Sari la conținut

Sari la conținut

- - - - -

Clasa a IX-a Lb. Franceză-cu Germana în Gimnaziu

germană franceză clasa a ix-a transfer liceu

7 raspunsuri la acest subiect

cghitescumd

cghitescumd

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 22:05

Bună seara.

Revin după mulți ani pe forum, cu o problemă:copilul meu cel mai mare a intrat la un liceu la care se face ca a doua limbă franceza, numai că el în gimnaziu a studiat germana. Menționez că în liceul în care a intrat nu există nici un profesor care să predea germana. Ca el mai sunt câțiva în aceeași situație (cel puțin la el în clasă mai sunt încă 2 și mai sunt câțiva și pe la clasele paralele - toți provenind de fapt din aceeași locație în care au făcut gimnaziul).

Există vreo soluție legală pentru a continua germana, alta decât aceea de a se transfera la altă unitate școlară ? E totuși o problemă, în sensul că al meu e cu 4 ani în urma celor care acum studiază al 5-lea an de franceză, asta ca să nu mai vorbim de faptul că intenția de viitor este de a-și lua examenele de limbă germană certificate internațional. A făcut-o până acum la Engleză cu succes, iar intenția ar fi fost de a proceda la fel și cu germana (oricum o va continua în privat, dar nu ne-am dori să pierdem timpul cu pregătirea în privat pentru franceză, ca să recuperăm 4 ani...).

Puștiul a dat și a luat la liceu exact la profilul pe care l-a dorit (Științele Naturii), unitatea aleasă fiind socotită cea mai bună din județ pe acest profil, astfel că un eventual transfer la un alt liceu (nu ar fi o problemă de medie deoarece o are suficient de mare), nu ar fi de dorit.

• 0

cghitescumd

cghitescumd

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 22:11

Mda, se pare că cel mai bine ar fi fost să-l postez la Școli, Licee, Universități, Burse... Dacă poate muta un moderator subiectul, mulțumesc anticipat !
  • 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 22.172 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 22:27

Exact aceeasi problema au intampinat-o colegii fetei mele, 10 la numar, care facusera germana si liceul nu le-a oferit continuitatea.

Nu s-a reusit rezolvarea acestei probleme.

eu am facut urmatoarea propunere:

sa se stranga toti copii ce au facut germana din clasele paralele, sa se aduca un profesor si pentru acesti copii si in timp ce unii fac franceza ceilalti fac germana.

Nu s-a putut:

- nu au in schema profesor de germana

- nu pot aduce.

Acei copii s-au chinuit. Ceilalti erau in anul V de franceza, ba mai venea si cate un prof care le dadea aceleasi teste.

O alta propunere a fost ca profesorul de franceza sa faca si cu ei acolo macar o juma de ora/saptamana nivel incepator.

Nici asta nu a fost acceptata.

Poate aveti voi mai mult noroc si alte idei.

• 0

andaghe

andaghe

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.037 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 00:03

Dar dacă faceți o propunere scrisă la inspectorat, stiu ca sunt obligați să vă răspundă. Măcar să poată da teste de franceză începători, să nu fie nevoiți să învețe atât din urma?
  • 0

monicabo

monicabo

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.625 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 11:45

Exact aceeasi problema au intampinat-o colegii fetei mele, 10 la numar, care facusera germana si liceul nu le-a oferit continuitatea.

Nu s-a reusit rezolvarea acestei probleme.

eu am facut urmatoarea propunere:

sa se stranga toti copii ce au facut germana din clasele paralele, sa se aduca un profesor si pentru acesti copii si in timp ce unii fac franceza ceilalti fac germana.

Nu s-a putut:

- nu au in schema profesor de germana

- nu pot aduce.

Acei copii s-au chinuit. Ceilalti erau in anul V de franceza, ba mai venea si cate un prof care le dadea aceleasi teste.

O alta propunere a fost ca profesorul de franceza sa faca si cu ei acolo macar o juma de ora/saptamana nivel incepator.

Nici asta nu a fost acceptata.

Poate aveti voi mai mult noroc si alte idei.

Pe vremea mea, cand am intrat eu in liceu, limbile straine se faceau "amestecat" in sensul ca se adunau copii din diverse clase functie de limbile straine pe care le studiasera anterior: engleza prima limba, engleza a doua limba, franceza la fel, germana, rusa... Nu se pastra structura clasei, aveam colegi de la vreo 3-4 clase paralele, pe langa colegii mei de clasa care erau cu aceleasi limbi straine ca mine.

La vremea aceea nu a ramas nimeni pe dinafara, toti si-au continuat limbile straine incepute in sc. generala, n-a fost nimeni nevoit sa schimbe macazul.

In zilele noastre, rusa nu mai face nimeni la scoala (pe vremea mea ), iar germana destul de putin, e cam criza de profi buni de germana, multi se reprofileaza, pleaca pe afara... si de aici problemele din pacate :((

• 0

cghitescumd

cghitescumd

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 19:51

Mulțumesc de răspunsuri. Vedem ce vom face. 

Există cumva o prevedere legislativă, vreun ordin al Ministerului Învățământului în legătură cu acest subiect ?

Cineva îmi spune zilele astea că oricum vor fi obligați să facă franceza fiindcă structura deja fiind aprobată de inspectorat, nu se poate face mare lucru. Menționez că în liceu există totuși un profesor care predă germana ca opțional începând cu clasa a XI-a, astfel că nu prea înțeleg de ce nu ar putea organiza o grupă de germană.

• 0

viviana

viviana

Membru VIP

• Moderators
  • 22.172 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 19:53

Mulțumesc de răspunsuri. Vedem ce vom face. 

Există cumva o prevedere legislativă, vreun ordin al Ministerului Învățământului în legătură cu acest subiect ?

Cineva îmi spune zilele astea că oricum vor fi obligați să facă franceza fiindcă structura deja fiind aprobată de inspectorat, nu se poate face mare lucru. Menționez că în liceu există totuși un profesor care predă germana ca opțional începând cu clasa a XI-a, astfel că nu prea înțeleg de ce nu ar putea organiza o grupă de germană.

Daca exista un profesor de germana ce vine optional, luptat-te ca poate are timp si de clasa voastra.

• 0

cghitescumd

cghitescumd

Nou venit

• Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 19:58

Ok, asta e de la sine înțeles că vom lupta (suntem 7 în situația asta, la acest liceu - în primul an). O sugstie de posibilă rezolvare a directoarei liceului a fost ca eventual să plătim noi profesorul respectiv să vină să predea la liceu celor 7, spunând că franceza este oricum obligatorie. Cu acest "oricum" nu prea sunt de acord și tare aș vrea să văd ce se poate face.

• 0

Etichetat si cu germană, franceză, clasa a ix-a, transfer, liceu

Intrebari Panica

• Durere de masea

un nou inceput
    - ian 26 2020 01:14

• Sânii

alexandrasebastianov
    - ian 25 2020 21:49

• Secretie vaginala roz, spre maro deschis

deeagr1
    - ian 25 2020 15:42

• Ajutor

kriisz1
    - ian 25 2020 15:32

• Alaptare

maria bumbu
    - ian 25 2020 14:09

Grupuri

• Varicela in sarcina

Magdabebe2
    - mar 21 2019 17:19

• Cataracta congenitală

DanielaRa
    - dec 20 2017 17:09

• Bebe cu probleme sold

Dediut
    - nov 12 2015 16:14

• Logopedie

vorbestecorect
    - iul 11 2015 14:52

• Copii cu Diabet

RoxanaZoita
    - apr 22 2013 13:02

Bloguri

• Buna burtici . Este primul mesaj pe care îl scriu . Tocmai am fost la doctor și ne-a confirmat ceea ce aflasem din Testul Panora

cara112
    - ian 25 2020 14:31

• Cumpărături pentru bebelus

bontos1
    - ian 24 2020 19:09

• No sign

Amira82
    - ian 24 2020 10:50

• Naștere sau cezariana

bontos1
    - ian 23 2020 21:40

• Alăptarea bebelușului