Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov

personalitate adolescenti reguli scoala

360 raspunsuri la acest subiect

#41
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 17:58

dubla


Editat de antmil, 06 octombrie 2016 - 18:00 .


#42
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 19:53

Exista precedent in UK, o eleva care a intrat in conflict cu scoala din cauza ca avea parul rosu aprins. Din ceea ce spune directorul inteleg ca o masura temporara a fost excluderea din clasa si izolarea de colegi, nu excluderea din scoala. Deci nu i s-a luat dreptul la educatie.

 

Principal David Pearmain said: “Natalya came to school last week with her hair dyed a colour which she was well aware was against school uniform regulations. She was offered the opportunity to dye it back to a more natural colour but refused to do so.

"She was also offered the option from our fully qualified and experienced hair and beauty staff in our own well equipped salon. She and her family refused this also. Therefore she is being educated in isolation from other students until the issue is resolved. She is present in school today and has not been excluded at any time. We insist on high standards of dress and behaviour at all times.”

 

 

http://www.chronicle...lessons-6068145

 

 

 

 

 



#43
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 22:05

Cristina_C, fata respectiva invata la o "Academie", iar sistemul in UK este diferit. Academiile nu tin de consiliile locale, sunt administrate de o comisie de Trustees, sunt finantate de Departamentul de Educatie + sponsori, nu sunt obligate sa urmeze curicula nationala (dar curicula pe care o urmeaza trebuie sa contina anumite elemente, si sunt reglementati de Ofsted, organizatia care verifica calitatea scolilor in UK) iar de administratia de zi cu zi, precum si de regulamentul de functionare, se ocupa Directorul scolii (The Head) precum si "the senior Management Team" (un fel de consiliu de administratie al scolii). Fiecare academie are regulile ei, deci daca o scoala decide sa actioneze intr-un anumit fel in legatura cu un subiect, asta nu inseamna ca si alte scoli care au acelasi statut pot fi constranse sa actioneze in acelasi fel. Adica nu e obligatoriu sa se accepte argumentul "scoala X permite elevilor sa vina imbracati in... sau cu parul in culorile .... , deci si scoala Y trebuie sa accepte aceste lucruri". Pur si simplu... fiecare scoala cu regulile ei.



#44
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 23:02

Sigur, e normal ca fiecare scoala sa aiba propriul regulament. Dar despre fata nu avem prea multe detalii,  nu stim la ce tip scoala merge - privata sau de stat. Nu cunosc sistemul de acolo, nici legile, dar mi s-a parut interesant faptul ca eleva din articol a fost primita totusi si doar izolata de colegi. Tot ce putem deduce din titlul subiectului nostru este ca fata nu mai are voie sa mearga la scoala si este nevoita sta acasa pana revine la o culoare decenta de par. 



#45
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 10:56

Eu tot citesc subiectul asta si daca ati stii cat de impartita sunt intre propriile mele idei!

 

Asa mi se pare o tampenie sa nu primesti un copil la  scoala doar pentru ca are parul tipator! Asa mi se par un atentat la libertatea individului aceste impuneri fara sens -  e parul meu si fac ce doresc cu el, daca eu parinte am fost de acord cine esti tu sa impui altceva? Sa ma judeci pentru ca am alt stil? Daca s-ar fi tuns la chelie ce ai fi facut?

 

Apoi gandesc: reguli - pfui ce ti-e si cu societatea asta care scoate reguli dupa reguli, care mai de care mai tampite de parca ar fi ceva ilegal, o faradelege sa ai parul roz bombon daca asa iti doresti. Cum apare cineva care iese din tiparele atribuite de societate, dar fara sa faca ceva imoral si reprobabil, cum hatz trebuie sa-i dam la cap.

 

Ce-i transmit eu acestei generatii: capul plecat sabia nu-l taie sau trebuie sa lupti pentru drepturile tale inclusiv acela de a nu fi uniformizat si a refuza sa faci parte dintr-o masa amorfa?

 

Vine partea cealalta care imi spune ca adolescentul trebuie, elevul trebuie, copilul trebuie invatat sa respecte niste regului ca asa functionam cel mai bine ca societate dupa reguli. DEci fata trebuie sfatuita sa-si refaca culoarea.

 

Pfui, sare-n sus cealalta parte: ce reguli, nu e de-ajuns ca respecta atatea: uniforma, pantoful, sa ia peste 5 ca sa treaca clasa, sa nu chiuleasca ca-i scade nota la purtare, sa nu vorbeasca in ore, sa nu intarzie, sa nu, sa nu, sa nu, sa nu 

 

Ca profesorilor le-ar fi greu cu atatea culori in fata ochilor.  Dar cei care predau la facultate nu sunt tot profesori ? 

 

Nu am ajuns la nicio concluzie.

Sau poate ca da?

 



#46
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 11:05

Si eu sunt impartita... 



#47
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 11:19

black - da, insa ajungem la discutii de genul

 

- ok parul nu e big deal  - dar de ce ar fi un cercel in nas un big deal - sau de ce ar fi pantaloni de piele negri mulati in loc de uniforma de scoala un big deal? De ce a fi un big deal o tigara de marihuana - ca doar nu se moare de la asta sau de ce ar fi big deal sa vii doar in zilele cu sot la scoala? 

 

Eu cred ca si elevii au nevoie de disciplina si reguli. Mai tarziu  cand nu mai sunt scolari, pot experimenta totul dupa cum le place.

Vezi, tu, aici cred eu ca e problema - cand punem pe acelasi palier anumite manifestari de independenta si ne e frica ca un biet par vopsit ar atrage dupa sine alte manifestari - din punctul meu de vedere e o eroare.

Nevoia parului vopsit care in sine e doar o manifestare de eu vreau sa fiu altfel, sa ma afirm altfel, sa ies altfel in evidenta e doar cea mai nevatamatoare cale de a satisface nevoile astea.

 

Nu cred ca vreun parinte, mai tarziu, cand copilul nu mai e scolar ar sta linistit stiind ca poate experimenta totul dupa cum ii place.



#48
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 11:37

in cazul particular prezentat de redactor, fata nu este decat o oglinda a mamei, in privinta comportamentului si a modului de reactie. mamei nu-i convin regulile scolii si verbalizeaza asta peste tot pe unde are ocazia, copila trece la pasul urmator, protesteaza in modul silent, prin colorarea parului in nuante interzise de regulamentul scolar, avand probabil o speranta secreta ca mama va reusi sa elimine interdictia din regulamentul scolii, iar ea va fi privita ca o eroina, lider sau formator de opinie, buturuga mica ce a rasturnat carul mare, cea mai populara fata din liceu, samd.



#49
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 12:50

in cazul particular prezentat de redactor, fata nu este decat o oglinda a mamei, in privinta comportamentului si a modului de reactie. mamei nu-i convin regulile scolii si verbalizeaza asta peste tot pe unde are ocazia, copila trece la pasul urmator, protesteaza in modul silent, prin colorarea parului in nuante interzise de regulamentul scolar, avand probabil o speranta secreta ca mama va reusi sa elimine interdictia din regulamentul scolii, iar ea va fi privita ca o eroina, lider sau formator de opinie, buturuga mica ce a rasturnat carul mare, cea mai populara fata din liceu, samd.

De unde asta? Mi se pare trasa de par concluzia atat timp cat nu cunoastem persoanele si habar nu avem cum gandesc.

 

Am citit si eu ce a spus redactor, dar nu am gandit asa. Mai als ca am trecut si eu prin ceva asemanator.

ASa cum nu mi se pare firesc sa ma grabesc sa judec pe cineva dupa culoarea parului sau a piercingului  asa nici nu ma grabesc sa judec caracterul cuiva.



#50
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 13:19

Totusi, si mai tarziu, la job, trebuie sa ne supunem unui regulament, unor reguli. SI de organizare, si vestimentare... Si vrem-nu vrem, nu putem spune "mi se rupe"... Ok, ti se rupe, ia-ti adio de la job si stai acasa...

Sunt joburi bune unde exista dress code, ex de exemplu. Intr-o banca, in diverse alte instirutii, de regula acolo unde ai contact cu publicul. 

Trebuie sa ajungi la o anumita ora... asta e, o respecti... nu poti intarzia la nesfarsit, si nici faptul ca ti se impune sa ajungi la o anumita ora nu poti sa spui ca te anuleaza ca individ... 

Ai dead line-uri... vrei-nu vrei, le respecti... la scoala sunt temele, proiectele... la job, alte proiecte, contracte, etape din contracte etc.

Asta e, societatea functioneaza dupa reguli... altfel ar fi haos...





Etichetat si cu personalitate, adolescenti, reguli, scoala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -