunt bancile si scaunele din clasa in care invata copilul tau ?

un alt motiv pentru care fii-mea n-a putut folosi herlitz-ul a fost acela ca in clasa sunt multi elevi (38), spatiul dintre mese nu este foarte generos, nu avea loc sa puna ghiozdanul H pe spatarul scaunului ca nu mai putea impinge scaunul in spate pentru a intra/iesi din banca (H este semirigid, in timp ce ghiozdanul no-name e din material si atat, nu are intarituri care sa-l faca teapan), in banca nu incapea (prea scund raftul), pe jos nu avea loc sa-l puna, il si murdarea cu incaltarile.

asa ca tine cont si de detaliile astea cand alegi ghiozdanul.



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 11:40

Da, exact, un separator cu elastic , nu este chiar un buzunar. 

La noi la librarii au un aparat la care iti face coperti ptr manualele atipice. 

la noi nu exista asa ceva.

stiam doar despre copertile autocolante, lipesti pe coperta si decupezi excesul.

cum insa de anul trecut copiii predau manualele, pentru a fi folosite de urmatoarele generatii, nu avem voie sa lipim coperti autocolante, copiii nu au voie sa scrie cu cerneala/pix in manual, sa coloreze, au voie sa foloseasca doar creion si sunt obligati sa stearga la final de an, sa le predea in cea mai buna stare.

 

cat despre ce ai spus tu de postura, la fii-mea e taman invers : daca ii pun in spate oricare dintre cele doua ghiozdane, aranjate corect la barete si pozitie, fii-mea adopta o pozitie de aplecat inainte, ghiozdanul e prea greu si simte ca o trage pe spate. exclus asadar s-o oblig sa poarte ghiozdanul, ca cine stie in ce pozitie ciudata se obisnuieste sa mearga/stea.


Editat de CorinaDani, 21 octombrie 2016 - 11:44 .


#20
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 11:42

11722126_943740222345238_349231357211051

 

Scuze de off-topic. 


Editat de dana vio, 21 octombrie 2016 - 11:52 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -