Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Angela ar da timpul inapoi ...

angela merkel germania

41 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 16:59

interesant moment - am ajuns sa aflu azi: Angela Merkel spune ca 'ar da timpul inapoi'

stirea de aici

 

Dar de ce oare? Vrea Angela sa intinereasca - sau are alte nostalgii? O fi inteles ceva?

 

[flo]



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 16:59

si o melodie la obiect

 



#3
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 17:26

Eh, vorbe ... Ea cu mainile ei a stricat multe in partidul ei, in tara ei si in  Europa. Consecintele negative le traiesc altii.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 17:40

Eu ramin la ce am spus la subiectul cu emigratia ilegala d ela inceput!!!

 

Nu si-a imaginat niciodata ce impact vor avea vorbele ei si "invitatia"ei la adresa emigrantilor de a veni in Germania ca "vom reusi"!!!

 

Eu din citatele originale citite in presa nemteasca ,am inteles ca regreta ca nu a aplicat o alta metoda in politica ei(politica privind emigrantii-cel putin asa am inteles eu,daca cineva a inteles altfel,sa spuna varianta lui)in umra cu ani d ezile.

 

Deci nu regreta ca a invitat emigrantii ilegali, ci ca nu a  avut o forma legislativa adecvata,pentru a rezolva (mai)rapid probema asta.

 

Pe d ealta parte,tot cum ams cris la subiectul respectiv,eram ferm convinsa ca va fi sanctionata de catre alegatori.Orsuferi nemtii de "sindromul celui de-al doilea razboi mondial"insa nu-s chiar asa dobitoci ,cum i-a crezut ea.

 

(eu nu ma uit la tv la programele nationale,am programe private,insa  nu pot crede ce reclame umbla pe unele posturi,reclame de spalare efectiv a creierului omului de rind.Daca se limita la a ajuta 100000 refugiati -de exemplu,ar fi primit din plin sprijinul populatieie,asa insa...a sarit rau calul si acum plateste.Pacat ca avut o cariera politica furmoasa,o femeie remarcabila-din punctul meu de vedere,pe care pina la un punct am admirat-o )



#5
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 18:34

Eu am inteles ca si-ar fi dorit sa dea timpul inapoi cu "multi, multi ani"  pentru a avea sansa sa se pregateasca mai bine pentru situatie. Nu am inteles ca regreta invitatia. Normal, eu citesc presa americana, deci traducere...nu pot spune ca am citit direct din germana.

 

“If I could, I would turn back time by many, many years to better prepare myself and the whole German government for the situation that reached us unprepared in late summer 2015,” Ms. Merkel said after meeting with party leaders. “Nobody, including myself, wants a repeat of this situation.”



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 18:47

Eu am inteles ca si-ar fi dorit sa dea timpul inapoi cu "multi, multi ani"  pentru a avea sansa sa se pregateasca mai bine pentru situatie.

Da,exact!

 

edit Bine,pentru situatia actuala cu emigrantii,nu s-a gindit niciodata ca Turcia va avea rol de "vierme" sau Grecia va fi contra EU,insa asta imi arata mie utopia politicii ei privind EU:


Editat de andacos, 19 septembrie 2016 - 18:49 .


#7
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 18:47

Interviul Angelei vine dupa alegerile de ieri din Berlin .  Recunoaste ca a gresit methodele cum  a preluat emigrantii.

 

---- eu tot cu CDU votez. Sunt sanctionati destul, dar ca emigrant ma sint integrata,si Asta e so meritul lor.



#8
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 20:20

interesant moment - am ajuns sa aflu azi: Angela Merkel spune ca 'ar da timpul inapoi'

stirea de aici

 

Dar de ce oare? Vrea Angela sa intinereasca - sau are alte nostalgii? O fi inteles ceva?

 

[flo]

 

Aha chiar asa? Pai dacă regreta ce a făcut de ce nu închide granitele, măcar în al 187-lea ceas?

 

Nici vorba, Angela merge mai departe!!! Face ce știe ea cel mai bine sa faca: spune vorbe goale sa amețească cetățeanul pentru alegerile din 2017. I-a intrat morcovul în dos ca n-o mai considera Cdu/CSU la candidatura de Kanzler și ce o sa facă ea acasă?



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 22:36

Aha chiar asa? Pai dacă regreta ce a făcut de ce nu închide granitele, măcar în al 187-lea ceas?

 

Nici vorba, Angela merge mai departe!!! Face ce știe ea cel mai bine sa faca: spune vorbe goale sa amețească cetățeanul pentru alegerile din 2017. I-a intrat morcovul în dos ca n-o mai considera Cdu/CSU la candidatura de Kanzler și ce o sa facă ea acasă?

Regreta ca nu a fost mai bine pregatita pentru primirea in puf a refugiatilor, nu ca i-a primit. Si mai regreta ca a pierdut alegerile in berlin. Ca hotul care regreta ca a fost prins nu ca a furat. Asa si ea. Nu-i nimic, o sa piarda si mai mult teren pina in 2017!



#10
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 17:40

Poate  ca regreta ca nu a explicat necesitatea si nu a pregatit populatia  pentru a accepta imigrantii.

O explicatie de genul urmator.

 

În ciuda eforturilor guvernului japonez de a ridica rata natalităţii, lucrurile nu se îndreaptă în direcţia dorită. Potrivit Japan Times, 70% dintre bărbaţii japonezi cu vârste între 18 şi 34 de ani sunt necăsătoriţi, iar 60% dintre femeile din acest segment de vârstă sunt necăsătorite. Mai mult, 42% dintre bărbaţi şi 44,2% dintre femei au spus că sunt virgini.

.....

“Peste doar o generaţie, Europa va fi de nerecunoscut”, se arată într-un artcol al jurnalistului italian Gioulio Meotti publicat de Gatestone Institute.”Europenii se pare că simt acum că identitatea civilizaţiei lor este ameninţată în primul rând de un libertarianism frivol, o ideologie care sub masca libertăţii doreşte să rupă roate legăturile care unesc familia, munca, istoria, religia, limba, naţiunea şi libertatea individului. (…) Sinuciderea demografică nu doar că se întâmplă, dar ea pare să fie dorita. Burghezia europeană xenofilă care controleaza acum politica şi presa pare impregnată cu un snobism şi un masochism rasial. S-au întors împotriva propriei lor culturi iudeo-creştine şi au combinat-o cu o viziune romanţată halucinantă a valorilor altor culturi. Tristul paradox este că europenii importă acum un mare numar de tineri pentru a compensa acest stil de viaţă pe care l-au ales”.

Pe vremea lui Ceausescu, cand se faceau mitinguri pentru dezarmare si pentru pace dar studentele faceau pregatire militara,  circula un banc care suna asa:

"Peste tot se vorbeste de dezarmare, dar toata lumea se inarmeaza: femeile cu pusti si barbatii cu pustoaice".

Probabil oficialii de le Bruxelles au avut in vedere intinerirea populatiei si cresterea fortei de munca, dar nu au avut curajul sa sustina tema care avantajeaza companiile si dezavantajeaza cetatenii.


Editat de Deceneus, 20 septembrie 2016 - 17:53 .




Etichetat si cu angela merkel, germania

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -