Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Titlu de proprietate gresit numele


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 11:23

Buna,

Am si eu o intrebare vis a vis de titlul de proprietate al bunicii mele (decedate) pentru teren si casa dintr- comuna, in care s-au strecurat 2 erori.
Prenumele tatalui bunicii mele nu este cel corect si numele de familie al bunicii este scris cu "î" in loc de "â" (am certificatul de nastere si de casatorie al bunicii care dovedesc erorile). Am inteles ca trebuie sa ajung la primaria comunei respective, sa depun o cerere si apoi ei sa inainteze actele catre prefectura, oficiul de cadastru,etc. Primaria spune ca erorile pot fi corectate pe actualul titlu de proprietate, prefectura spune ca trebuie emis un nou titlu de proprietate.
In fine, intrebarea mea este: e un termen legal in care autoritatile respective corecteaza aceste erori? Tinand cont ca eu fac o cerere prin care solicit recorectarea unui act emis dintr-o eroare a autoritatilor se poate incadra cererea mea la categoria "petitie" si sa invoc termenele din OG 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor?
Ei mi-au spus sa ma astept la cateva luni, in cel mai fericit caz, dandu-mi senzatia ca sunt intr-un fel la mana lor...dar nu mi se pare corect sa astept atata vreme, avand in vedere ca vina le apartine 100%.
Va multumesc mult!

 



#2
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 12:13

1. Daca titlul a fost emis pe numele bunicii, deci bunica e titulara, nu are relevanta numele autorului, adica al tatalui ei. 

2. Daca scopul dvs e dezbaterea mostenirii si in cazul numelui bunicii e diferenta doar de o litera, aspectul asta se va "indrepta" printr-o declaratie de notorietate, in cadrul procedurii succesorale Mai concret, cei doi martori pe care ii veti aduce la notariat vor da o declaratie ca au cunoscut-o bine pe numita ... si stiu ca a fost una si aceeasi persoana cu numita....(de exemplu Pîrvu Elena a fost aceeasi persoana cu Pârvu Elena). Daca sunt diferente mari, la modul ca o chema Lucica, iar in sat ii spuneau Maria, atunci este necesara corectarea titlului.

3. Nu, nu exista niciun termen legal, in cazul in care veti ajunge la corectarea titlului.



#3
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 13:30

Multumesc mult. 

 

Titlul de proprietate este pe numele bunicii mele care este de forma: Nume de familie bunica - prenume tata bunica- prenume bunica.

 

Deci prenumele tatalui bunicii apare ca o parte a numelui (bunicii) scris pe titlul de proprietate. Notarul la care am fost spune ca trebuie operata corectura in titlul de proprietate. Credeti ca e vreo sansa sa nu fie nevoie de asta?

 

Multumesc!



#4
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 29 septembrie 2016 - 13:56

Ah, am inteles.

E la modul :  Popescu Gheorghe Maria.

 

In cazul asta, da, trebuie rectificat titlul.

 

Am crezut ca e POPESCU MARIA, mostenitoarea lui Popescu Gheorghe.



#5
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 30 septembrie 2016 - 10:08

Multumesc.

 

Da, la genul asta e titlul.

 

Si, revin  [:)] .....chiar nu exista vreo  chichita ceva in vreun act normativ..sa nu stau la mana autoritatilor luni/ani de zile pentru o greseala a lor.  Nu de alta, dar luand la "puricat" actele am descoperit ca de la data obtinerii de catre bunica a certificatului de mostenitor pana la emiterea titlului de proprietate a durat 7 ani!!...Sper doar sa nu se repete povestea!  [batcap]



#6
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 30 septembrie 2016 - 11:59

Multumesc.

 

Da, la genul asta e titlul.

 

Si, revin  [:)] .....chiar nu exista vreo  chichita ceva in vreun act normativ..sa nu stau la mana autoritatilor luni/ani de zile pentru o greseala a lor.  Nu de alta, dar luand la "puricat" actele am descoperit ca de la data obtinerii de catre bunica a certificatului de mostenitor pana la emiterea titlului de proprietate a durat 7 ani!!...Sper doar sa nu se repete povestea!  [batcap]

 

Din pacate nu exista nicio chichita. Insa in realitate a fost si neglijenta lor, dar si neatentia bunicii (care a stat atatia ani cu titlul gresit, fara sa sesizeze eroarea inca din mometul in care i s-a eliberat titlul de Primarie). Chiar 7 ani nu o sa dureze, insa vreo 2 luni sigur.



#7
Ana71

Ana71

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 221 mesaje

Postat 01 octombrie 2016 - 10:22

Multumesc mult!




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -