Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Epidemie de rujeola in Romania din cauza nevaccinarii

epidemie rujeola vaccinare

294 raspunsuri la acest subiect

#281
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 08:01

Draga mea, este fix problema mea cum si ce aleg. Statul sa isi vada de 

 

Exact din aceasta prima propozitie totul deja se asterne pe un drum. Aici este diferenta dintre libertate si libertinaj. Ceea ce ai scris tu reflecta exact aceasta diferenta de concept. Si din acest motiv de mii de ani exista legi si reguli valabile si obligatorii pentru toti indiferent daca cineva ar dori la un moment dat sa fie fix problema lui ce si cum alege.



#282
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 08:19

Exact din aceasta prima propozitie totul deja se asterne pe un drum. Aici este diferenta dintre libertate si libertinaj. Ceea ce ai scris tu reflecta exact aceasta diferenta de concept. Si din acest motiv de mii de ani exista legi si reguli valabile si obligatorii pentru toti indiferent daca cineva ar dori la un moment dat sa fie fix problema lui ce si cum alege.

 

 

Libertinaj? Mai ceteste si tu despre drepturi in genere, cu precadere familie, copii, sanatate. La ultima iti reamintesc ca sunt state care au recunoscut inclusiv dreptul la eutanasiere. Pot refuza un act medical? A avea dreptul nu inseamna ca automat il si pretind, dar acolo unde el imi este recunoscut, dc il pretind, restul (statul si turma ) se conformeaza si mi-l acorda. Nu am nicio problema cu cine accepta toate vaccinurile de pe lumea asta. E ca in politica sau religie, dc ei sunt convinsi ca acesta este adevarul :D , sa o faca. Nu gresesc deloc cand le aseaman, nici in medicina nu avem certitudini demonstrate. Desi... desi sunt cazuri evidente in care vaccinatul a contaminat si nu pt ca la el " vaccinul nu a prins ".Nu am problema nici ca statul sa le achizitioneze, desi...dar pana la abuzuri asupra copilului meu! Iti reamintesc ca exista un nene care a promis niste alocatii mai mari, stim cum a sfarsit. Nu ca as fi de acord cu sfarsitul lui, dar se intampla.

Am dreptul la informatii inainte de a fi obligata la ceva. Sper ca nu bat surda pe mormant si ca dialogam in forma autista, am postat nenumarate surse care atesta ca nu suntem informati precum avem dreptul si statul are obligatia ca sa o faca. Dimpotriva, manipulare cu carul!


Editat de lucialu, 13 octombrie 2016 - 08:21 .


#283
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 08:29

Libertinaj? Mai ceteste si tu despre drepturi in genere, cu precadere familie, copii, sanatate. La ultima iti reamintesc ca sunt state care au recunoscut inclusiv dreptul la eutanasiere. Pot refuza un act medical? A avea dreptul nu inseamna ca automat il si pretind, dar acolo unde el imi este recunoscut, dc il pretind, restul (statul si turma ) se conformeaza si mi-l acorda. Nu am nicio problema cu cine accepta toate vaccinurile de pe lumea asta. E ca in politica sau religie, dc ei sunt convinsi ca acesta este adevarul :D , sa o faca. Nu gresesc deloc cand le aseaman, nici in medicina nu avem certitudini demonstrate. Desi... desi sunt cazuri evidente in care vaccinatul a contaminat si nu pt ca la el " vaccinul nu a prins ".Nu am problema nici ca statul sa le achizitioneze, desi...dar pana la abuzuri asupra copilului meu! Iti reamintesc ca exista un nene care a promis niste alocatii mai mari, stim cum a sfarsit. Nu ca as fi de acord cu sfarsitul lui, dar se intampla.

Am dreptul la informatii inainte de a fi obligata la ceva. Sper ca nu bat surda pe mormant si ca dialogam in forma autista, am postat nenumarate surse care atesta ca nu suntem informati precum avem dreptul si statul are obligatia ca sa o faca. Dimpotriva, manipulare cu carul!

Scrii mult, esenta ramane aceeasi. Nu ma ametesti scriind en gross si trecand de la o idee la alta si vice versa. Concluzia este cea care este.



#284
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 08:35

Scrii mult, esenta ramane aceeasi. Nu ma ametesti scriind en gross si trecand de la o idee la alta si vice versa. Concluzia este cea care este.

 

Mdah, io cred ca la capitolul ameteli sunt precum Pilat, spalata pe maini. :))))

Sa ai o zi faina, Marius! A! [flo2] 



#285
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 09:06

Mdah, io cred ca la capitolul ameteli sunt precum Pilat, spalata pe maini. :))))

Sa ai o zi faina, Marius! A! [flo2] 

[:)]  - Pilat zici?

 

 

Multumesc. La fel iti doresc si tie!



#286
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 octombrie 2016 - 12:20

pe de alta parte, o stire de astazi ne anunta ca s-a dublat rata vaccinarii impotriva rujeolei, in judetul arad, unde s-au inregistrat cazuri de imbolnaviri.

 

" Părinţii care iniţial refuzaseră vaccinarea copiilor au început să revină la medicii de familie pentru a efectua vaccinul.

În judeţul Arad, în luna august au fost vaccinaţi 669 de copii, iar în cursul lunii septembrie, au fost vaccinaţi 1.106 copii.

"Ca urmare a campaniilor de mediatizare a faptului că în judeţul Arad există cazuri multe de rujeolă, părinţii s-au mai sensibilizat şi cei care iniţial au refuzat vaccinarea, ca urmare a ştirilor şi a campanilor efectuate, s-au mobilizat şi au acceptat ca să-şi vaccineze copiii. Comparativ cu luna august, când am avut aproape 670 de vaccinaţi, în cursul lunii septembrie, am avut deja peste 1.100 de vaccinaţi. Da, am avut medici de familie care au venit să ceară suplimentar vaccin ROR motivând faptul că părinţii iniţial refuzaseră să îşi vaccineze copilul, iar în urma informărilor şi campaniilor efectuate s-au răzgândit şi au dorit să îşi vaccineze copiii", a declarat purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică Arad, medicul Mihaela Cîtu."

 

sursa :

http://www.mediafax....-copii-15798861



#287
ElaAnto

ElaAnto
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 13:59

Buna,

Eu nu sunt nici pro nici contra, incerc sa ma informez si sa nu uit ca este vorba despre viata altui om, a copilului meu. Deci asta e prioritatea, nu sa am dreptate sau sa ma agat de o credinta.

Apropo de statistici, pe care se bazeaza argumentele initiale, am citit articolul asta https://radu-iliescu...-vaccinuri.html si mi se pare ca are sens.  In niciun caz nu pot trage concluzia in urma lui ca nu e bine sa ne vaccinam copiii, cum interpreteaza simplist majoritatea parintilor, insa e bine sa fim ceva mai atenti la ce ni se serveste cu anumite "studii". Din pacate institutiile ne-au demostram cu varf si indesat ca nu merita increderea noastra neconditionata. Statisticile sunt utile dar trebuie sa le analizam cu atentie. 



#288
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 16:51

Eu un singur lucru il spun: nu ma incalzeste nici o propaganda pro-vaccin daca copilul MEU este exceptia. Discutia asta va merge la infinit. Nu pot decat sa va indemn sa citi, sa va documentati, sunt atatea surse lamuritoare si fiecare sa ia decizia IN CUNOSTINTA DE CAUZA.

Faptul ca care fiecare incerca sa-l convinga pe celalalt ca are dreptate...nu vad rostul.


Editat de anasstasia, 17 octombrie 2016 - 16:59 .


#289
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 17:50

Eu un singur lucru il spun: nu ma incalzeste nici o propaganda pro-vaccin daca copilul MEU este exceptia. Discutia asta va merge la infinit. Nu pot decat sa va indemn sa citi, sa va documentati, sunt atatea surse lamuritoare si fiecare sa ia decizia IN CUNOSTINTA DE CAUZA.

Faptul ca care fiecare incerca sa-l convinga pe celalalt ca are dreptate...nu vad rostul.

In primul rand incadrarea informarii corecte a populatiei nu este propaganda. Incadrarea este total eronata. Sanatatea publica nu este religie, doctrina, politica pt a castiga adepti. Discutam de drepturile umanitatii.

Nu s-a exclus niciodata realitatea ca exista exceptii oricat de putine ar fi acestea tine de obiectivitatea acelei exceptii certificata medical. Si pentru aceste cazuri categoric ca decizia medicala este corespunzatoare ei. 

Ca orice exceptie asa cum ii si spune numele nu admite generalizare.

Vaccinurile in mod categoric sunt rezultatul stiintei si cercetarii si au avut, au si vor avea un impact fundamental in cresterea calitatii umane a gradului acesteia de sanatate si a sperantei de viata.

Restul din nefericire au fost, sunt si vor ramane gogomanii promovate de persoane in general inculte.*** nu as dori sa intelegi ca fac vreo referire la tine sau altcineva in mod particular - discut la marele general.



#290
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 19:10

Ce-i lamuritor pentru unii pentru altii sunt adevarate aberatii. Si poti citi de o mie de ori, daca sursele sunt bloguri personale ale tot felul de "atotcunoscatori" sau site-uri obscure si complet prostesti (vezi subiectul celalalt cu "nu dati vigantol copiilor ca e hormon nu vitamina)... rezultatul e jalnic.



Etichetat si cu epidemie, rujeola, vaccinare

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -