Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 129

fiv medlife albu

821 raspunsuri la acest subiect

#71
KARINAAELE

KARINAAELE

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 10:37

Buna tuturor,

Este primul meu mesaj aici, tocmai am incheiat primul FIV pe care l-am facut, din pacate nereusit. Tragand linie, experienta nu mi s-a parut chiar atat de grea dpdv fizic (mi-am facut singura injectiile desi toata viata am inchis ochii cand am vazut un ac), insa mi s-a parut destul de greu emotional. Si-atunci cand nu se incheie cu rezultatul pe care ti-l doresti atat de mult, fireste ca e si mai greu de gestionat impactul emotional.

A fost prima mea experienta cu dl.dr.Albu pe care il respect pt ceea ce face, si desi departe de mine gandul de a gasi explicatii/vinovati (pt ca stiu ca nu exista), recunosc ca am ramas in suflet cu cateva indoieli/nelamuriri, de aceea vroiam sa va intreb parerea voastra, din experientele pe care le-ati avut: legat de endometru si nivelul progesteronului in sange: la ultima monitorizare am avut endomentru de 10.3 mm si progesteron 0.8. ET l-am facut dupa alte 6 zile. Nu ar fi fost mai potrivit sa imi mai faca o ecografie in ziua ET? (traiesc cu gandul ca daca endometrul s-a ingrosat prea mult in cele 6 zile). La fel cu progesteronul, care de la ultima monitorizare era aproape de 1, si inteleg ca mai poate creste dupa declansarea cu Pregnyl. Am intrebat cu o zi inainte de ET daca nu ar trebui sa mai fac vreo analiza avand in vedere nivelul lor, mi s-a spus ca nu se mai face nici o verificare. Asa au fost si experientele voastre? nu este important sa se vada cum e endometrul in ziua ET?

Apoi, recunosc ca mi-ar fi placut sa vad ceva pe ecranul acela in timpul ET (inteleg ca se pot vedea embrionii sub forma unor puncte albe, ca urmare a lichidului in care au stat pana la procedura). Stiu ca important e sa stie medicul ce are de facut, dar ofera macar o impresie de confort/siguranta sa vezi acele puncte ca sunt pozitionate undeva in uterul tau. Si ultima nelamurire... imediat dupa cele maxim 5 minute cat a durat procedura, mi s-a spus sa ma ridic, sa merg in salon sa ma imbrac si sa vorbesc cu dna asistenta despre reteta pt tratamentul de sustinere. Nu am stat nici macar 3 minute intinsa. Din nou, inteleg ca s-a demonstrat ca nu ajuta statul in pat, dar poate macar cateva minute imediat dupa procedura? Voi cum ati procedat?

Asa cum spuneam mai sus, stiu ca unele lucruri pur si simplu nu pot fi explicate (cum ar fi nereusita de acum, pentru care aveam sanse destul de maricele, cel putin teoretic), si de aceea nu caut sa gasesc explicatii exacte, dar macar pentru psihicul meu am simtit nevoia sa impartasesc si sa va intreb cum au fost experientele voastre din aceste puncte de vedere.

Urez mult, mult succes tuturor  fetelor care sunt in timpul procedurii! (si ma iertati ca am scris atat de mult :) )

buna fetelor! Iris incerc sa-ti raspund eu ,asa cum pot si cat ma pricep, la unele din intrebarile tale, desi aici sunt fete care au fff multe informatii in leg. cu fivul.Nu cred ca endometrul tau a fost gros, la mine la primul fiv a fost 13 iar la al doilea a fost 12 si ceva ( la al doilea fiv s-a lasat cu sarcina).cu privire la progesteron nu stiu ce sa zic, la mine era tocmai mic, 0,1-0,3.In legatura  cu facutul unui control/ecografi inainte de embriotransfer nu se face la Medlife( cel putin mie nu mi s-a facut).La fel si eu am fost foarte suparata ca imediat dupa embriotransfer in cateva minute trebuia sa pleci( desi citisem  ca sunt clinici  care iti recomanda sa stai 2 ore in pat cu picioarele ridicate(ma refer la o clinica din Grecia unde am vrut sa fac primul fiv), insa eu iti pot confirma ca nu e o regula sa stai in pat dupa embriotransfer( la mine s-a prins sarcina la cel de-al doilea fiv desi in ziua respectiva am facut cu masina 750 km , am dormit cateva ore intrucat eram repartizata la niste alegeri), m-am dus la serviciu pana in luna 6.Cu privire sa vezi cum sunt transferati embrionii...sunt clinici care dau filme/poze cu embrionii,se poate urmari pe monitor toata procedura insa eu vreau sa spun ca de rusine ma uitam pe tavan si ma rugam sa se termine mai repede( plecam atat de nedumerita ca mi se parea ca nu mi se facuse nimic).Problema la tine e alta de nu s-a prins sarcina si asa cum au spus multe fete fivul e o loterie( sunt fete care au reusit din prima si fete care au reusit dupa multe esecuri, un exemplu e Lavinia, care saraca a facut mai multe proceduri si intr-un final a reusit).Eu dupa la primul fiv nereusit am vrut sa renunt la Medlife, mi se paruse ca totul e pe banda rulanta, mi se spusese ca facem Fiv ICSI si apoi am facut fiv clasic, deja ma pregateam sa strang bani pentru Cehia, insa la insistentele dr.Albu ( mi-a promis ca  ma baga in subprogramul national unde ai o reducere, lucru pe care l-a facut) si a sotului m-am lasat convinsa sa fac un nou fiv la Medlife si acum nu regret.Insa la noul fiv am facut nu stiu cate analize cu anticorpi care au iesit ok( chiar dr Albu se mira de ce le-am facaut...disperarea m-a impins) si am bagat un tratament cu prednison( recomandat de dr Uscatescu) si intralipid ( asta l-am luat de capul meu , ceea ce te sfatuiesc sa nu faci ca mine ca poate iti dauneaza, eu stau bine cu analizele la ficat si am riscat).Eu pot spune ca am fost si la Polisano Sibiu si la Medsana si din punctul meu de vedere dr Albu e un medic de nota 10( e adevarat ca nu vorbeste mult, daca intrebi iti raspunde insa eu eram pe langa si nu stiam ce anume sa intreb).Imi pare rau de esecul tau dar nu dispera, mai stai cateva luni sa-si revina corpul si mai incearca, niciodata nu sti ce-ti rezerva viata.



#72
opclan

opclan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 11:11

Nu mai inteleg nimic. Am si eu ET pe 16.11 si nu stiu ce sa fac. Sa stau ii rog totusi sa ma lase intinsa cateva minute? Sa-mi iau concediu medical 3 zile si sa stau in pat...Sunt atatea pareri diferite....chiar nu stiu ce sa fac.....

Iris2017 imi pare foarte rau pentru tot...nici nu vreau sa stiu prin ce ai trecut...

Am vazut pe schema ca am ecografia pe 11.11 si la 5 zile ET....ma gandesc ca asa o fi procedura....Cred ca acest FIV este o loterie de la inceput pana la sfarsit....Daca stau sa ma gandesc ca as reusi din prima cred ca nu as fi linistita pana nu as naste....Citesc mereu inceputul forumului si vad ca se intampla destul de des sa prinda si apoi......

Iris2017 ne povestesti si cati embrionasi ai avut? Mai ai congelati?



#73
Rox1106

Rox1106

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 11:20

Oplcan, eu am stat intinsa intr-un pat de langa camera unde a avut loc embriotransferul 5 minute cred, si asta doar din cauza ca in camera de jos (unde aveam hainele) era o doamna cu sotul ei (erau cu embriologul, hotarau cati embrioni sa transfere) si au zis sa nu ma simt incomod cu domnul acolo. Dupa ce au terminat, am coborat imediat, chiar am fost la toaleta si am plecat acasa. A, am mai stat putin cu Lucia sa imi dea reteta si sa imi explice una-alta.

Mi-au spus si  mie ca embrionul nu are cum sa cada sau ceva, deci pot pleca linistita.

In concediu am stat si eu 3 zile dupa ET, insa doar pentru ca am fost eu panicata. Ei m-au sfatuit sa imi reiau activitatile zilnice, fara efort fizic insa. Am munca de birou, deci nu faceam efort fizic, asa ca dupa 3 zile m-am intors la servici si acum cred ca bine am facut. M-am luat cu treaba si m-a ajutat mult sa trec peste zilele de asteptare pana la beta.

Si uite ca s-a prins unul dintre embrionasi.

Iti urez mult succes! [flo2]



#74
opclan

opclan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 164 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 11:44

Oplcan, eu am stat intinsa intr-un pat de langa camera unde a avut loc embriotransferul 5 minute cred, si asta doar din cauza ca in camera de jos (unde aveam hainele) era o doamna cu sotul ei (erau cu embriologul, hotarau cati embrioni sa transfere) si au zis sa nu ma simt incomod cu domnul acolo. Dupa ce au terminat, am coborat imediat, chiar am fost la toaleta si am plecat acasa. A, am mai stat putin cu Lucia sa imi dea reteta si sa imi explice una-alta.

Mi-au spus si  mie ca embrionul nu are cum sa cada sau ceva, deci pot pleca linistita.

In concediu am stat si eu 3 zile dupa ET, insa doar pentru ca am fost eu panicata. Ei m-au sfatuit sa imi reiau activitatile zilnice, fara efort fizic insa. Am munca de birou, deci nu faceam efort fizic, asa ca dupa 3 zile m-am intors la servici si acum cred ca bine am facut. M-am luat cu treaba si m-a ajutat mult sa trec peste zilele de asteptare pana la beta.

Si uite ca s-a prins unul dintre embrionasi.

Iti urez mult succes! [flo2]

Rox1106 ma bucur mult pentru reusita ta. Doamne ajuta sa fie bine pana la capat!!! Asa am sa fac si eu sa stii, am sa stau 3 zile acasa linistita, chiar as avea nevoie de putina liniste dupa tot stresul de pana la ET.

Au fost congelati embrionasii? Eu am o teama acum si cu chestia asta. Mi-au ramas 3 blastocisti dar i au congelat pentru ca am facut hiperstimulare. Sper sa nu pierd vreunul la decongelare....



#75
Rox1106

Rox1106

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 12:06



Rox1106 ma bucur mult pentru reusita ta. Doamne ajuta sa fie bine pana la capat!!! Asa am sa fac si eu sa stii, am sa stau 3 zile acasa linistita, chiar as avea nevoie de putina liniste dupa tot stresul de pana la ET.

Au fost congelati embrionasii? Eu am o teama acum si cu chestia asta. Mi-au ramas 3 blastocisti dar i au congelat pentru ca am facut hiperstimulare. Sper sa nu pierd vreunul la decongelare....

Am citit ca ai facut hiperstimulare, ma bucur ca ai trecut peste cu bine. Eu nu am avut embrioni congelati, au fost 2 embrioni de ziua 3 (din cele 5 ovocite obtinute, au rezistat doar 2).

Multumesc pentru gandurile bune si iti doresc si eu numai bine! [:)]


Editat de Rox1106, 11 octombrie 2016 - 12:08 .


#76
Hope_32

Hope_32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 594 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 12:51

Fetelor va inteleg perfect ca va puneti 1001 de intrebari dupa esec. Si eu la fel am facut insa va spun sincer ca am ajuns la concluzia ca primul fiv cel putin, este o mare loterie ( mai ales ca nu avem toate, chiar toate investigatiile facute). Cum nici eu nu am facut eco in ziua transferului, nu am vazut embrionii, nu am stat 1-2 ore in pat, asa si celelalte fete care erau cu mine in salon, iar majoritatea dintre ele au reusit ...deci nu lucrurile acestea fac diferenta...trebuie sa credem in sansa noastra si chiar si in urma unui esec sa privim partea buna a lucrurilor. Eu sunt f fericita ca din 9 foliculi am avut 7 ovule si au fertilizat toate, ca am ajuns in ziua 5 cu 4 blastocisti f frumosi..in urma fivului am aflat f multe lucruri despre mine si ale mele ovocite ceea ce este minunat...ca am esuat e alta poveste, trista de altfel... Despre decongelare va pot spune ca nu am avut nici cea mai mica teama. Stiam ca sunt super profi si pe parte de laborator iar luni cand l-am vazut pe Terry mi-am confirmat inca o data ca va fi bine. Si asa a fost. Am la purtator 2 decongelati de z5 ..sper sa ma placa si sa ramanem impreuna :) Succes fetelor!! Si incredere

#77
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 13:36

Eu dupa fiecare FET am stat maxim 15-20 min intinsa, apoi am coborat in salon si m-am imbracat. Si la mine au rezistat toti embrionii la decongelare.



#78
Nyny10

Nyny10

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 13:54

Buna, fetelor!

Iris, îmi pare rău că nu ai reuşit, însă nu trebuie să-ţi pierzi speranţa. Sigur va fi bine şi pentru tine! AI încredere în Dumnezeu!

Referitor la întrebările tale...eu după embriotransfer am stat puţin în camera de lângă, apoi am coborât în salon unde am mai stat cât timp ne-a explicat tratamentul şi ne-a mai dat unele indicaţii doamna embriolog Aura Chitu. Am mers apoi la toaletă şi după aceea nu am mers direct acasă, ci m-am oprit la Starbucks cu soţul. :)

După embriotransfer eu am stat acasă o săptămână şi ceva, însă nu am stat numai la pat, ci am mers şi la mall din când în când, am mai ieşit şi cu prietenii, fără efort, fără ridicat greutăţi, am fost atentă la ce am mâncat, am consumat lichide, etc...

 

Hope, Doamne ajută să stea cu mami puiuţii! 



#79
Hope_32

Hope_32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 594 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 14:28

Buna, fetelor! Iris, îmi pare rău că nu ai reuşit, însă nu trebuie să-ţi pierzi speranţa. Sigur va fi bine şi pentru tine! AI încredere în Dumnezeu! Referitor la întrebările tale...eu după embriotransfer am stat puţin în camera de lângă, apoi am coborât în salon unde am mai stat cât timp ne-a explicat tratamentul şi ne-a mai dat unele indicaţii doamna embriolog Aura Chitu. Am mers apoi la toaletă şi după aceea nu am mers direct acasă, ci m-am oprit la Starbucks cu soţul. :) După embriotransfer eu am stat acasă o săptămână şi ceva, însă nu am stat numai la pat, ci am mers şi la mall din când în când, am mai ieşit şi cu prietenii, fără efort, fără ridicat greutăţi, am fost atentă la ce am mâncat, am consumat lichide, etc... Hope, Doamne ajută să stea cu mami puiuţii!

Multumesc !! [flor]



#80
ralk

ralk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 14:38

Nu cred ca e vorba de loterie sunt persoane care au reusit din prima, e vorba de multi factori, eu am facut trei fiv-uri si diferentele dintre ele au fost spectaculoase. Cred ca e nevoie de putin noroc sa prinzi perioada in care organismul tau reactioneaza bine. Primul fiv a fost ok, un embrion prins din trei, oprit la 8 sapt, al doilea dezastru cu un singur embrion obtinut si ala de calitate destul de proasta si al treilea cu 11 embrioni, trei transferati la 3 zile si toti trei prinsi si cuminti in burtica.Echipa de la medlife e de nota 10, depinde de organismul fiecareia. Dups cum am scris la mine au fost dif mari intre fiv-uri cu toate ca am respectat intocmai ceea ce mi-au spus sa fac. Parerea mea e ca din pacate trebuie rabdare si optimism si daca primul e nereusit, trebuie perseverat.





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -