Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov

personalitate adolescenti reguli scoala

360 raspunsuri la acest subiect

#31
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 13:54

Sigur va amintiti de fusta cu floricele. Atunci eram de partea fetei. La scoala fata statea mai mult asezata si niste floricele pe o fusta care nici nu se vedea de sub banca nu deranjau pe nimeni. Si circumstantele erau altele, daca va amintiti, in loc sa fie chemata mama sa o ia sau sa fie lasata sa plece la sfarsitul orelor, fata a fost data afara din scoala si a fost nevoita sa se intoarca singura acasa pe un drum periculos. Nu mai stiu cum s-a rezolvat acel caz.



#32
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 14:02

Eh, dar cum ar fi sa vina profesorii imbracati/frezati cum le tuna prin cap?

 

Eu am avut astfel de profesori in liceu si zau, mi-era rusine de neglijenta si prostul lor gust.



#33
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 14:46

Era un subiect pe aici, parca "Fiecare parinte are adolescentul pe care-l merita"  [:)] Se potriveste manusa.

Domnisoara a vrut sa iasa in evidenta si a reusit. Firesc e sa-si spele vopselurile si sa mearga mai departe. Dar nu va face acest lucru din cauza mamei, care vrea sa se faca si ea putin remarcata. Asa mama, asa fiica!



#34
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 15:06

Aici sunt multe scoli in care regulamentul scolar prevede pana la cele mai mici detalii tinuta (incaltari negre si nu maro cu negru, de piele sau inlocuitori de piele tip pantof si nu incaltaminte de sport, parul in culori naturale si nu stridente, ce bijuterii sunt permise  - daca se permit, lungimea fustei, tipul de pantaloni - nu mulati, nu cu "fundul lasat" , culoarea jachetelor etc) si acest regulament este adus la cunostinta familiei (parinti/tutori si copii). Nu este ceva negociabil... vrei sa studiezi la aceasta scoala, te conformezi regulamentului. Esti mai rebel de felul tau, mai "arty", mai cum vrei tu... nici o problema, mergi la alta scoala unde poti sa te imbraci cum vrei, sau sa iti desfasori personalitatea. Nu se supara nimeni - inseamna doar ca scoala asta nu e pentru tine. Iar parintii stiu asta - pentru ca regulile sunt cunoscute de la inceput.  A, ca mereu e careva care incearca sa forteze regulile scolii... dar nu prea au castig de cauza .



#35
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 15:09

Dark, ai pus punctul pe "i"! Cat de tare isi doreste fata sa mearga la ACEA scoala?



#36
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 15:59

Atunci este cat se poate de simplu. Schimba scoala si s-a rezolvat. In momentul asta scoala nu o vrea pe ea. Daca fata ar vrea sa ramana la acea scoala, ar face acest "sacrificiu". Scoala nu-si va modifica regulamentul de dragul ei.



#37
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 16:48

Eh, dar cum ar fi sa vina profesorii imbracati/frezati cum le tuna prin cap?

 

Eu am avut astfel de profesori in liceu si zau, mi-era rusine de neglijenta si prostul lor gust.

Aici si la profesorii scrie in contract ca trebuie sa se imbrace 'business' - sau cel putin la scolile unde am lucrat eu.

La una dintre scoli chiar a fost trimisa acasa o asistenta ca a venit imbracata in maiou cu bretele si slapi....mie mi se pare chiar normal. 



#38
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 17:40

nici la scoala lui fiu-miu (clasele 5-8)nu cred ca ar fi fost primita cu parul mov sau verde. nu am vazut pe nimeni.

si la noi este regulament scolar care treb citit si semnat la inceputl scolii , de catre parinte si student.

nu stiu ce s-ar intimpla, probabil ar fi retinuta de la ore in cancelarie si chemati parintii la scoala sa o ia si sa dea explicatii ce s-a intimplat , de ce au incalcat regulamentul.

Editat de michelle-usa, 06 octombrie 2016 - 17:52 .


#39
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 17:49

tocmai am recitit recitit regulamentul scolii noastre (scoala publica ) si nu zice nimic de par mov sau verde dar spune ca:

  School clothing is, to some degree, a reflection of one’s attitude about self and  school. 
 We try to maintain a professional, friendly atmosphere in which teachers can teach and students can  learn.  
Students are expected to attend school in clean, neat clothing. 
 Dress, hair style,or makeup that isdistracting in nature or interferes with the study habits of students in the class or school shall not be  acceptable. ...
ATTIRE 
●Shorts must have a 3” inseam; skirts need to be at least as long as fingertip length when the arms are  hanging naturally. 
inappropriate shirts include halter tops, crop tops, spaghetti straps, mesh or see­through sheer tops  (without a shirt underneath).  Shirts must not expose the midriff or cleavage.  Tank top straps must be  at least 2” wide.  
●Pants should be worn at the waist without “sagging”; no undergarments should be visible. 
●Clothing with inappropriate lettering, printing, message patches, and artwork is prohibited.  This  includes references to drugs, alcohol, satanic themes, sex, and violence. 
●Chains of any kind (such as wallet chains), and clothing or jewelry with protrusions that could be  considered dangerous or unsafe are not allowed. 
●Scarves and bandanas are not to be worn or carried.  Hats with brims may be worn but must be  removed when inside any building. Hats must be worn with the brim in the front.Hats must be stored  in the student’s backpack while in class.  
●Holes, rips, or tears in pants should not expose skin above the knee.  
●Flannel/satin pajama type pants/shorts are not allowed. 
●Shoes must have a back.  Backless sandals, thongs, and heels are not allowed.  Slippers may not be  worn to school. 
●Gang­ related attire is strictly prohibited and subject to the interpretation of the administration.   
  The administration reserves the right to decide the appropriateness of the student’s attire.  Students out of  dress code may be asked to change into different clothes (school issued or extra clothes on hand) and may  receive disciplinary consequences.  Habitual offenders will be expected to call home for a change of clothing.  Students will wait in the office until parents bring the change of clothing. 


Editat de michelle-usa, 06 octombrie 2016 - 18:12 .


#40
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 17:56

La noi la scoala publica, amindoi baietii mei au fost la scoala cu parul vopsit in diferite culori ne-naturale. Sint o droaie de fete si baieti vopsiti in toate nuantele posibile. Sint la o scoala publica dintr-un district scolar extrem de bun. Avem o singura regula cu referire la imbracaminte si aceea este sa nu ai tricouri cu limbaj urit (injuraturi, nuditate, etc). In rest, se duc acolo sa invete si atita tot. 

 

In State, depinzind de legile locale, ai sau nu ai voie sa porti parul colorat. Au fost unele scoli care au interzis, parintii au dat in judecata si comentariul curtii a fost ca in primul rind este o mare pierdere de timp pentru curte pentru un subiect superficial, dar majoritatea studentilor suspendati, au fost trimisi inapoi in scoala. Dreptul de a studia este un drept al tuturor.

 

Daca ar fi fost scoala particulara cu un cod strict de imbracaminte, nu ar fi avut succes actiunea...scoala particulara este o alegere si te conformezi.


Editat de antmil, 06 octombrie 2016 - 18:01 .




Etichetat si cu personalitate, adolescenti, reguli, scoala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -