Sari la conținut

Sari la conținut

Dragos Bucur a ales homeschooling pentru fiica lui

homeschooling acasa educatie

112 raspunsuri la acest subiect

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 18:32

Sotul meu a fost la boarding school, dar doar ultimul an de liceu (la 17 ani). Socrul meu vitreg a fost educat complet la boarding school, la fel si nasul fetei mele. Dar nici unul dintre ei nu si-ar da copiii la boarding school (sotul meu a zis ca pentru el a fost OK, dar era deja aproape adult,  no way sa recomande sistemul asta la copii mai mici). Sotul soacrei mele ne povestea cum seara si noaptea, cei mari (ca el, 10-12 ani) stergeau lacrimile copilasilor mai mici, de 6-7-8 ani [:(] [:(] [:(] Si dimineata la o multime de copilasi le trebuiau schimbate asternuturile, deoarece din cauza anxiozitatii saracii copii faceau in pat [:(] [:(] [:(] . Cand a venit randul lui sa fie parinte, si-a trimis fata la o scoala "obisnuita".

... culmea ca fratele lui, care NU a fost educat la boarding school, si-a trimis copiii sa fie educati in acest sistem (nu stiu insa de la ce varsta).

Editat de DarkBendis, 16 septembrie 2016 - 18:32 .

• 0

andaghe

andaghe

Membru de baza

• Membri
  • 7.819 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 20:35

Ah, eu credeam că se plătesc profesori și că predau materia, sau cat de cat informații asemănătoare scolii, doar ca acasă, cu alta aranjare de ore, cu alte pauze, poate cu lipsa unele materii si aprofundat altele...
  • 0

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • 6.338 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 21:01

Scuze ca revin ca o placa stricata, dar pasim pe taramul fabulatiei pure cand ne inchipuim ca prin HS copiilor li se poate preda orice sau la alegere in functie de preferintele lor ( sau ale parintilor). Programa scolara este una si aceeasi pentru toti elevii, ca s scoliti la public, la privat sau acasa. Curricula ( continuturile de predat) sunt uniforme la nivel national , nu are cum fi altfel. Copiii trebuie evaluati pentru a li se putea recunoaste parcursul scolar si a putea participa la examenele nationale, ca bacalaureatul.

Cred ca singura exceptie ar putea fi scoli ale unor comunitati straine, acreditate in Ro. Nu stiu, presupun.

Aici exista, de ex., scoli franceze in care se preda dupa sistemul francez, nesimilar celui de aici.

Conceptul de scoli umbrela m a lasat perplexa. Adica scoli la distanta, cu sediul in afara teritoriului Ro, in care copii aflati in Ro sunt instruiti si evaluati dupa programa romaneasca. Eu inteleg ca sunt o portita deocolire a legii, dar mi se pare asa de intortocheata solutia asta.

• 1

Fleurdelise

Fleurdelise

Membru de baza

• Membri
  • 6.338 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 21:06

Ca fetita lui Bucur face cursuri de scenografie sau astrofizica, e foarte ok si probabil foarte interesant pentru ea, dar astea nu se substituie scolii, ci sunt activitati parascolare ( daca le face in incinta unei scoli) sau extrascolare.
  • 2

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.006 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 22:00

o reactie rapida:

Ministrul Educatiei, despre scoala facuta acasa: Exista aspecte pozitive, dar si anumite riscuri

• 0

mamica11

mamica11

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 septembrie 2016 - 03:20

Super   !

Declara senin insusi ministrul invatamantului ca "nu stie cadrul legislativ in care functioneaza" .

L-o interesa  macar de acum incolo?   [batcap]

Editat de mamica11, 17 septembrie 2016 - 03:22 .

• 1

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 21.803 mesaje

Postat 17 septembrie 2016 - 08:15

Una este sa frecventeze niste cursuri ai caror cursanti se pot schimba de la an la an, alta e sa invete cu aceeasi colegi, invatand, astfel, sa se tina deoparte de cei cu care nu se intelege si sa lege prietenii cu cei compatibili.

Antrenament pt viata de adult, asta-i viata unui elev de scoala normala.

Daca, acum, parintii cred ca isi protejeaza copilul tinandu-l acasa, altfel va fi cand va deveni o tanara femeie, cu serviciu si responsabilitati sociale si personale. 

Acum mai multi ani as fi fost de acord cu teoriile astea. Acum nu.

Scoala NU trebuie sa fie un antrenament pentru viata de adult. Scoala  trebuie sa lase copilaria la locul ei si sa parcurga anii adolescentei in ritm si la pas cu ei pentru a-i lasa sa se dezvolte asa cum doresc, in ritmul lor.

Copii trebuie sa simta ca apartin scolii si sa mearga fericiti la ore - nu-ai sa vezi asa ceva decat foarte rar.

Scoala trebuie sa fie prietena copiilor si locul unde ei sa se simta in siguranta.

In fine, sunt multe de spus.

La noi lucrurile sunt intepenite neschimbate de 40 de ani.

HS cred ca mai degraba ajuta in formarea unor adulti cu morala, valori si principii puternice, pe cand scoala actuala formeaza adulti ce cara  cu ei bagaje intregi de frustrari si neimpliniri.

====

Personal ii sustin pe acesti parinti si le doresc succes.

• -1

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 17 septembrie 2016 - 09:46

Fii sigura ca a starnit curiozitatea multor oameni si ca evolutia acestei fetite, in timp, va fi urmarita cu mult interes.

Pt mine, personal, este un experiment pe care il voi urmari, daca va fi relatat in presa, pe parcursul urmatorilor ani.

• 0

andacos

andacos

Membru VIP

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 24.092 mesaje

Postat 17 septembrie 2016 - 12:03

Super   !

Declara senin insusi ministrul invatamantului ca "nu stie cadrul legislativ in care functioneaza" .

L-o interesa  macar de acum incolo?   [batcap]

[:-)))] [:-)))] de risul curcilor,zau asa!!!

• 0

372018

372018

Membru de baza

• Membri
  • 6.350 mesaje

Postat 17 septembrie 2016 - 13:03

Da, nici eu nu am reusit sa ma lamuresc cu procedeul prin care ajungi sa faci HS, dar stiu ca sunt parinti care au copii educati HS. E drept ca atat cat am aflat, am scris aici, nu m- a facut sa investighez mai departe, a sunat descurajator de complicat. Dragos Bucur si Dana probabil ca stiu exact, dā! :D de- asta era interesant de stiut, daca tot suntem forum DC cu cele mai multe infos :) Pt mine nu e curiozitate ce tine de indiscretie, chiar as vrea sa stiu. 

Stiu ca sunt parinti care fac ei cu copiii acasa, sunt convinsa ca unii chiar pot. Nu intru in aceasta categorie din pacate...dar nu spun ca e imposibil pt toata lumea, sa fim seriosi, exista astfel de parinti si sunt fantastici. Desigur ca si copiii conteaza cum sunt :) Banuiesc ca asisderea se poate cu profesori acasa, de ce nu?

Eu am spus ca si scolilor particulare li se cere programa recunoscuta de Minister. Cel putin la noi asa este. Dar in sistem HS cred ca e loc mai mare de invartit.

Ideea e ca sunt deja astfel de familii cu copii educati HS, faptul ca incep sa intre in randul lor si vedete nu poate decat sa le fie de ajutor in demersurile legalizarii HS. :) 

• 0

Etichetat si cu homeschooling, acasa, educatie

Intrebari Panica

• Scurgere

Allecsutza
    - aug 23 2019 00:25

• Buna seara

RalucaMihai99
    - aug 22 2019 21:47

• Puține micțiuni

Vasilissa19
    - aug 22 2019 20:38

• alxalx
    - aug 22 2019 18:44

• Miscari incete

liviaa
    - aug 22 2019 17:11

Grupuri

• Mamici din Vâlcea

ela_vl1
    - iul 04 2017 18:24

• Mamici pentru mamici

icailoaie
    - apr 17 2014 09:07

• Mămici,burtici departe de casă...

Andreana
    - dec 04 2013 15:58

• Parinti inteligenti, parinti fericiti !!!!

mada27
    - nov 30 2013 23:00

• Mamici, Burtici, Tatici din Vrancea

Anda08
    - iul 11 2013 16:02

Bloguri

• Marele anunt

Nicol1ch
    - aug 23 2019 01:49

• Jurnal de sarcina

Nicol1ch
    - aug 23 2019 01:09