Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov

personalitate adolescenti reguli scoala

360 raspunsuri la acest subiect

#341
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 10:00

Ce Regulament aiuristic, mamica11!

 

Cum a motivat Directiunea aceasta aberatie? Pe holuri aveau voie sa stationeze?

 

Nu de alta dar in multe licee se recomanda ca un elev sa ramana in clasa.



#342
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 10:04

Asta pentru mine nu este un liceu bun induferent cati absolventi ce stiu informatica scoate pe banda. Si poti fi sigura ca nici pt patintii de la scoala respectiva particulara din Cipru un loc ib care 4 ani profesorul de germana nu face germana sau in care altii apar in presa ca se tarasc pe jos (tot la Vianu parca fuse si asta) nu este un

La scoala la care lucrez eu acum era un prof de fizica asa, care la ore vorbea despre orice numai despre fizica nu. A disparut.

Aici ai in sarcina 8 elevi la care esti 'diriginte' trebuie sa te intilnesti macar o data pe saptamina cu ele (daca nu sint probleme) si sa discuti progresul academic.

Din 8, doua faceau fizica cu tipul asta....toate au zis ca discutiile sint interesante dar ele in 2 ani au examen la fizica. Banuiesc ca a avut multe reclamatii de a disparut dupa numai 1 an in scoala asta. 



#343
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 10:08

Ce Regulament aiuristic, mamica11! Cum a motivat Directiunea aceasta aberatie? Pe holuri aveau voie sa stationeze? Nu de alta dar in multe licee se recomanda ca un elev sa ramana in clasa.

 

Mie, la 7 ani, mi se pare chiar foarte bine să nu permită elevilor să stea separați, nesupravegheați. Dacă toți ies în curte, si castele didactice la fel, ce sa caute un elev singur în clasa?



#344
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 10:14

Culmea e că era (și este și acum) un liceu foarte bun liceul de care povestea Buflea :) (știu pentru că și eu am făcut același liceu). Doar că liceul era de mate-fizică, ulterior de informatică (se punea accent foarte mare pe informatică și matematică), iar orele de limbi străine erau mai laxe, să zic așa.

 

Edit: Am intrat adineauri pe site-ul liceului și Koch încă predă acolo, la peste 20 de ani de când a trecut Buflea pe acolo. Eu nu l-am avut profesor, nu am făcut germană.

Una din marile porcari ale invatamintului romanesc.

O data ce esti titular mori pe postul ala, nimeni nu te poate da afara ca nu iti faci treaba pentru care ai fost angajat.

Asa ca nu conteaza ca mii de levi au facut 4 ani de germana fara sa invete o boaba, el ramine pe postul lui caldut vorbind cite in luna si in stele... ca de el e titular.

 

Si eu am fost tot la liceu de matematica fizica. si nu se punea accent pe limbi straine ....eu am facut germana si franceza nu stiu o boaba si tare rau imi pare.

M-au tot scos de la ore si ma trimiteau la concursuri de mate sau fizica, iar cind eram la ore ma 'iertau' ca de lipsisem. 



#345
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 10:16

Viviana, ai dat exemple numai de materii (cu exceptia geografiei) unde se pot purta discutii libere.

Asta nu prea se poate face ora de ora la matematica, fizica, chimie. informatica, economie .....unde materia trebuie predata si facuta si recapitulare pentru examene. 

Dar, nu am spus ca se face ora de ora, am vrut doar sa arat ce exista si profesori care pot face ceva altfel fara sa pericliteze disciplina si materia in sine. 

Dar si romana si filosofia sunt materii de examen.



#346
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 10:21

Mie, la 7 ani, mi se pare chiar foarte bine să nu permită elevilor să stea separați, nesupravegheați. Dacă toți ies în curte, si castele didactice la fel, ce sa caute un elev singur în clasa?

Mamica nu a spus nicaieri ca baiatul ei are 7 ani.  Cred ca are vreo 15.



#347
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 10:21

Viviana, ai dat exemple numai de materii (cu exceptia geografiei) unde se pot purta discutii libere.

Asta nu prea se poate face ora de ora la matematica, fizica, chimie. informatica, economie .....unde materia trebuie predata si facuta si recapitulare pentru examene. 

 

 

Si nici la germana.



#348
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 10:29

Dar, nu am spus ca se face ora de ora, am vrut doar sa arat ce exista si profesori care pot face ceva altfel fara sa pericliteze disciplina si materia in sine. 

Dar si romana si filosofia sunt materii de examen.

Fetele mele cind le intrebi de materile favorite predomina Drama si Engleza.

Anul asta am mici de tot, si la Engleza au citit  Agatha Christie si acum fiecare scrie o 'detective story' ma uitam ce fain la penalizeaza cint le corecteaza  si le pune sa rescrie, dar nici una nu se supara ca vrea sa aiba povestea perfecta.....ia sa le pun eu sa rescrie toata tema  [:-)))]



#349
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 10:30



Ce Regulament aiuristic, mamica11!

 

Cum a motivat Directiunea aceasta aberatie? Pe holuri aveau voie sa stationeze?

 

Nu de alta dar in multe licee se recomanda ca un elev sa ramana in clasa.

 

Nu, nici pe holuri . Ies toti.

Au motivat asa: profesorii ce sunt de serviciu in ziua respectiva sunt afara in pauza si supravegheaza elevii. Daca dvs aveti copilul in scoala atunci unul dintre ei obligatoriu va trebui macar din cand in cand sa intre si sa-l supravegheze si pe el pentru ca este trecut "prezent " deci orice i se intampla noi raspundem. asta inseamna ca afara la restul raman doi ochi in minus. Scurt.

Apoi eu am spus : bine daca se intampla ceva nu dau vina pe voi . Nici nu se diecuta mi-au spus nici nu va intreaba nimeni nimic, noi raspundem.

Apoi eu am avut o alta idee ca sunt o mama isteata [:)] L-am dus a doua zi la scoala si m-am dus sa il iau dupa primele 3 ore care erau cele mai importante limba si mate . Si oricum avusese doar o pauza in  care copiii de obicei mananca fiind prima deci m-am gandit eu ca fac asa cel putin primele saptamani.

Nttt, nu o sa vezi nici asta. Am vorbit cu invatatorul ca il iau acasa .El zice: OK, dar trebuie sa treceti pe la directiune: ma duc: zic il iau. Ei : de ce? Eu: ne ducem la control. Ei: OK, dar va rog sa tineti cont ca este impotriva regulamentului sa luati copilul in timpul scolii fara sa aiba el o problema si alta data cand aveti inchisa zi la medic SA NU IL ADUCETI DE DIMINEATA DELOC.

 

M-au asigurat de zeci de ori ca au grija speciala afara in pauze de copiii ce au maini, picioare, alte probleme, etc dupa care mi-a spus clar ca ori am incredere in ei asa cum sunt regulile lor ori il tin acasa fara probleme .

 

Ma rog, nu are sens sa monopolizez subiectul dar un lucru e clar: regulile scolii nu poti pentru ca ai tu chef sa le suntezi doar pentru ca tie unui parinte ti se pare "decent" ceea ce altora 300 de parinti si profesori li se pare indecent. Si mie mi se parea decent sa aiba mai multa atentie la un copil accidentata de exemplu.


Editat de mamica11, 16 octombrie 2016 - 11:03 .


#350
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 octombrie 2016 - 10:31

Mamica nu a spus nicaieri ca baiatul ei are 7 ani.  Cred ca are vreo 15.

 

Copilul meu care s-a lovit la mana avea 7 ani atunci clasa a doua.

15 ani are fata acum





Etichetat si cu personalitate, adolescenti, reguli, scoala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -