Sari la conținut

Sari la conținut


Dragos Bucur a ales homeschooling pentru fiica lui

homeschooling acasa educatie

112 raspunsuri la acest subiect

#71
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 16:06

Daca acesti parinti atat de pregatiti s-ar fi informat cu adevarat ar fi aflat ca exsita scoli unde nu sunt puse presiuni pe copii.

 

Cand esti persoana publica si faci declaratii publice, asteapta-te ca  tanti de la coltul blocului sa-si dea cu parerea, chiar daca are 2 clase primare.  



#72
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 16:08

Alizee, eu nu vreau sa fac din fi-mea o luptatoare! Sunt sigura ca si introvertitii au locul lor sub soare, fara sa invete sa dea din coate.

 

 

Depinde ce intelege fiecare prin a da din coate. Eu inteleg a reusi sa traiesti frumos in acord cu tine insati/insuti, de a sti sa iti apropii persoanele care te influenteaza pozitiv si sa-i indepartezi pe cei cu influenta negativa. 



#73
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 16:26

Am scris dimineata despre scolile umbrela pentru ca stiam ca asa se face  si stiam ca s-a gasit o solutie (citisem mai demult pe site urile organizatiilor romanesti ca s-a modificat legea in favoarea HS in ro) dar abia acum am reusit sa ma asez la o "cautare" si trebuie sa recunosc ca m-am grabit si ca din ceea ce am gasit am constatat ca andacos a avut dreptate. Sunt ilegale in continuare. Nici invatamantul la distanta stipulat nici invatamantul alternativ nu pot fi justificatoare insa in Romania se "merge pe burta" si gata. Singura forma legala este declararea incapacitatii copilului fizica sau psihica dar ma indoiesc sincer ca a fost cazul.

Nu e nici prima nici ultima oara.

Oricum sunt am inteles peste o mie de copii ce invata asa(doar ca nu au facut public urgent parintii asta-nu toti vor publicitatea [fal] ) deci e tolerat amestecul.

 

edit cred ca am fost cam eliptica; ideea e ca invatamantul la distanta se organizeaza pentru cei din afara Romaniei ce vor sa studiezeprograma romana nu invers si este larg explicat in lege iar formele alternative la fel larg explicate toate sunt supuse legislatiei romanesti deci nici vorba de unitati in afara tarii.


Editat de mamica11, 16 septembrie 2016 - 16:36 .


#74
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 16:40

Analizand cei 7 ani de scoala ai fiica-mii realizez ca probabil cu HS i-as fi economisit ffff mult stresssssss cauzat de copiii din jur. Fara a fi o introvertita (J G [flo2] ), si ei i se par copiii din jurul ei stresanti, agitati, galagiosi, preocupati de niste chestiuni care pe ea o lasa rece. N-a existat nicio scoala in care sa se fi adaptat bine. Copiii cu care reusea in cele din urma sa se imprieteneasca, f putini la numar, ramaneau uimiti cat de diferita este ea acasa fata de la scoala. Daca ajuneau sa ne viziteze sau sa iasa cu ea undeva, erau cuceriti! Pur si simplu este alt om in afara scolii. Nu numai acasa, ci in afara scolii! Si nu consider ca o ajuta sau o va ajuta vreodata faptul ca se chinuie atata la scoala. E buna si chiar f buna la invatatura, nu e lenta sau mai stiu eu ce, dar pur si simplu nu-i place la scoala! Nu e in mediul ei, nu stie cum sa reactioneze si mai ales, nici acum nu intelege DE CE trebuie sa faca asta.

 

Nu militez pt HS. Dar nu sunt nici impotriva!

N-as fi ales HS nici daca se putea in RO, pt ca pur si simplu nu eram noi, parintii, capabili sa o facem. Nu avem timp, resurse financiare (la un moment dar probabil ca le aveam), dar in primul rand nu avem capacitatea si disponibilitatea de a face HS. Cred ca trebuie sa fii cu adevarat special sa faci HS cu copilul tau. Asta nu ma face un parinte mai rau, ci doar unul realist.

 

Daca oamenii astia au ales HS pt copilul lor, stiu ei ce fac. Ca fata lor se va putea dezvolta la adevaratul potential? Da, cred asta cu tarie! Cand in loc sa pierzi timp si materie cenusie, investesti, sigur ca ai numai de castigat! Ca va face fata 'junglei' sociale? Nu stiu. Poate ca nu va avea nevoie...



#75
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 17:04

Pai ca să mă lămuresc, hs nu se face cu cadre didactice, se face de părinți? Asta nu mi se pare în regulă...

#76
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 17:13

Nu numai cu parintii, dar parintii sunt f implicati.



#77
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 17:19

Eu sscoala publica o gasesc undeva la mijloc , intre Homeschooling si Boarding school . Un pic la extrema dar adaptabil si nu pentru oricine .
Sistemul boarding este mult mai extrem si as fi curioasa sa stiu cati parinti de aici si-ar da copilul de la 7 ani intr-o scoala cu sistem rezidential . Ti se rupe inima si totusi sunt zeci de astfel de scoli unde de la varste fragede copiii locuiesc doar cu pedagogi si colegi .

#78
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 17:48

Pai ca să mă lămuresc, hs nu se face cu cadre didactice, se face de părinți? Asta nu mi se pare în regulă...

Da, de parintiii care semneaza pe propria lor raspundere ca vor preda materia ce se preda in scoli proriilor copii. Din cind in cind acesti copii sint testati, daca nu corespund standardelor, parintii sint trasi la raspundere. Mi se pare o responsabilitate enorma sa-ti retragi copilul de la scoala si sa-l educi tu acasa! Noi nu ne=am simti fit for purpose. Si daca in clasele mici mai treaca-mearga, ce faci in clasele mari? 



#79
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 17:50

Eu sscoala publica o gasesc undeva la mijloc , intre Homeschooling si Boarding school . Un pic la extrema dar adaptabil si nu pentru oricine .
Sistemul boarding este mult mai extrem si as fi curioasa sa stiu cati parinti de aici si-ar da copilul de la 7 ani intr-o scoala cu sistem rezidential . Ti se rupe inima si totusi sunt zeci de astfel de scoli unde de la varste fragede copiii locuiesc doar cu pedagogi si colegi .

Eu una nu as putea sa fac asta. Am vazut interviuri cu celebritati care au fost dati la boarding school si absolut toti au zis ca a fost cosmarul vietii lor. 



#80
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 17:59

Boarding school mi se pare de cosmar si de Dickens! Si de la 11 ani mi se pare cumplit, apãi de la 7 ani!!!! [smulgpar]  [smulgpar]  [smulgpar]

 

Doamne, n-as putea sa stau acasa singura, cu casa goala, imaginandu-mi cum fii-mea aia mica uda perna de lacrimi in fiecare seara. Aia mica e complianta si ar sta acolo, dar ar plange de s-ar usca. Aia mare n-ar uda nimic, ca ar fi de mult in drum spre casa inapoi, pe jos cum o fi, numai sa plece de acolo!





Etichetat si cu homeschooling, acasa, educatie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -