Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce mai e si cu Vigantolul?!


20 raspunsuri la acest subiect

#1
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 octombrie 2016 - 20:55

Știți cumva ce mai e si cu Vigantolul ( vitamina D) de au început mamele să se panicheze? Ce s-a mai descoperit, e vreo vedeta care refuză, cine tot face lobby negativ să se renunțe la el?? Si mai ales de ce? Am văzut deja două întrebări legate de administrarea acestuia, e vreun articol/emisiune care merită citită în legătură cu? Nu de alta, dar eu îi dau fetei de 1,10 luni, si am de gând sa-i mai dau. Am văzut un forum în care cineva tot trăgea concluzii aiuristic pe baza INTREBARILOR mămicilor, chestie clar trasa de par, ( adică o mămică întreaba ca ar putea fi de la vigantol nu stiu ce pb a copilului, iar comentatorul, nici mai mult nici mai puțin anunta apocaliptic ca "vedeți, Vigantolul duce la problema x!", Ceea ce mie mi s-a părut un afront la gândirea oricărui cititor), dar eu stiu despre vitamina d ca se recomandă în orice tratament pentru afecțiuni osoase. La copii nu mai e benefic? De când și cine spune?



#2
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 15 octombrie 2016 - 21:17

Eu n-am citit nimic despre asta, dar stiu ca eu am avut unicul (dupa spusele medicilor la care am fost) bebelus care a facut alergie la Vigantol, asa ca nu i-am mai dat nici ei, nici sora-sii mai mici cu 2.5 ani deloc. Si sunt bine, mersi, n-au nicio carenta. Asa ca pot spune ca din punctul meu de vedere, pt copiii mei, Vigantolul n-a existat si nici nu i-am simtit lipsa... Am avut grija se le expunem suficient la soare fara crema, ca sa produca vit D in mod natural.



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 octombrie 2016 - 21:59

A, foarte bine :) adica ma refer la inexistentă carentelor, nu la alergie. Doar că acum se pomenește faptul că e chiar deosebit de nociv?! ( Bine, tot dl/dna de pe forumul respectiv concluziona astfel). Ma gândeam că e luat în "valul" vaccinurilor si Vigantolul

#4
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 15 octombrie 2016 - 22:00

andaghe, acum 3 ore ma pregateam sa deschid eu subiectul asta!

[flo2]


Editat de BlackCat4evR, 15 octombrie 2016 - 22:01 .


#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 15 octombrie 2016 - 22:02

dupa ce ai zis tu de forumul acela la "Intrebari" mi-am bagat si eu nasul pe-acolo, si m-am oripilat!



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 octombrie 2016 - 22:04

Ai mai auzit de la Mămici ceva păreri? Mie mereu mi-a spus pediatrul, si nu unul, toți pe la care am ajuns, ca foarte bine ca ii dau. Deci?

#7
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 15 octombrie 2016 - 22:15

Pai cand eram noi copii, in sezonul rece faceam injectii cu vitamina D. Erau obligatorii, din cate stiu eu. Acum le dam picaturi... 

 

Nu vad de ce, daca nu-ti convin picaturile, sa nu faci injectiile. 

 

Sau asa cum zice si carolinah, monitorizezi atent, sa nu apara carente, lasi soarele sa-si faca treaba vara si gata....

 

De unde toata agitatia, nu stiu...



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 octombrie 2016 - 22:15

Ah, am găsit un subiect vechi, tot aici pe dc, despre același subiect, dar nu stiu sa fac legătura. Ma poate ajuta cineva?

#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 00:52

La la noi tocmai ce au spus ca toata lumea ar trebui sa ia vitamina d2 incepind cu octombrie , macar pina in mai. O sa ne conformam.

 

Si eu i-am dat fiului meu vigantol cind era mic si bine am facut.



#10
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 01:35

In Scotia se recomanda ca toti copii si gravidele sa primeasca supliment de vitamina D. In "pachetul" primit de gravide cu ocazia inscrierii la maternitate, la prima programare cu moasa exista si doua cutii cu vitamine (ca pe restul sa le achizitioneze, costa 2-3 lire cutia), iar gravidele si copiii din familii cu posibilitati materiale limitate le primesc gratuit (primesc acasa prin posta niste cupoane cu care pot sa si le achizitioneze de la farmacie). Bebelusilor alaptati li se da de la 6 luni incolo, la cei care mananca lp nu stiu care e protocolul, banuiesc ca formula de lp contine si vitaminele necesare. La ai mei de la 6 luni le-am luat vitamine picaturi. Acum, fiind mai mari, primesc zilniccate o vitamina tip "jeleu" si am de gand sa continuu sa le dau.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -