Sari la conținut

Sari la conținut


Dragos Bucur a ales homeschooling pentru fiica lui

homeschooling acasa educatie

112 raspunsuri la acest subiect

#31
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:27

E fix treaba lor cind practica ceva legal...stipulat de lege,cind nu-si se mai face si tam-tam in ziare,ar trebui sa se autosesizeze cine trebuie.

 

Cu conditia ca ei sa aiba dimiciliul in Romania,bineinteles.

 

Din cate am citit, chiar daca nu e legal in Romania, este legal in alte tari, care ii pot da diploma de absolvent de liceu sau facultate. Dar eu nu asta vreau sa punctez, ci faptul ca se joaca cu dezvoltarea emotionala a copilului, retragandu-l din viata sociala, specifica elevilor, doar fiindca ei nu pot face fata stresului provocat de ceea ce inseamna viata de elev. Nu numai in Romania, ci peste tot in lume, unde te lovesti de probleme, mai mereu.



#32
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:27

m-am mai gindit. inscriere la o scoala privata si apoi restul.

 

Nu de alta dar nu am gasit sa fie HS legal in RO dupa cheful fiecaruia.



#33
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:29

E fix treaba lor, ca sa te parafrazez, dar eu ma gandesc strict la copil, nu la ei, ca adulti.


Crezi ca noi trebuie sa me ingrijoram mai mult decat parintii? Ei au ales ce e mai bine pentru copilul lor . Probabil daca vor observa ca ii era mai bine la scoala o vor reinscrie la scoala .

In Europa parintii isi retrag copiii cate un an sau doi de la scoala si calatoresc sau se muta intr-un loc total diferit pentru a le oferi copiilor o alta viziune asra lumii . Nu e nimic batut in cuie .
In Romania nu prea putem vorbi de scoala la domiciliu pentru ca lipsesc resursele . Dar majoritatea de aici au joburi la domiciliu sau lucreaza joburi part time si seara cand celalalt parinte este acasa.

#34
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:32

cel mai corect ar fi sa aflam detaliile chiar din "gura" lui dragos, daca tot spune redactor ca el obisnuieste sa viziteze forumul DC.

daca nu direct, atunci prin intermediari.

asa, putem specula la nesfarsit, ca e legal sau nu, ca e bine sau nu pentru copil, samd.



#35
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:33

Pai trebuie mai întâi să apară o generație de homeschooled copii ca să putem afirma cu certitudine că face rău. Ca ce chestie face rău, ca asa credem noi? Sau există cercetări, dar nu pe alta populație, pe cea românească trebuie, ca școala și programa românească suntn cauză?!

#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:34

Din cate am citit, chiar daca nu e legal in Romania, este legal in alte tari, care ii pot da diploma de absolvent de liceu sau facultate

Aici discutam despre un copil cu domiciliul in Romania,nu despre legislatia din alte tari europene.

 

E o incalcare a legii (repet in cazul in care copilul are domiciliul in Romania)si este propagata ca fiind ceva foarte normal.Acum sigur ,nu cred ca e intimplator,faptul ca parintii sunt ceva vedete(din ce al inteles)si de aici actiunea...insa legea ar trebui sa fie aceasi pentru toti cetatenii romani,aflati pe teritoriul Romaniei.


Editat de andacos, 16 septembrie 2016 - 13:35 .


#37
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:34

.... ci faptul ca se joaca cu dezvoltarea emotionala a copilului, retragandu-l din viata sociala, specifica elevilor ...

 

 

viata sociala si-o poate face si datorita cursurilor la care va merge, nu mi se mai pare asa sperietoare chestia asta.



#38
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:35

N, nu sunt pe teritoriul Romaniei :( Si sunt private. Mai multe nu stiu nici eu...probabil ca trebuiesc echivalari si date examene de admitere de la nivelul de la care se doreste reintroducere in sist de inv romanesc, acolo unde se cer admiterile...liceu, facultate...deci de la un punct tre sa cunoasca anume materii.

Stiu doar ca ccc Coalitia pt Familie cere si introducerea acestui gen de invatamant. Poate si altii cer HS, desi putini adepti, numarul lor este in crestere...si pot sa inteleg de ce. :(


Editat de lucialu, 16 septembrie 2016 - 13:37 .


#39
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:36

Mie cam tot ce e nou îmi atrage atenția, în sensul bun, chiar cu riscurile de a nu cunoaște în ansamblu un fenomen, stiu totuși că orice schimbare vine din necesitatea depășirii unor obstacole ale vechiului sistem. Normal ca apar vicii si in noua forma, dar rămân de văzut, de descoperit, de perfecționat, de dezvoltat....

#40
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 13:36

cel mai corect ar fi sa aflam detaliile chiar din "gura" lui dragos, daca tot spune redactor ca el obisnuieste sa viziteze forumul DC.

daca nu direct, atunci prin intermediari.

asa, putem specula la nesfarsit, ca e legal sau nu, ca e bine sau nu pentru copil, samd.

Adica tu chiar crezi ca va intra si va spune"da...am incalcat legea!!!" [:D]





Etichetat si cu homeschooling, acasa, educatie

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -