Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Epidemie de rujeola in Romania din cauza nevaccinarii

epidemie rujeola vaccinare

294 raspunsuri la acest subiect

#51
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:31

„Specialiştii de sănătate publică au constatat că zona afectată este reprezentată de mai multe localităţi din judeţul Bistriţa Năsăud situate la graniţa cu judeţul Cluj, în care există comunităţi unde copiii nu figurează pe listele medicului de familie, ca urmare, sunt nevaccinaţi”

 

Legea prevede obligatia inscrierii copilului la un medic de familie iar ei stiu ca exsita comunitati intregi ce nu au copiii inscrisi si nu fac controil si nu le pun catuse. Pai atunci ce o tot dau cu Olivia Steer?

Pe perioada cat sunt in tara chiar si nomazii trebuie sa se supuna legii Romaniei.



#52
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:35

Si daca se va aplica asa ceva (Doamne da ca scandal va fi e clar)

 

http://futurism.com/...xxers-benefits/

 

 

Ia sa vedem mai intai aplicata si apoi vorbim de scandal.

In Romania nici nu se stie exact ce copii au romii pe unde sunt sau daca au fost vreodata inscrisi la scoala ce vorbim de lege?

 

Mai spune lumea de refugiati. Pai copiii lor sunt mult mai inregistrati si vaccinati decat comunitatile astea din Romania unde e trai pe vatrai la primarii.


Editat de mamica11, 23 septembrie 2016 - 09:36 .


#53
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:37

datele vorbesc

 

Neamț: Părinții, reticenți față de vaccinul ROR; doar 35 la sută dintre copiii de un an sunt vaccinați



#54
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:38

Raspunsul este relativ simplu si usor de inteles (pentru unii de acceptat este mai greu). Este un rezultat al cresterii numarului copiilor nevaccinati prin refuzul parintilor acestora ca rezultat al informatiilor media de genul:

 

Desigur exista si cazuri ale copiilor proveniti din paturi sociale sarace neinformate unde incidenta imbolnavirilor este mare prin insasi indiferenta acestora si a conditiilor precare de igiena in care traiesc constant.

 

Eu mai completez ca din pacate si legislatia actuala permite - insa sunt semne bune in aceasta directie in sensul ca este pe rol modificarea legii prin introducerea obligativitatii vaccinarii la nivel national cum era si pe vremea lui Ceausescu.

 

Australia deja au facut recent pasi

 

 

http://futurism.com/...xxers-benefits/

 

 

Dar si Romania este pe drum.

 

 

 

Miniaturi atasate

  • 11.jpg
  • 22.jpg


#55
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:38

Eu as vrea sa stiu cine este de vina pentru aceasta epidemie de rujeola in ROmania? 

 

 

 

Ministerul.

 

Sunt comunitati intregi de romi cu copiii neinscrisi macar la medic de familie ceea ce e ilegal in Romania . Se vorbeste pe celalalt subiect.

 

„Specialiştii de sănătate publică au constatat că zona afectată este reprezentată de mai multe localităţi din judeţul Bistriţa Năsăud situate la graniţa cu judeţul Cluj, în care există comunităţi unde copiii nu figurează pe listele medicului de familie, ca urmare, sunt nevaccinaţi”


Editat de mamica11, 23 septembrie 2016 - 09:40 .


#56
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:45

„Specialiştii de sănătate publică au constatat că zona afectată este reprezentată de mai multe localităţi din judeţul Bistriţa Năsăud situate la graniţa cu judeţul Cluj, în care există comunităţi unde copiii nu figurează pe listele medicului de familie, ca urmare, sunt nevaccinaţi”

 

Legea prevede obligatia inscrierii copilului la un medic de familie iar ei stiu ca exsita comunitati intregi ce nu au copiii inscrisi si nu fac controil si nu le pun catuse. Pai atunci ce o tot dau cu Olivia Steer?

Pe perioada cat sunt in tara chiar si nomazii trebuie sa se supuna legii Romaniei.

 

Problema e mult mai mare la acest gen de situatii extrapolate la nivel national chiar daca declaratia de mai jos se rezuma zonal.

 

 

Doar unul din trei copii cu vârsta de un an este vaccinat împotriva Rujeolei, Oreionului și Rubeolei (ROR), a declarat, pentru AGERPRES, șefa secției de epidemiologie a Direcției de Sănătate Publică Neamț, doctorul Roxana Pipirigeanu.

 

Aceasta a precizat că părinții sunt reticenți față de acest vaccin după ce în mediul online dar și în mass-media au apărut poziții potrivit cărora la copiii vaccinați poate apărea autismul.



#57
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:48

la noi exista o schema de vaccinare obligatorie. nu decide fiecare cum face dupa urechea sa interna doar pt ca a avut norocul sa conceapa un copil si gata, se pricepe el mai bine decat toti, mai ales in domeniul medical. (bine-neteles ca nu fac parte din schema vaccinul antigripal, cel pt cancerul de col, si alte extra ...)

 

nu vrei sa-ti vaccinezi copilul, "treaba ta"; dar nici nu ti-l primesc in colectivitate (cresa, scoala, - ca's publice sau private). si "adeverintele" de vaccinare se dau pe bune de catre medicul de familie (adica ai vaccinul, ai atestatia - nu pe sub mana si cu pile si relatii). exista un vaccin (nu mai imi amintesc de care e vorba) pt care primesti special o atestatie de la medic, atestatie pe care trebuie s-o trimiti la primarie, la evidenta populatiei.



#58
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:56

Eu as vrea sa stiu cine este de vina pentru aceasta epidemie de rujeola in ROmania? 

in primul rand parintii copiilor.

in al doilea rand medicii de familie si directia de sanatate publica.

in al treilea rand, cei de la asistenta sociala si protectia copilului. alocatii se platesc, copiii sunt inregistrati undeva, de ce nu se verifica si vaccinarile ?

aseara la tv spunea o mama de etnie (mama unui copil bolnav de rujeola), cu deplina seninatate, ca ea s-a tot plimbat intre romania si italia, cu avionul, cu tot cu bebelus, si cand a vrut sa-l vaccineze (dar nici ea nu era sigura ce spune), nu era vaccinul disponibil la medicul din localitate.



#59
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 10:03

Eu nu stiu de ce spuneti ca se da ceva bpe sub mana sau poate sa da ....ca nu inteleg cum intra in colectivitate cei antivaccinare. Cum copilul meu pana acu a fost crescut in alta tara,acu are medic pediatru si aici "cu acte in regula " Desi am dus toata documentaria la medicul copilului, cand am inscris copilul la scoala mi.a cerut si dovada vaccinurilor de afara si hartie de la pediatra plus adeverinta. Nu am avut nimic impotriva ...dimpotriva! !! Asa se procedeaza peste tot. Eu primeam scrisorica acasa cu data vaccinului, nu puteam spune nu, da ! ...dar nici nu voiam, dintotdeauna am fost provaccinare.

#60
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 10:15

Ia sa vedem mai intai aplicata si apoi vorbim de scandal.

In Romania nici nu se stie exact ce copii au romii pe unde sunt sau daca au fost vreodata inscrisi la scoala ce vorbim de lege?

 

Mai spune lumea de refugiati. Pai copiii lor sunt mult mai inregistrati si vaccinati decat comunitatile astea din Romania unde e trai pe vatrai la primarii.

Rata de vaccinare in Bucuresti  este de 70%!!!

 

Asta inseamna ca la 3 copii din 10 li s-a refuzat vaccinarea pe semnatura de catre parintii acestora. Despre ce vorbim?





Etichetat si cu epidemie, rujeola, vaccinare

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -