Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV cu dr. Dragos Albu 129

fiv medlife albu

821 raspunsuri la acest subiect

#61
Riri_36

Riri_36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 09:19

Buna, 

M-a sunat Lucia de dimineata si mi-a spus ca sunt 9 embrioni. Au fost in total 18 ovocite din care 3 au fost folosite pentru FIV clasic (la alegerea mea) si 15 pentru FIV cu ICSI. Prin FIV clasic nu s-a obtinut niciun embrion. Cei 9 obtinuti sunt prin ICSI.

Astept cu nerabdare sa vad ce se mai intampla pana maine. Dau de veste : -))



#62
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 11:04

Hope dupa ce incepi progesteronul endo isi schimba structura si nu mai creste, asa ca stai linistita !



#63
Hope_32

Hope_32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 594 mesaje

Postat 06 octombrie 2016 - 11:47

Yuhuuuu!!! Multu Qiao pt raspuns!! Mi-ai luminat ziua!!! :* :* :* :* Bafta fetelor!!

#64
Hope_32

Hope_32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 594 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 13:35

Riri cum esti azi? :)

#65
Riri_36

Riri_36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 13:51

Bine, Hope!

Nerabdatoare! : -) Sunt tot 9 embrionasi, din care 6 de calitatea 1; 2 de calitatea 1.5 si unul de calitatea a 2-a. 

Lucia spune ca Albu vrea sa ma lase pana in ziua a cincea. 

Astept pana maine (maine va fi ziua a treia) si ma infiintez la Medlife, iar in functie de cati vor mai fi in viata maine si in functie de calitatea lor vom lua decizia. 

Imi e tare teama sa nu patesc ca data trecuta. Ma bazez ca sunt destul de multi (data trecuta am avut 6; acum sunt 9), dar totusi, la primul FIV, intre ziua 3 si ziua 5 au murit cei mai multi dintre ei si mi-au ramas doi amarati care de abia se dezvoltasera (dovada ca nici nu s-a format vreo sarcina). Lucia spune ca totusi din 9 (daca maine vor fi tot 9) macar unul ar trebui sa ramana in viata si de calitate superioara in ziua 5....dar, eu stiu....Tare greu cu deciziile astea! 

Sa nu ma pripesc totusi. Pana maine se pot intampla multe. 



#66
Hope_32

Hope_32

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 594 mesaje

Postat 07 octombrie 2016 - 14:35

Bafta! Tin pumnii stransi!

#67
Riri_36

Riri_36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 17:34

M-a convins Albu sa lasam pe luni embriotransferul. Embrionasii sunt in continuare buni si sper ca pana luni macar unul sa devina blastocist de calitate buna.

Succes tuturor fetelor aflate in focuri!



#68
Lavinia1982

Lavinia1982

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.852 mesaje

Postat 08 octombrie 2016 - 19:05

Succes, Riri!



#69
Riri_36

Riri_36

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 10 octombrie 2016 - 20:52

Blastocistii mei au ajuns la frigider : -) Albu m-a sfatuit sa nu facem ET-ul acum si sa mai lasam organismul sa isi revina pana luna viitoare. Sunt doi blastocisti buni congelati. 

Mai am un blastocist timpuriu si patru morule, dar ma anunta maine daca au evoluat. Iar daca da, le congelam si pe acelea. Daca nu, nu. : -)

Am emotii ca poate nu rezista la dezghet, dar sper ca macar unul din doi sa reziste. 



#70
Iris2017

Iris2017

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 10 octombrie 2016 - 20:55

Buna tuturor,

Este primul meu mesaj aici, tocmai am incheiat primul FIV pe care l-am facut, din pacate nereusit. Tragand linie, experienta nu mi s-a parut chiar atat de grea dpdv fizic (mi-am facut singura injectiile desi toata viata am inchis ochii cand am vazut un ac), insa mi s-a parut destul de greu emotional. Si-atunci cand nu se incheie cu rezultatul pe care ti-l doresti atat de mult, fireste ca e si mai greu de gestionat impactul emotional.

A fost prima mea experienta cu dl.dr.Albu pe care il respect pt ceea ce face, si desi departe de mine gandul de a gasi explicatii/vinovati (pt ca stiu ca nu exista), recunosc ca am ramas in suflet cu cateva indoieli/nelamuriri, de aceea vroiam sa va intreb parerea voastra, din experientele pe care le-ati avut: legat de endometru si nivelul progesteronului in sange: la ultima monitorizare am avut endomentru de 10.3 mm si progesteron 0.8. ET l-am facut dupa alte 6 zile. Nu ar fi fost mai potrivit sa imi mai faca o ecografie in ziua ET? (traiesc cu gandul ca daca endometrul s-a ingrosat prea mult in cele 6 zile). La fel cu progesteronul, care de la ultima monitorizare era aproape de 1, si inteleg ca mai poate creste dupa declansarea cu Pregnyl. Am intrebat cu o zi inainte de ET daca nu ar trebui sa mai fac vreo analiza avand in vedere nivelul lor, mi s-a spus ca nu se mai face nici o verificare. Asa au fost si experientele voastre? nu este important sa se vada cum e endometrul in ziua ET?

Apoi, recunosc ca mi-ar fi placut sa vad ceva pe ecranul acela in timpul ET (inteleg ca se pot vedea embrionii sub forma unor puncte albe, ca urmare a lichidului in care au stat pana la procedura). Stiu ca important e sa stie medicul ce are de facut, dar ofera macar o impresie de confort/siguranta sa vezi acele puncte ca sunt pozitionate undeva in uterul tau. Si ultima nelamurire... imediat dupa cele maxim 5 minute cat a durat procedura, mi s-a spus sa ma ridic, sa merg in salon sa ma imbrac si sa vorbesc cu dna asistenta despre reteta pt tratamentul de sustinere. Nu am stat nici macar 3 minute intinsa. Din nou, inteleg ca s-a demonstrat ca nu ajuta statul in pat, dar poate macar cateva minute imediat dupa procedura? Voi cum ati procedat?

Asa cum spuneam mai sus, stiu ca unele lucruri pur si simplu nu pot fi explicate (cum ar fi nereusita de acum, pentru care aveam sanse destul de maricele, cel putin teoretic), si de aceea nu caut sa gasesc explicatii exacte, dar macar pentru psihicul meu am simtit nevoia sa impartasesc si sa va intreb cum au fost experientele voastre din aceste puncte de vedere.

Urez mult, mult succes tuturor  fetelor care sunt in timpul procedurii! (si ma iertati ca am scris atat de mult :) )





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -