Sari la conținut

Sari la conținut


Mierea de Manuka


12 raspunsuri la acest subiect

#1
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 15:21

Buna! Am o nelamurire foarte mare legată de mierea de manuk, despre care se spune, adică se demonstrează, nu sunt doar vorbe, ca e un excelent antibiotic natural, recomandat, folosit... Tot tacamul... Bun pana aici ( în afara de preț, care e cam nebun), în articole se vorbește despre substanță metilglioxal din miere ( sper ca am scris corect), ca ucide bacterii... Etc. Doar că am găsit alte articole, fără legătură cu miere respectivă, fără interes comercial adică, în care se spune că substanță menționată MGO, este toxică  pentru organism.

Eu va rog frumos pe cei care înțelegeți sau știți deja mai multe despre substanța impricinata si despre subiectul asta să mă lămuriți si pe mine, ca tocmai ce am consumat un borcan de miere d-asta, ca să fac în ciudă unui stafilococ auriu strecurat în nas.... Si acum sa stiu daca mor sau nu :))



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 15:26

Since methylglyoxal is highly cytotoxic, the body developed several detoxification (Wikipedia)

 

 

 

...Miere de Manuka UMF - cu activitate antibacteriana non- peroxidica ( datorata enzimei metilglioxal (MGO) (site care vinde miere)


Editat de andaghe, 21 septembrie 2016 - 15:26 .


#3
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 16:44

Uite iti pun 2 link-uri, poate deja le-ai citit. Am consumat si noi si ne-am oprit in mare parte datorită informatiilor contradictorii. Vin dintr-o familie cu apicultori, care mi-au explicat ca e mai bine sa consumăm tot mierea noastra cea de toate zilele, macar stii de pe ce culturi sau plante e culeasa.

 

http://healthywithho...t-toxic-or-not/

http://healthywithho...ey-safe-to-eat/



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 16:53

Da, pai eu nici măcar nu am găsit vreo "ceva de rău", am avut eu așa o idee să caut câte ceva info despre substanță activă... Si oricum eu nu pricep mare lucru din descrierile de specialitate. Totuși, pare cam toxic.....

#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 16:53

Mulțumesc pt linkuri

#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 17:21

Uite iti pun 2 link-uri, poate deja le-ai citit. Am consumat si noi si ne-am oprit in mare parte datorită informatiilor contradictorii. Vin dintr-o familie cu apicultori, care mi-au explicat ca e mai bine sa consumăm tot mierea noastra cea de toate zilele, macar stii de pe ce culturi sau plante e culeasa. http://healthywithho...t-toxic-or-not/ http://healthywithho...ey-safe-to-eat/

 

Dar cât timp ați consumat a fost ok, sau ceva îmbunătățiri la analize? Sau ai consumat doar puțin, fără un scop anume? ( Eu am folosit pt acțiunea antibiotică, de aia întreb :) )



#7
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 17:56

Andaghe, nu am simtit nimic. Am folosit un borcan plus un preparat tot pe baza de miere de manuka (un fel de propolis ca sa zic asa), ptr. a ameliora o afectiune. Ca mananc miere de manuka sau mierea noastra...sincer tot la fel mi se pare.

Uite acum incerc ptr. prima oară, mai ales ca e sezonul, catina cu miere, atâtea lucruri bune am auzit si de la apicultori cat si de la niste colegi.  



#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 19:41

Aha! Eu aștept să repet analizele. Dar am avut în paralel si tratament cu picături, așa că dacă sunt clean nu as ști exact de la care dintre ele. Măcar să scap de stafilococ ca de miere de manuka m-as cam lasa....! :)

#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 19:42

Poate totuși ma luminează cinva ce e cu MGO asta....

#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 21:45

Miere de manuka mai cumparam si noi dar am renuntat , in nici un caz nu mai cred in leacuri minune , mai ales de la supermarket . Si s-a demonstrat ca in proportie foarte mare mierea manuka este falsificata .
Cumpar miere normala , organica . Am cumparat si miere de salcam romaneasca, acum am un borcan de miere cu un fagure , Cred ca ar trebui sa iau bucati sa le mestec . Nu stiu cum se mananca dar a vrut copilu sa vada cum e .


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -