Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Epidemie de rujeola in Romania din cauza nevaccinarii

epidemie rujeola vaccinare

294 raspunsuri la acest subiect

selina-d

selina-d

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 20:10

Didi eu pentru amandoi copiii am prezentat carnetul de vaccinari la controlul medical de inscriere la scoala si la cel mic a comentat ca ii lipsea ceva. Nu stiu cum ar fi fost sincer daca nu aveau deloc vaccinuri. Dar sa spui ca in Germania nu te intreaba nimeni nu e chiar corect.

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 20:37

am urmarit-o pe olivia, mi s-a parut foarte bazata  pe ce crede ea.  nu e o persoana publica iar libertatea vorbirii am abtinut-o dupa ani de lupta incat ar fi pacat sa nu vorbim liber. 

nu e un lider de opinie, doar sustine in ceea ce crede.  cine se ia dupa ea , e optiunea lor.  

nu se stie exact daca cei 3 copii au murit din acea cauza.  rujeola nu e o boala care ucide, foarte multi am avut boala asta , este o boala a copilariei si nu s-a murit din asta, ca altfel nu ar mai fi existat aceasta generatie.

• 2

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • 6.055 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 21:26

A_alinta, din pacate se moare din cauza complicatiilor date de rujeola. S-a murit si in trecut, se moare si acum.

Edit: majoritatea persoanelor bolnave, chiar cu complicatii, supravietuiesc, si in general fara sechele. Dar sunt si destule cazuri mortale.

Editat de DarkBendis, 22 septembrie 2016 - 21:28 .

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.780 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 21:36

A_alinta, din pacate se moare din cauza complicatiilor date de rujeola. S-a murit si in trecut, se moare si acum.

Edit: majoritatea persoanelor bolnave, chiar cu complicatii, supravietuiesc, si in general fara sechele. Dar sunt si destule cazuri mortale.

este o alta discutie. poti sa mori si din complicatiile date de gripa , de aia au si facut vaccinul asta. 

ce am vrut sa punctez este ca rujeola nu e boala care necesita vaccinare, aproape toti copiii au avut-o in mod natural si s-au imuninizat singuri.  eu nu am facut-o si nici nu am luat-o . nu stiu daca acum 47  de ani se facea acest vaccin in romania.

dar  poti alege daca iti vaccinezi sau nu copilul.  cei 3 nu au murit pentru ca cei din jurul lor nu au fost vaccinati.  au fost alte cauze dar e mai simplu sa dai vina pe magareata.

• 2

Madanic

Madanic

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 23:34

*
HOT

Rujeola e o boala care are drept complicatii majore: orbire, encefalita, infectii respiratorii severa (pneumonie), diaree si deshidratare si care NU ARE TRATAMENT. 

Practic tot ce se ofera unui bolnav este:

No specific antiviral treatment exists for measles virus.

Severe complications from measles can be avoided through supportive care that ensures good nutrition, adequate fluid intake and treatment of dehydration with WHO-recommended oral rehydration solution. This solution replaces fluids and other essential elements that are lost through diarrhoea or vomiting. Antibiotics should be prescribed to treat eye and ear infections, and pneumonia.

All children in developing countries diagnosed with measles should receive two doses of vitamin A supplements, given 24 hours apart. This treatment restores low vitamin A levels during measles that occur even in well-nourished children and can help prevent eye damage and blindness. Vitamin A supplements have been shown to reduce the number of deaths from measles by 50%."

Si deci sansele de evitare a complicatiilor sunt direct proportionale cu cat de puternic e organismul si ce carente are. O varsta frageda (cum sunt bebelusii), malnutritia sau un organism slabit de o alta afectiune scad clar sansele.

Copii care au murit nu au fost vaccinati pentru ca nu aveau varsta necesara, ei se bazau pe spiritul civic al celorlalti care prin vaccinare puteau sa asigure imunitatea de grup. Medicii pot face un test al sangelui prin care sa determine daca e intradevar rujeola. 

Sa zicem ca nu imi vaccinez copii si reusesc sa-i tin departe de rujeola pana la varsta de 7-9ani cand sunt indeajuns de puternici sa treaca peste infectie relativ ok. Daca in perioada de contagiune, cand practic eu nu aveam de unde stii ca ei au facut rujeola, intra in contact cu un copil intre 0-5 ani tot nevaccinat pe care il imbolnavesc si care are ghinionul sa si dezvolte complicatii, cum trebuie sa gandesc? Ma felicit ca ai mei copii au imunitate naturala si imi vad de treaba mea? Zic "Ghinion" copilului care a luat virusul de la copii mei  si merg inainte cu mandria ca eu am facut "tot ce era mai natural" pentru copiii mei?

In general intrebarile astea apar doar atunci cand ai imbolnavit copilul prietenei, sau al unei rude si esti pus fata in fata cu consecintele alegerii tale, dar ele sunt valide si cu copilul necunoscut din parc caruia copilul meu (vaccinat sau nevaccinat) i-a stranutat in fata. 

Apoi virusul asta rezista pana la 2 ore pe suprafete, iti ajunge pe haine cand esti in autobuz, si cand ajungi acasa copilul nevaccinat te ia in brate inainte sa apuci sa zici "stai sa ma dezinfectez" (nu ca vreunul din noi ar intra in casa ca in zonele de carantina). Ce faci atunci? Astepti sa vezi daca "rezista bolii si face imunitate natural " ? Adica e mai bine sa-l vezi bolnav chinuindu-se sa respire sau deshidratandu-se cu diaree, decat sa-i faci un vaccin si sa-l scutesti de suferinta? 

Editat de Madanic, 22 septembrie 2016 - 23:48 .

• 7

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.780 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 23:49

Rujeola e o boala care are drept complicatii majore: orbire, encefalita, infectii respiratorii severa (pneumonie), diaree si deshidratare si care NU ARE TRATAMENT. 

Practic tot ce se ofera unui bolnav este:

No specific antiviral treatment exists for measles virus.

Severe complications from measles can be avoided through supportive care that ensures good nutrition, adequate fluid intake and treatment of dehydration with WHO-recommended oral rehydration solution. This solution replaces fluids and other essential elements that are lost through diarrhoea or vomiting. Antibiotics should be prescribed to treat eye and ear infections, and pneumonia.

All children in developing countries diagnosed with measles should receive two doses of vitamin A supplements, given 24 hours apart. This treatment restores low vitamin A levels during measles that occur even in well-nourished children and can help prevent eye damage and blindness. Vitamin A supplements have been shown to reduce the number of deaths from measles by 50%."

Si deci sansele de evitare a complicatiilor sunt direct proportionale cu cat de puternic e organismul si ce carente are. O varsta frageda (cum sunt bebelusii), malnutritia sau un organism slabit de o alta afectiune scad clar sansele.

Copii care au murit nu au fost vaccinati pentru ca nu aveau varsta necesara, ei se bazau pe spiritul civic al celorlalti care prin vaccinare puteau sa asigure imunitatea de grup. Medicii pot face un test al sangelui prin care sa determine daca e intradevar rujeola. 

s-a gasit cauza mortii copiilor din arges?   

• 0

Madanic

Madanic

Membru senior

• Membri
  • 3.591 mesaje

Postat 22 septembrie 2016 - 23:55

Si apropo de "cei 3 nu au murit pentru ca cei din jurul lor nu au fost vaccinati.  au fost alte cauze dar e mai simplu sa dai vina pe magareata."

Cand baiatul meu avea 3 luni i s-a umflat un ochisor fara nici o cauza evidenta. Arata ca un boxer dupa meci. L-am dus la medic, care dupa ce a analizat atent a declarat ca e o infectie locala a pielii dar... pentru ca e un copil atat de mic trebuie internat pentru analize amanuntite (findca sub 1 an sistemul imunitar nu este functional si infectiile se raspandesc foarte usor in organism).

Nu iti pot descrie in cuvinte, ce simti cand iti vezi copilul tinut de o multime de nurses care se chinuie sa-i puna IV catheter, si sa-i faca punctie lombara. Nu iti pot descrie cat de mult se chinuia, singura anestezie fiind o suzeta cu glucoza. 

Alegerea e a ta, dar nu te afecteaza doar pe tine si copii tai.

• 0

a_alinta

a_alinta

Membru de baza

• Membri
  • 6.780 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 01:30

Si apropo de "cei 3 nu au murit pentru ca cei din jurul lor nu au fost vaccinati.  au fost alte cauze dar e mai simplu sa dai vina pe magareata."

Cand baiatul meu avea 3 luni i s-a umflat un ochisor fara nici o cauza evidenta. Arata ca un boxer dupa meci. L-am dus la medic, care dupa ce a analizat atent a declarat ca e o infectie locala a pielii dar... pentru ca e un copil atat de mic trebuie internat pentru analize amanuntite (findca sub 1 an sistemul imunitar nu este functional si infectiile se raspandesc foarte usor in organism).

Nu iti pot descrie in cuvinte, ce simti cand iti vezi copilul tinut de o multime de nurses care se chinuie sa-i puna IV catheter, si sa-i faca punctie lombara. Nu iti pot descrie cat de mult se chinuia, singura anestezie fiind o suzeta cu glucoza. 

Alegerea e a ta, dar nu te afecteaza doar pe tine si copii tai.

nu iti inteleg raspunsul.  

edit: nu inteleg ce legatura are prin ce ai trecut cu subiectul.

edit din nou  : mi se pare ca am fi aceeasi  generatie, era asa grava rujeola pe vremea noastra?

Editat de a_alinta, 23 septembrie 2016 - 01:34 .

• 1

dana vio

dana vio

Membru senior

• Membri
  • 4.451 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 06:18

Era grava rujeola si pe vremea nostra doar ca nu era totul atat de mediatizat ca acum si nu toti stiam. Mi-a spus odata un medic pediatru batran ca el a vazut si tratat saloane intregi de copii bolnavi de infectii, in special respiratorii, dupa rujeola. A spus ca nu vreau sa stiu cum era.  [:(]

• 0

mamica11

mamica11

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 07:59

Vad ca se stie bine merci ca "persoanele de etnie roma nu sunt in preponderenta vaccinate impotriva bolii" si totusi nimeni nu a facut nimic pana acum in privinta asta .

Asa cum se stie si de absenteismul la scoala si tot nu se face nimic la nivel oficial.

Dar e bine sa se dea vina pe altii.

Nu Olivia , blogurile ,miss x   sunt de vina ci integral reprezentantii statului ce sunt platiti sa-si faca treaba si inchid ochii.

• 2

Etichetat si cu epidemie, rujeola, vaccinare

Intrebari Panica

• Nastere la Filantropia

estion
    - Astăzi, 08:48

• Dureri

Corina Petronela
    - Ieri, 19:54

• Gimnastica bebelusi

oana.maria86
    - Ieri, 08:17

• De ce îmi curg sâni??

Darius Gabriel
    - Ieri, 00:13

• Diaree bebe 3 luni

Caty28
    - ian 18 2022 15:31

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• un nou control

AnasaMe
    - Astăzi, 11:11

• Trombofilie

GeorgiZava
    - Astăzi, 10:57