Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Reusesc parintii romani sa isi ajute copiii la lectii?


71 raspunsuri la acest subiect

#41
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 10:08

Cred ca trebuie sa-ti evaluezi propria situatie si sa gasesti solutia care va avantajeaza. Sigur, poti gasi si aici lucruri la care nu te-ai gandit si poti folosi, insa in general incearca sa te concentrezi pe ce ai si poti controla. Adica faceti impreuna ce puteti, intreaba si alti parinti cum se descurca, mergi la scoala si cere sfaturi, inca e mic copilul, sunt sigur ca faci fata.

 

Rufus, [flo2] , eu sunt inca foarte OK cu al meu. Mai vad de la a IV-a incolo, asa. [clo]



#42
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 10:10

Insa din pacate, sunt cazuri in care inv/prof de la clasa nu prea isi face treaba, preda putin si rapid, astfel incat copilului nu i se fixeaza cum trebuie notiunile de baza.

 

Daaa, si la noi se preda/scrie rapid, acasa completam propozitiile lipsa, ca altfel, ciuciu citit si inteles ce s-a predat.



#43
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 10:15

Otiliav, cum spuneam, eu sunt aici, o s-o ajut, suntem prietene.

 

Dar discutia nu era despre cazul ei, ci despre parintii romani. Care parinti romani nu au toti aceeasi capacitate intelectuala, aceleasi oportunitati, aceleasi resurse, aceleasi solutii.

Este adevarat conteaza foarte mult mentalitatea.... Copiii sunt o rezultanta inr-un procent covarsitor al mentalitatii parintilor lor (cu exceptiile de rigoare)



#44
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 12:15

Invatatoarea noastra va organiza gratuit o ora de pregatire suplimentara/saptamana.

 

Aveti o invatatoare draguta si saritoare.

 

Pepco, mai vreau sa adaug ca aspectul adus de tine in discutie e valabil in toate tarile, nu doar in Romania. Chiar daca statul se mai implica pe ici pe colo cu ajutor la lectii in principiu tot parintii si copii sunt responsabili. Si zau ca nici nu conteaza ca in unele parti nu sunt note pana la liceu. Daca au pierdut ritmul fata de colegi e greu sa recupereze sa ajunga cu materia la zi. Si de aici rezulta o rata mare de abandon scolar.

 

Si mai am ceva de zis. Nu e nici o rusine ca un parinte are 4 clase. Nu stim noi de ce s-a ajuns acolo. Dar intotdeauna e loc de mai bine. E greu sa mergi din nou la scoala dar nu e imposibil. Chiar am sustinut pe cineva din vecini la parintii mei si a terminat de ceva timp 8 clase. Sunt cursuri la seral in unele orase. Pe oricine as cunoaste in situatia aceasta l-as sfatui sa ia in considerare sa incerce sa studieze mai departe.



#45
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 13:50

Otiliav, dar nici nu ma gandisem sa aduc in discutie rusinea.

 

Insa... am cascat ochii cand am vazut cat au scris copiii azi la limba romana si cata tema avem pentru maine. E mult, de pe o zi pe alta, e mult, de data asta (tema sunt doua pagini studentesti cu diverse exercitii, plus ca trebuie sa stie alfabetul in ordine si definitii - tot pentru maine).

 

Plus matematica, acolo tema e mai putina.



#46
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 14:16

Cred ca trebuie si bunavointa si implicare din partea parintilor. Imi aduc aminte ca maica-mia, de altfel o femeie fara facultate, la matematica, pt ca se simtea depasita, a vorbit cu profesoara sa fie lasata in clasa la anumite lectii, totul ca sa ma poata ajuta. Asta in contextul in care avea si job, unde lucra 12/24, si mai crestea si un frate mai mic, si multe alte responsabilitati.



#47
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 14:22

Otiliav, dar nici nu ma gandisem sa aduc in discutie rusinea.

 

Insa... am cascat ochii cand am vazut cat au scris copiii azi la limba romana si cata tema avem pentru maine. E mult, de pe o zi pe alta, e mult, de data asta (tema sunt doua pagini studentesti cu diverse exercitii, plus ca trebuie sa stie alfabetul in ordine si definitii - tot pentru maine).

 

Plus matematica, acolo tema e mai putina.

 

Ma faci sa rad Pepco. Pai alfabetul trebuia stiut de mult. Fetita mea de 3 ani il stie.

Avand in vedere ca termina scoala la 12, sorry dar nu e mult.



#48
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 14:49

Si, daca termina scoala la 12, sare direct in teme de cum intra pe usa casei?

 

Al meu si multi altii nu stiu alfabetul, mai ales in ordine, nu stiu sa se orienteze dupa a doua litera a cuvantului, daca au doua cuvinte care incep cu aceeasi litera, in plus, al meu inca doarme de amiaza, e o necesitate, nu un moft.

 

Ba e mult, comparativ cu ce teme am avut pana acum. Am avut de vineri pe luni teme mai putine decat de azi pe maine.

 

In fine, divagam.



#49
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 14:54

Pai la cat se culca seara, daca e necesar sa mai doarma la varsta asta la pranz?

 

Ca el si altii nu stiu alfabetul e o lacuna. Nu acum la 7-8 ani se invata.



#50
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 octombrie 2016 - 15:06

pepco, noua ne-a cerut invatatoarea parerea intr-una dintre sedinte, in legatura cu temele pentru acasa, daca sunt multe/putine/potrivite. si a tinut sa ne precizeze ca daca un copil nu le poate face pe toate nu e o tragedie, mai ales ca multi copilasi au si activitati extrascolare si poate nu le ajunge timpul intr-o zi sau sunt prea obositi sa-si termine lectiile seara, dupa activitati.

daca la voi invatatoarea nu a discutat subiectul temelor pana acum, in sedintele cu parintii, poate ca ar fi cazul sa ridice cineva problema la prima sedinta si sa vedeti ce puteti face in acest sens.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -