Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fata nu este primita la scoala pentru ca are par verde si mov

personalitate adolescenti reguli scoala

360 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 10:20

Discutam aseara cu o prietena care are o fata adolescenta.

 

O fata frumoasa si desteapta insa cu personalitate. De 15 ani.

Fata si-a vopsit parul in mov si verde si nu mai este primita la scoala.

 

Profesorii si directoarea scolii spun ca nu este permis un astfel de comportament la scoala . Scoala este o scoala serioasa - cu uniforme.

 

Deci - dezbatere:

- Ce face parintele in cauza?

 

voi ce parere aveti? [flo] 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 10:31

parintele ar trebui sa-si convinga fiica in privinta respectarii regulamentului scolii.

sa-i explice ca va avea suficient timp la dispozitie sa experimenteze toate nuantele curcubeului in par, daca doreste, insa dupa terminarea anilor de scoala. pentru ca e mai important acum sa-si finalizeze studiile decat sa-si poarte cu mandrie parul colorat in semn de fronda.

fata stia prea bine ca nu are voie la scoala cu parul vopsit in culori neobisnuite si totusi a ales sa ignore aceasta interdictie. o fi frumoasa si desteapta, dar de data asta nu cred ca are sanse sa se lupte cu sistemul si sa castige.

daca nu, se poate muta la alta scoala, mai permisiva in privinta tinutei si aspectului elevilor.



#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 10:35

In ce tara, la noi in Ro, banuiesc... Ca pe la noi mai sunte dezbateri din astea...

In Vest, no way, toata lumea respecta regulamentul de zeci de ani, ca s-au obisnuit asa.. la noi regulalentele astea referitoare la par, vestimentatie inca aduc aminte de comunism, uniformele de pe vremea lui Ceausescu... si lumea inca protesteaza...



#4
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 10:37

Dar cu blond sau roscat le primeste pe fete? Ca daca da, atunci poate sa mearga pe discriminare. Scrie in regulament clar ca nu ai voie cu parul vopsit verde?



#5
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 10:40

Mai tine minte cineva acel refren cu "Nu conteaza cat de lung am parul, important e cat si cum gandesc"?

 

Scoala respectiva este particulara, sau de stat? La 15 ani ar trebui sa fie inca in anii obligatorii de invatamant... Eu nu prea cred ca e in regula sa nu primesti un copil la scoala bazandu-ti decizia strict pe cum arata. As zice ca poate fi primita cu asumarea unor consecinte, de exemplu scaderea notei la purtare pentru nerespectarea regulamentului.

 

Iar legat de regulament, daca acesta prevede o tinuta decenta, este atat de discutabila evaluarea decentei dupa culoarea parului, incat....



#6
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 10:58



Discutam aseara cu o prietena care are o fata adolescenta.

 

O fata frumoasa si desteapta insa cu personalitate. De 15 ani.

Fata si-a vopsit parul in mov si verde si nu mai este primita la scoala.

 

Profesorii si directoarea scolii spun ca nu este permis un astfel de comportament la scoala . Scoala este o scoala serioasa - cu uniforme.

 

Deci - dezbatere:

- Ce face parintele in cauza?

 

voi ce parere aveti? [flo] 

Eu ma intreb cum de si=a vopsit parul in asemnea culoare cind scoala e serioasa, cu uniforme? Si parintii unde erau? Cind intri intr-o asemnea scoala, cam te astepti la disciplina, nu?

 

Nici la fiu-miu la scoala n-ar fi primita. Scrie clar in regulament ca nu e voie cu piercing=uri, par vopsit in culori tipatoare, fusta mai scurta de genunchi, pantofi alta culoare decit maro sau negri, tocuri mai inainte de 5cm si lista continua. Dat fiind ca are doar 15 ani, probabil ca in multe alte scoli din UK n-ar fi primita. Dupa 16 ani unele scoli sint mai ingaduitoare, dar pina atunci cam faci cum ti se spune.


Editat de Letitia1, 06 octombrie 2016 - 10:58 .


#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 11:10

In primul rand trebuie vazut daca exista in Regulamentul semnat de parinti aceasta prevedere.

Daca in aceasta exista doar prevederea cu uniforma si tinuta decenta, directoarea scolii sa-i dea in scris ca prin decenta se intelege si par vopsit in culorile curcubeului, apoi poate face o petitie prin care spune ca fetei i se refuza accesul la invatamantul obligatoriu de 10 ani pentru ca are parul vopsit.

 

 

Sau alege calea simpla de supunere.

=====

 

Ca fapt divers vreau sa spun ca si fii-mea si-a dorit sa aiba par colorat, am discutat si i-am explicat ca scoala trebuie respectata asa ca institutie deci nu e recomandabil.

A avut parul in toate culorile curcubeului, in vacanta, pentru scoala il vopsea la loc.

 

La ea in liceu nu se permitea parul vopsit decat intr-o singura nuanta si nu verde, albastru, roz.



#8
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 11:26

De cat timp nu merge la scoala? Sta acasa asa, verde si mov si asteapta sa se razgandeasca directorul sau  sa dea parintii scoala in judecata pentru discriminare? Sau poate deja cauta o alta scoala fara uniforme si fara regulament...ma indoiesc ca va gasi usor. Homeschooling? 

Parintele in cauza trebuie s-o convinga sa se vopseasca imediat intr-o culoare acceptabila si sa se intoarca la scoala ei. Acceptabila adica apropiata de o culoare naturala. Blond/roscat nu se compara cu verde/mov (culori stridente). Cum se vede de la catedra o clasa in care elevii ar fi vopsiti ca in poza? Pe mine m-ar durea ochii. 

Miniaturi atasate

  • s-l1600.jpg


#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 11:47

Mai tine minte cineva acel refren cu "Nu conteaza cat de lung am parul, important e cat si cum gandesc"?

 

Scoala respectiva este particulara, sau de stat? La 15 ani ar trebui sa fie inca in anii obligatorii de invatamant... Eu nu prea cred ca e in regula sa nu primesti un copil la scoala bazandu-ti decizia strict pe cum arata. As zice ca poate fi primita cu asumarea unor consecinte, de exemplu scaderea notei la purtare pentru nerespectarea regulamentului.

 

Iar legat de regulament, daca acesta prevede o tinuta decenta, este atat de discutabila evaluarea decentei dupa culoarea parului, incat....

Categoric. Nu au dreptul sa o dea afara.

Se pot aplica alte sanctiuni, se poate merge la mediere intre director-parinte-copil. I se poate pune in vedere daca are parul lung sa vina cu el numai strans - exista metode.



#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 11:49

Parul verde si mov ? Pe bune ?

Si mamei i se pare cool asta ?!

Intreb si eu.

 

In rest, daca exista clar specificat in regulament, mama sa-si convinga fiica sa-si vopseasca parul intr-o culoare decenta, atata timp cat nu e in vacanta.

Nu stiu daca exista variante de compromis in acest caz.





Etichetat si cu personalitate, adolescenti, reguli, scoala

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -