Sari la conținut

Sari la conținut


Dragos Bucur a ales homeschooling pentru fiica lui

homeschooling acasa educatie

112 raspunsuri la acest subiect

#41
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:40

Aici discutam despre un copil cu domiciliul in Romania,nu despre legislatia din alte tari europene.
 
E o incalcare a legii (repet in cazul in care copilul are domiciliul in Romania)si este propagata ca fiind ceva foarte normal.Acum sigur ,nu cred ca e intimplator,faptul ca parintii sunt ceva vedete(din ce al inteles)si de aici actiunea...insa legea ar trebui sa fie aceasi pentru toti cetatenii romani,aflati pe teritoriul Romaniei.

Eu cred ca exista in legea educatiei si ceva despre homeschooling . Iosibil .

Dar , cum crezi ca ar trebui dat in judecata Ministerul pentru atatea sute de copii care invata in casa unor invatatoare inimoase pentru ca nu exista scoala in sat , ce spunem de copiii care fac kilometri si ore zilnic pentru a ajunge la scoala , profesori necalificati si invatamant de slaba calitate in unele zone.

Sau vorbim numai de orase mari .

#42
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:43

Acum comparam merele cu perele ?

Ce legatura are HS cu scolile neingrijite ?

E aczul acestei familii ?

 

 Eu astept sa mi se spuna clar cadrul legal, efectiv cum au facut acesti parinti sa retraga copila de la scoala.



#43
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:45

viata sociala si-o poate face si datorita cursurilor la care va merge, nu mi se mai pare asa sperietoare chestia asta.

 

Una este sa frecventeze niste cursuri ai caror cursanti se pot schimba de la an la an, alta e sa invete cu aceeasi colegi, invatand, astfel, sa se tina deoparte de cei cu care nu se intelege si sa lege prietenii cu cei compatibili.

Antrenament pt viata de adult, asta-i viata unui elev de scoala normala.

 

Daca, acum, parintii cred ca isi protejeaza copilul tinandu-l acasa, altfel va fi cand va deveni o tanara femeie, cu serviciu si responsabilitati sociale si personale. 



#44
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:46

Adica tu chiar crezi ca va intra si va spune"da...am incalcat legea!!!" [:D]

nu cred ca a incalcat legea. poate legea e in asa fel facuta incat omite niste aspecte, are niste scapari, habar nu am.

poate in perioada urmatoare vor aparea articole/interviuri in care ne vom lamuri cum stau lucrurile.



#45
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:46


Dar , cum crezi ca ar trebui dat in judecata Ministerul pentru atatea sute de copii care invata in casa unor invatatoare inimoase pentru ca nu exista scoala in sat , ce spunem de copiii care fac kilometri si ore zilnic pentru a ajunge la scoala , profesori necalificati si invatamant de slaba calitate in unele zone.

 

Dar care e legatura cu home schooling si cazul de fata,ca nu am priceput.

 

Cu legislatia si eu vreau sa aflu,dupa cum vezi ,nici macar cei ce locuiesc pe teritoriul Romaniei nu stiu de existenta unei asemenea legi,insa (ceea ce eu nu pot pricepe)se face propaganda la o actiune ilegala(inteleg ca sunt sustinatori ai  home schoolingului si multi ar dori sa-l puna in practica)ceea ce nu este absolut deloc ok,



#46
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:48

nu cred ca a incalcat legea. poate legea e in asa fel facuta incat omite niste aspecte, are niste scapari, habar nu am.

poate in perioada urmatoare vor aparea articole/interviuri in care ne vom lamuri cum stau lucrurile.

Aha...si deci se foloseste de niste portite,sau cum?

 

Nu crez ca daca legea exista ,era si cunoscuta?De ce se apeleaza la scoli(fantoma9din afara,daca exista cadru legal?

 

Dar si eu sper sa faca lumina cum e cu HS in Romania.


Editat de andacos, 16 septembrie 2016 - 13:49 .


#47
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:50

Una este sa frecventeze niste cursuri ai caror cursanti se pot schimba de la an la an, alta e sa invete cu aceeasi colegi, invatand, astfel, sa se tina deoparte de cei cu care nu se intelege si sa lege prietenii cu cei compatibili. Antrenament pt viata de adult, asta-i viata unui elev de scoala normala. Daca, acum, parintii cred ca isi protejeaza copilul tinandu-l acasa, altfel va fi cand va deveni o tanara femeie, cu serviciu si responsabilitati sociale si personale.

 

Cum știm asta? 



#48
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:51

Acum comparam merele cu perele ?

Ce legatura are HS cu scolile neingrijite ?

E aczul acestei familii ?

 

 Eu astept sa mi se spuna clar cadrul legal, efectiv cum au facut acesti parinti sa retraga copila de la scoala.

 

 

Da, este o intrebare. Caci ei au recunoscut cu subiect si predicat ca fiica lor va face HS...iar in afara unei scoli umbrela, eu una nu am auzit ca sa se poata. 



#49
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:54

Scoala de acasa este un program contestat la noi in tara si poate fi posibil doar in cazurile medicale foarte serioase in care copilul nu se poate deplasa. Pentru cei care pur si simplu doresc sa renunte la sistemul traditional, exista o „portita”, in ceea ce priveste reglementarea educatiei – „scoala-umbrela” din strainatate. „Scoala-umbrela” este o institutie particulara, care primeste inscrieri ale elevilo educati acasa contra unei taxe anuale. Copilul inscris la o „scoala-umbrela” este considerat de stat ca fiind scolarizat legal si poate fi oricand reintegrat in invatamantul public sau privat, dupa o testare a cunostintelor. In plus, acest tip de scoli elibereaza foi matricole si alte documente scolare necesare. - See more at: http://www.itsybitsy...h.dRqa0qiC.dpuf

#50
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:57

Mie nu mi se pare o INCALCARE a legii, pentru că nu e nicăieri negru pe alb că e INTERZIS hs, ci doar este omis, din cauza ca nu se punea problema să fie doritori când a fost întocmită legea. Cu câte schimbări și prevederi actualizate, cu atât mai bine, legile și regulile după care trăim au nevoie permanenta de îmbunătățiri.



Etichetat si cu homeschooling, acasa, educatie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -