Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Reusesc parintii romani sa isi ajute copiii la lectii?


71 raspunsuri la acest subiect

#21
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 21:02

Maica-mea nu s-a bagat niciodata peste temele mele. Erau treaba mea, o faceam cum stiam. Era responsabilitatea mea.Intotdeauna cand o intrebam ceva imi raspundea indicandu-mi unde sa caut sa aflu raspunsul cautat. Se necajea ca nu aveam notele mai mari, dar de obicei erau scazute din pricina purtarii...

Oricum, nu prea faceam exces de zel. 

 

Imi zicea mereu ca daca e ceva ce chiar nu stiu sa fac, desi m-am straduit, sa-l las nefacut si sa o rog pe invatatoare / profesor sa mai explice o data acea parte.

 

Acum cred ca a procedat foarte ok.



#22
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 22:04

Ha, eu o să mă țin deoparte de temele fi mii, ca tare mi-e teama ca o dau in bara si îmi pierd aura de "mama atotstiutoare" :)) .inevitabil o să o pierd, dar as prefera cat mai târziu!

#23
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 22:24

Noi nu vorbim aici de "parinti DC",despre care, desi nu am citit CV-ul fiecaruia, stiu ca au trecut prin scoala.Ci de parinti lambda, care nu le au cu limbile straine, nu prea le au cu internetul in afara de facebook si care nu prea vad de ce sa-si ajute copilul la lectii, destul ca-l dau la scoala. Dar, pe undeva, ata ete, dintotdeauna copiii care au avut parinti cultivati, cu studii si care s-au ocupat de ei au avut rezultate mai bune decit ceilalti. Ceea ce nu inseamna ca cei provenind din familii modeste nu pot reusi, din contra, sint cu atit mai merituosi, numai ca le va fi mai greu.

 

Si am impresia ca presiunea pe umerii parintilor este mai mare astazi decit pe vremea noastra. Numai si in ceea ce priveste limbile straine, putini dintre parintii nostri puteau sa ne ajute la engleza/franceza/altele si nici nu-si bateau capul. Si eu ma descurcam cum puteam si colegii mei faceau la fel, eventual cei cu parintii profesori la aceste materii erau mai cu motz.. Astazi insa un copil ai carui parinti nu stiu macar o limba straina se simte oarecum complexat ca pe el nu-l ajuta nimeni acasa.



#24
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 22:42

nici pe mine, nici pe sotul meu nu ne-au ajutat parintii la lectii si mai ales la limbi straine, am invatat singuri.
e vorba sa iti placa, sa vrei.

eu cred ca orice baza se poate invata din carte cand e vointa.
iar daca mama nua re timp, bani, nu poate, nu stie sa o ajute...sa roage pe doamna sa ii explice .
cotra cost,sa se ofere sa ii faca doamenei curat in casa saptamanal, poate nu o va refuza...

crezi ca e singurul parinte care nu-si ajuta copilul la lectii? cred ca putini sunt cei care o fac.

#25
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 22:53

nici pe mine, nici pe sotul meu nu ne-au ajutat parintii la lectii si mai ales la limbi straine, am invatat singuri.
e vorba sa iti placa, sa vrei.

eu cred ca orice baza se poate invata din carte cand e vointa.
iar daca mama nua re timp, bani, nu poate, nu stie sa o ajute...sa roage pe doamna sa ii explice .
cotra cost,sa se ofere sa ii faca doamenei curat in casa saptamanal, poate nu o va refuza...

crezi ca e singurul parinte care nu-si ajuta copilul la lectii? cred ca putini sunt cei care o fac.

Michelle, femeia aia poate munceste 'in uzina' deja 8 ore, mai vine acasa si are cel putin 2 -3 copii dupa care munceste ....eu ma intreb de unde atita putere sa-i faca curat sidoamnei.

Si crezi ca doamna e de acord ora pe ora?

Eu de exemplu nu am nevoie de nimeni sa-mi faca curat in casa,

Daca se ofera 20 de mamic .......ce ma fac mai predau inca 20 de  ore pe saptamina.....stiu e exagerare.

Voi uitati ca pe lumea asta mai sint si oameni stimpli.

 

Si da e mai mult decit obligatia doamnei sa-i explice ce trebuie facut la tema.

Eu de exemplu sint intrebata prin email, si daca vad la timp raspund.....daca nu discutam in clasa.

Atita timp cit vad ca au incercat nu ii penalizez daca tema nu e perfeca, uneori le explic si le mai dau o  extensie la tema.



#26
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 23:04

Michelle, femeia aia poate munceste 'in uzina' deja 8 ore, mai vine acasa si are cel putin 2 -3 copii dupa care munceste ....eu ma intreb de unde atita putere sa-i faca curat sidoamnei.


sau poate nu munceste in uzina...sau poate nu are 3 copii...

a incercat acest parinte toate variantele posibile?

#27
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 23:05

Si mai exsta o chestie aici care nu cred ca se poate aplica in Romania la cit sint de mizere salariile prof.

Orele incep la 9, dar in fiecare zi de la 8.30 intr-o clasa se tine 'maths clinic' la care facem prin rotatie, de obicei sintem cite 2,  aproape de examene 3. Si cine are probleme vine si e ajutat. 

Sint zile cind nu vine nimeni, alte zile cind abea facem fata. 

Si la fel exista si la celelalte subiecte  iar cite zile se tine depinde de cerinta.

 

Si mai e o chestie profesorul roman mai trebuie sa ia si bani pe meditatii.

 

Eu as interzice profesorilor sa faca meditatii cu elevi la care predau in clasa. 



#28
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 23:08

sau poate nu munceste in uzina...sau poate nu are 3 copii...

a incercat acest parinte toate variantele posibile?

Si cit de realista e? Citi profesori ar fii de acord? 

Daca tot o fac o fac pe bani. De curatenie se ocupa 'femeia' care nu are legatura cu scoala, ca dupa aia iti mai si auzi vorbe ce 'mizerabila' esti.

Asa idei sint multe....dar care sint sansele?! 

 

De noi in vara se milogeau sa facem meditatii si platite foarte bine ... dar foarte multi nu vor. 



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 23:21

Nu e numai problema parintilor romani , aici copiii merg la pregatire de la 5 ani , fie la Kumon &co sau particular .Eu am ajuns la concluzia ca foarte multi fac asta . Dupa sep-oct cu greu mai gasesti ceva liber

La kumon merg ca fac prea putin la scoala, iar parintii vor sa sulimenteze, nu ca temele-s prea grele, ca pina la anul 7 sint ca si inexistente. Plus kumonul ala e numai pentru clasele mici, nu? Ore particulare putini englezi platesc, foarte putini.


Editat de Letitia1, 18 octombrie 2016 - 23:40 .


#30
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 23:30

Eu cunosc mai multi parinti... defavorizati, sa zic. Unii dintre acestia au doar 4 clase. Mamica fara engleza nu are acces la Internet, nu stie folosi calculatorul. Ma are pe mine si o ajut eu.

 

Pepco, dar la lbrarii a fost? mi-e greu sa cred ca nu gaseste carti de engleza pentru incepatori. Carti cu imagini, pentru copii. Mi-am adus acum aminte de CD-urile cu Magic English. Ca sa nu mai zic de tarabele anticarilor unde se gasesc diverse.

 

Eu zic ca e important sa existe vointa, nu ocazie pentru lamentari.

 

Pai mamele care-s prin alte tari si fac teme cu copii in japoneza ce sa mai zica. Chiar aici pe DC am cunoscut 3 mame romance in Japonia.

 

O alta solutie ar fi voluntariatul. Sunt scoli unde parintii vin sa ajute cu temele copii. Sau organizatii gen Crucea Rosie trimite un voluntar. Merita discutata si posibilitatea aceasta.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -