Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

S-a nascut primul copil care are 3 parinti


28 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 06:40

Dar de ce, e musai? 

 

 

Treci printr-o perioada mai nasoala, asa-i? [flo2]

Nu e musai. E o sugestie. Daca ai o mentalitate pozitiva este mult mai eficient decat una negativista. 

 

Asta cu perioada mai nasoala e de genul: "a vorbi ca sa nu tac"

Ramai ontopic te rog! .



#12
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 09:03

New Scientist dezvaluie ca exista printre noi deja un copil care are 3 parinti (cu informatii genetice de la trei parinti). Băiatul are acum 5 luni si are ADN-ul obisnuit de la mama si tata lui, dar in plus are un pic de cod genetic de la un donator (a 3-a persoana).

 

O echipa din SUA a calatorit in Mexic pentru a realiza aceasta procedura pentru ca acolo legislatia este mai permisiva. Contributia genetica de la a 3-a persoana a fost necesara pentru a repara defecte in ADN-ul mamei.
 

Expertii spun ca acest pas deschide o noua era in medicina si ar putea ajuta alte familii cu afectiuni genetice rare.Ei au avertizat ca sunt necesare controale riguroase ale acestei tehnologii noi (si foarte controversata).

 

Procedura  constă în înlocuirea ADN-ului „defect” din ovulul mamei cu ADN sănătos dintr-un ovul donat. Datorită acestei metode, se pare că anumite boli incurabile moştenite de la părinţi sau alte rude ar putea fi evitate.

 

Transferul mitocondrial (MR) este un subiect controversat, deoarece ADN-ul sănătos din ovulul sănătos este implantat embrionului, ceea ce înseamnă că informaţia genetică pe care o va avea copilul care se dezvoltă din acel embrion va fi transmisă pe linie feminină următoarelor generaţii. Acest lucru este o sabie cu două tăişuri: dacă tehnica MR nu presupune niciun pericol, totul este în regulă, însă dacă apar efecte secundare, acestea ar putea afecta toate generaţiile viitoare. Numărul mitocondriilor care provin din ovulul donat (37 de gene) reprezintă doar 0,2% din tot materialul genetic şi rolul lor este acela de a produce energie pentru celule. Acestea nu ar afecta nici aspectul fizic, nici alte trăsături ale viitorului copil.

 

Ce parere aveti despre aceasta stire? Cum o sa afecteze acest pas al stiintei calitatea de parinte?

 Asta a fost tare !  [:-)))]



#13
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 09:08

Si eu sunt PRO a manipula genetic rasa umana din dorinta de a o perfectiona. Exista insa o serie de aspecte sensibile care noi ca omenire va trebui sa le acceptam.

 

Rezultatele manipularii genetice se vor vedea in timp, 30-50 de ani. In acesti ani multi dintre cei care au fost manipulati genetic o sa aiba copii si vor transmite reteta lor genetica mai departe. Se vor naste copii care sunt a 2-a generatie si care poate o sa sufere din greselile bunicilor lor.

 

Dar chiar si asa, vorbim despre evolutie! Nu pot insa sa nu remarc ca diverse filme sau carti SF care m-au impresionat cand am fost copil sau chiar mai tarziu incep incet incet sa devina realitate. Pe cand XMEN printe noi? :)



#14
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 09:13

Pai nu mai avem nicio șansă de evoluție după această etapă. Dacă se perfecționează această intervenție asupra genelor, si reușește, problema va fi ca omenirea va sta pe loc. Noi am evoluat tocmai datorită diversității si individualității, am avut de învățat de la fiecare diferența. Dacă vor fi toți oamenii la fel nu văd cum va mai fi evoluție. Doar uniformitate. Sau doar câteva straturi umane, bine definite. Un fel de stup....

#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 09:30

Pai nu mai avem nicio șansă de evoluție după această etapă. Dacă se perfecționează această intervenție asupra genelor, si reușește, problema va fi ca omenirea va sta pe loc. Noi am evoluat tocmai datorită diversității si individualității, am avut de învățat de la fiecare diferența. Dacă vor fi toți oamenii la fel nu văd cum va mai fi evoluție. Doar uniformitate. Sau doar câteva straturi umane, bine definite. Un fel de stup....

Daca experienta globala este un rezultat al comuniunii experientelor individuale dupa cum spui ar insemna ca nbu am mai evolua (tot dupa cum spui) pe citeriul uniformizarii experientei asa incat se ajunge la o contradictie ideatica.

 

Personal nu vad deloc o astfel de varianta ca cea expusa de tine pentru ca cel putin deocamdata se pune problema corecturii exceptiilor (acestea fiind extrem de mici in raport cu masa de provenienta) nicidecum a generariii in masa.

 

Pe de alta parte oamenii sunt la fel in principiu evolutia nu este neaparat a rasei umane biologc discutand cat mai ales a conditiei umane ceea ce este total diferit. 



#16
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 09:48

Nu mă gândeam nici eu ca mâine. Dar munca cercetătorilor nu se va opri, nu are cum...

#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 09:50

Si in opinia mea asupra evoluției intervine foarte mult biologicul.plus alte condiții exterioare. Interviu asupra acestora, automat se văd rezultate si in evoluție.

#18
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 09:56

Cata vreme se limiteaza la a corecta defecte si nu la a "imbunatati" caracteristici, mi se pare o veste buna!

Gattaca ...filmul :)



#19
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 10:43

Off topic

Nu e musai. E o sugestie. Daca ai o mentalitate pozitiva este mult mai eficient decat una negativista. 

 

Cum ai scris-o tu, suna ca o porunca. Poate nu-ti dai tu seama, dar marea majoritate a mesajelor tale sun fluturate cam de sus. Ti s-a mai sugerat de fapt asta...

 

On topic

Nu cred ca dupa aceasta etapa omenirea va sta pe loc in ceea ce priveste evolutia rasei umane. Va fi o evolutie, dar o evolutie controlata din acest punct de vedere.

 

Adevarata evolutie insa, va fi descifrarea in totalitate a creierului uman si folosirea la maxim a capacitatii sale. Poate daca reusim sta, nici nu mai avem nevoie de gene.  [:)]



#20
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 septembrie 2016 - 11:34

Off topic


Cum ai scris-o tu, suna ca o porunca. Poate nu-ti dai tu seama, dar marea majoritate a mesajelor tale sun fluturate cam de sus. Ti s-a mai sugerat de fapt asta...

Poate ca am o perioada nasoala dupa cum sugerezi.  [:-)))]  [batcap]  dar e precis legata doar de unele personaje.  [biz]




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -