Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Epidemie de rujeola in Romania din cauza nevaccinarii

epidemie rujeola vaccinare

294 raspunsuri la acest subiect

#61
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 10:31

Ce pot eu sa spun din experienta mea profesionala, in care am avut de-a face mult, mult cu familii de romani si romani de etnie roma. Foarte multi copii carre provin din mediul rural (majoritatea romi dar nu numai) nu sunt vaccinati - au fost vaccinati cu primele vaccinuri, "alea care se fac in maternitate, doamna", dupa aceea eventual se face primul set de vaciinuri... si cam atat. "Nu ne-a mai chemat nimeni la vaccin, doamna, noi nu avem medic in sat" sau "nu am avut cu ce sa ducem copiii la vaccin". O minoritate sunt cei care si-au vaccinat copiii cu intregul set de vaccinuri de bebelus + ROR de la 1 an+ . Foarte multi tineri si adolescenti nu stiu sa scrie si sa citeasca, iar cand sunt intrebati "pai doamna, nu am fost la scoala decat 1-2-3 ani si atat, stiti cum e la noi in Romania, dupa aia m-au scos parintii de la scoala ca nu si-au mai permis sa ma tina" (ce inseamna asta, la fel... difera de la caz la caz). Sau si mai simplu "nu am fost deloc la scoala, nu s-a putut/m-au dat afara/nu aveam scoala in sat".

 

Asta cand stii ca educatia scolara e obligatorie in Romania, ca se recomanda vaccinarile si de asta se ocupa medicul de familie- dar totusi sunt atat de multi copii, tineri care nu au facut scoala deloc - sau nu au fost vaccinati. Unde sunt autoritatile? Da, multi parinti sunt ignoranti, needucati, saraci, nu stiu sau nu vor sa se implice  - dar nici autoritatile si sociatatea nu ar trebui sa se culce pe o ureche si sa dea din umeri iar apoi, cand apar epidemiile (acum cea de pojar, noi am trecut primavara asta aici printr-o epidemie de oreion rea de tot - sursa... aceeasi!)  sa incerce sa gaseasca scuze si explicatii tardive



#62
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 10:54

mircea cartarescu despre olivia steer. cata dreptate are..

 

"„Ma gândesc cu teribilă tristețe la Olivia Steer (pe care n-o cunosc personal). Cred că, dincolo de orice, e o femeie curajoasă. Dacă ar avea dreptate, ar fi o figură tragică asemenea lui Giordano Bruno. Căci nu mă-ndoiesc că s-ar lăsa arsă pe rug pentru ideile ei. Puțini ar fi capabili să suporte uriașul blam public pe care-l suportă ea de ani de zile, de când susține unele dintre cele mai nepopulare idei cu putință cu un zel de posesor al adevărului pur. Lupta totală și fără compromis pentru propriul tău adevăr se numește eroism când servește tuturor și fanatism când rănește pe toată lumea.

Cred că Olivia Steer a avut ghinionul să întâlnească, în setea ei de adevăr, o cauză nedemnă de o ființă ca ea. Nu cred că oameni ca ea trebuie blamați, ci priviți cu tristețe, asemenea celor ce cad victimă sectelor religioase, fanatismelor politice, teoriilor conspirațiilor. Olivia Steer e o victimă, aproape o martiră. Nu cred că lucrul cel mai bun e să o zdrobim cu ură (ca orice martir, ea se va bucura de asta), ci să-i dorim să iasă, dacă va putea vreodată, de sub fascinația nefastă care-o schimbă, dintr-o femeie plină de calități, într-o panoramă-a deșertăciunilor.

Cât despre răul pe care-l face în dorința ei de-a ne deschide ochii, el e real, din păcate. Dacă susții că americanii n-au pus piciorul pe lună, nu se-ntâmplă nimic. Dacă crezi că Elvis trăiește, poți face oricâți prozeliți vrei fără nicio problemă. Dar dacă spui că vaccinurile sunt nocive, oamenii care te cred își condamnă copiii la boli și la moarte"



#63
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:00

Asta trebuie solutionat prin lege ca si in alte state. In fapt va fi in curs de debatere publica in curand



#64
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:27

Din ce stiu eu, pot face boala si copiii vaccinati, dar o forma atenuata a bolii.

 

Ce sa spun, eu am avut nesansa sa fac rujeola de 2 ori, o data la 1 an cand era sa mor si inca o data pe la 3 ani. Dupa tura de la 3 ani, din cauza febrei (probabil, nimeni nu stie sigur) sau a virusului am ramas cu un usor handicap.

 

Dupa boala de la 1 an, la cateva luni a aparut si vaccinul in Romania, dar niciun medic nu a vrut sa ma vaccineze spunand ca eu am deja imunitate pe viata.

 

Ceea ce nu a fost adevarat, cel putin in cazul meu.

Eu mi-am vaccinat copiii si nu recomand nimanui sa-si expuna copilul la asemenea boli,

Nu vreau sa-mi amintesc ce forme de varicela au facut copiii mei nevaccinati!

 

Febra 41, 4 zile, cu milioane de bube pe ei! Copii de 2 ani, respectiv 6ani.

 

Asta pentru ca "Lasa copilul sa faca boala, ca e mai bine" si eu ca o nestiutoare am

acceptat!

 

Prin comparatie cu copiii vaccinati care nu facut febra deloc si eruptia a fost de 10 bube!

Tinerelor mamici si tinerelor familii nici nu ar trebui sa li se dea sansa sa NU isi vaccineze pruncii.

Am citit si eu ceva despre autism declansat dupa ce nustiuce vaccin. Nu stiu daca e adevarat sau nu, dar sa-mi mai vad o data copiii in starea aceea sau mama mea sa mai traiasca ce a trait cu mine, nu este de dorit!

 

Mai bine vaccinat! Cu boala in forma atenuata, decat morti sau cine stie ce alte sechele pe viata!



#65
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:30

A_alinta de ce oare suntem atat de ignoranti ..nu stiu...ma intreb asa..retroric..cum poti sa intrebi dc o boala era asa grava pe timpul nostru?! da, era! erau spitalele pline de copii contagiosi..dar nu era media..nu se spunea..

in plus orice boala poate da complicatii cu atat mai mult la copii..la copii mici. doar se murea din aceste boli cu ani in urma de asta au aparut vaccinurile !!!! multa lume uita acest aspect!

si..pana la urma si sa moara 1 singur copil...crezi ca niciodata nu poate fi al tau...nasol cand te loveste totusi soarta ca deh...probabilitatea e mica..



#66
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:32

Mada asa si eu..nu am vaccinat copilu de varciela din acelasi motiv..lasa sa faca boala..saracul cat a patimit..si acele bube nu sunt doar pe piele...sunt si pe interior!!!

 

si mai bine mi-am dat seama cand am facut si eu la 34 de ani varicella!!!! cat chin!!!! de ce oare sa vrem sa supunem copii inadins la suferinta?!!!



#67
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:34

pe de alta parte sunt de accord ca exista multe intrebari la adresa celor ce fabrica vaccinurile..la eficienta.la efecte adverse...dar aceste disuctii s-au dus catre un extrem, in loc sa fie productive. ori e alba ori e neagra...si nu e ok



#68
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:49

Ce pot eu sa spun din experienta mea profesionala, in care am avut de-a face mult, mult cu familii de romani si romani de etnie roma. Foarte multi copii carre provin din mediul rural (majoritatea romi dar nu numai) nu sunt vaccinati - au fost vaccinati cu primele vaccinuri, "alea care se fac in maternitate, doamna", dupa aceea eventual se face primul set de vaciinuri... si cam atat. "Nu ne-a mai chemat nimeni la vaccin, doamna, noi nu avem medic in sat" sau "nu am avut cu ce sa ducem copiii la vaccin". O minoritate sunt cei care si-au vaccinat copiii cu intregul set de vaccinuri de bebelus + ROR de la 1 an+ . Foarte multi tineri si adolescenti nu stiu sa scrie si sa citeasca, iar cand sunt intrebati "pai doamna, nu am fost la scoala decat 1-2-3 ani si atat, stiti cum e la noi in Romania, dupa aia m-au scos parintii de la scoala ca nu si-au mai permis sa ma tina" (ce inseamna asta, la fel... difera de la caz la caz). Sau si mai simplu "nu am fost deloc la scoala, nu s-a putut/m-au dat afara/nu aveam scoala in sat".

 

Asta cand stii ca educatia scolara e obligatorie in Romania, ca se recomanda vaccinarile si de asta se ocupa medicul de familie- dar totusi sunt atat de multi copii, tineri care nu au facut scoala deloc - sau nu au fost vaccinati. Unde sunt autoritatile? Da, multi parinti sunt ignoranti, needucati, saraci, nu stiu sau nu vor sa se implice  - dar nici autoritatile si sociatatea nu ar trebui sa se culce pe o ureche si sa dea din umeri iar apoi, cand apar epidemiile (acum cea de pojar, noi am trecut primavara asta aici printr-o epidemie de oreion rea de tot - sursa... aceeasi!)  sa incerce sa gaseasca scuze si explicatii tardive

 

 

Asta este realitatea.

Dar e mult mai usor sa se arunce vina la Olivii..



#69
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 13:59

comunitati de romi au existat mereu in tara noastra, mame care s-au plimbat cu copiii in Italia si inapoi au existat de cativa ani buni.

insa curentul anti vaccinare n-are decat 1-2 ani. 

deci e clar ca este vina acestui curent anti-vaccinare.

 

acum cateva sute de ani oamenii mureau pe capete dupa epidemii si ar fi dat orice sa se inventeze un leac.

acum cand le avem pe toate de-a gata si accesibile oricui, incepem sa cautam nod in papura. oricine are acces la internet si si-a creat un blog se vede formator de opinii, toata lumea isi da cu parerea despre medicina si educatie, in mod special, neglijandu-se intr-un mod cu totul nejustificat atatia ani de cercetare si progres in aceste domenii.



#70
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 14:11

comunitati de romi au existat mereu in tara noastra, mame care s-au plimbat cu copiii in Italia si inapoi au existat de cativa ani buni.

insa curentul anti vaccinare n-are decat 1-2 ani. 

deci e clar ca este vina acestui curent anti-vaccinare.

 

acum cateva sute de ani oamenii mureau pe capete dupa epidemii si ar fi dat orice sa se inventeze un leac.

acum cand le avem pe toate de-a gata si accesibile oricui, incepem sa cautam nod in papura. oricine are acces la internet si si-a creat un blog se vede formator de opinii, toata lumea isi da cu parerea despre medicina si educatie, in mod special, neglijandu-se intr-un mod cu totul nejustificat atatia ani de cercetare si progres in aceste domenii.

da-mi voie sa te contrazic putin.

 

comunitatile de romi devin din ce in ce mai nomade, fie in tara, fie peste hotare. se duc, se intorc, se duc in alta parte si tot asa. acesti copii nu sunt pe listele vreunui medic de familie sau pediatru, nu sunt dusi la vaccinari, fie pentru ca nu au cabinet in localitate, fie pentru ca la momentul vaccinarii sunt plecati peste hotare, samd.

in aceste comunitati de romi s-au inregistrat anul acesta cele mai multe cazuri, iata si harta repartizarii acestora

sa nu uitam ca ne plimbam cu aceleasi avioane, autobuze, tramvaie cu care calatoresc si romii insotiti de copii nevaccinati sau aflati in perioada de incubatie a cine stie carei boli, deci sunt contagiosi fara a avea simptome. asadar, si noi putem aduce acasa germenii. da, cu certitudine o parte dintre cei care s-au imbolnavit au parinti anti-vaccinare sau care apartin unor minoritati religioase care nu priveste cu ochi buni vaccinarile, transfuziile sau alte proceduri medicale.

 

http://stirileprotv....de-rujeola.html

61835028.jpg


Editat de CorinaDani, 23 septembrie 2016 - 14:12 .




Etichetat si cu epidemie, rujeola, vaccinare

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -