Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa a IX-a Lb. Franceză-cu Germana în Gimnaziu

germană franceză clasa a ix-a transfer liceu

10 raspunsuri la acest subiect

#1
cghitescumd

cghitescumd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 22:05

Bună seara.

 

Revin după mulți ani pe forum, cu o problemă:copilul meu cel mai mare a intrat la un liceu la care se face ca a doua limbă franceza, numai că el în gimnaziu a studiat germana. Menționez că în liceul în care a intrat nu există nici un profesor care să predea germana. Ca el mai sunt câțiva în aceeași situație (cel puțin la el în clasă mai sunt încă 2 și mai sunt câțiva și pe la clasele paralele - toți provenind de fapt din aceeași locație în care au făcut gimnaziul).

 

Există vreo soluție legală pentru a continua germana, alta decât aceea de a se transfera la altă unitate școlară ? E totuși o problemă, în sensul că al meu e cu 4 ani în urma celor care acum studiază al 5-lea an de franceză, asta ca să nu mai vorbim de faptul că intenția de viitor este de a-și lua examenele de limbă germană certificate internațional. A făcut-o până acum la Engleză cu succes, iar intenția ar fi fost de a proceda la fel și cu germana (oricum o va continua în privat, dar nu ne-am dori să pierdem timpul cu pregătirea în privat pentru franceză, ca să recuperăm 4 ani...).

 

Puștiul a dat și a luat la liceu exact la profilul pe care l-a dorit (Științele Naturii), unitatea aleasă fiind socotită cea mai bună din județ pe acest profil, astfel că un eventual transfer la un alt liceu (nu ar fi o problemă de medie deoarece o are suficient de mare), nu ar fi de dorit.



#2
cghitescumd

cghitescumd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 22:11

Mda, se pare că cel mai bine ar fi fost să-l postez la Școli, Licee, Universități, Burse... Dacă poate muta un moderator subiectul, mulțumesc anticipat !

#3
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 22:27

Exact aceeasi problema au intampinat-o colegii fetei mele, 10 la numar, care facusera germana si liceul nu le-a oferit continuitatea.

 

Nu s-a reusit rezolvarea acestei probleme.

 

eu am facut urmatoarea propunere:

sa se stranga toti copii ce au facut germana din clasele paralele, sa se aduca un profesor si pentru acesti copii si in timp ce unii fac franceza ceilalti fac germana.

Nu s-a putut:

- nu au in schema profesor de germana

- nu pot aduce.

 

Acei copii s-au chinuit. Ceilalti erau in anul V de franceza, ba mai venea si cate un prof care le dadea aceleasi teste.

 

O alta propunere a fost ca profesorul de franceza sa faca si cu ei acolo macar o juma de ora/saptamana nivel incepator.

Nici asta nu a fost acceptata.

 

Poate aveti voi mai mult noroc si alte idei.



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 00:03

Dar dacă faceți o propunere scrisă la inspectorat, stiu ca sunt obligați să vă răspundă. Măcar să poată da teste de franceză începători, să nu fie nevoiți să învețe atât din urma?

#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 11:45

Exact aceeasi problema au intampinat-o colegii fetei mele, 10 la numar, care facusera germana si liceul nu le-a oferit continuitatea.

 

Nu s-a reusit rezolvarea acestei probleme.

 

eu am facut urmatoarea propunere:

sa se stranga toti copii ce au facut germana din clasele paralele, sa se aduca un profesor si pentru acesti copii si in timp ce unii fac franceza ceilalti fac germana.

Nu s-a putut:

- nu au in schema profesor de germana

- nu pot aduce.

 

Acei copii s-au chinuit. Ceilalti erau in anul V de franceza, ba mai venea si cate un prof care le dadea aceleasi teste.

 

O alta propunere a fost ca profesorul de franceza sa faca si cu ei acolo macar o juma de ora/saptamana nivel incepator.

Nici asta nu a fost acceptata.

 

Poate aveti voi mai mult noroc si alte idei.

Pe vremea mea, cand am intrat eu in liceu, limbile straine se faceau "amestecat" in sensul ca se adunau copii din diverse clase functie de limbile straine pe care le studiasera anterior: engleza prima limba, engleza a doua limba, franceza la fel, germana, rusa... Nu se pastra structura clasei, aveam colegi de la vreo 3-4 clase paralele, pe langa colegii mei de clasa care erau cu aceleasi limbi straine ca mine.

La vremea aceea nu a ramas nimeni pe dinafara, toti si-au continuat limbile straine incepute in sc. generala, n-a fost nimeni nevoit sa schimbe macazul.

 

In zilele noastre, rusa nu mai face nimeni la scoala (pe vremea mea ), iar germana destul de putin, e cam criza de profi buni de germana, multi se reprofileaza, pleaca pe afara... si de aici problemele din pacate :((



#6
cghitescumd

cghitescumd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 19:51

Mulțumesc de răspunsuri. Vedem ce vom face. 

Există cumva o prevedere legislativă, vreun ordin al Ministerului Învățământului în legătură cu acest subiect ?

Cineva îmi spune zilele astea că oricum vor fi obligați să facă franceza fiindcă structura deja fiind aprobată de inspectorat, nu se poate face mare lucru. Menționez că în liceu există totuși un profesor care predă germana ca opțional începând cu clasa a XI-a, astfel că nu prea înțeleg de ce nu ar putea organiza o grupă de germană.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 19:53

Mulțumesc de răspunsuri. Vedem ce vom face. 

Există cumva o prevedere legislativă, vreun ordin al Ministerului Învățământului în legătură cu acest subiect ?

Cineva îmi spune zilele astea că oricum vor fi obligați să facă franceza fiindcă structura deja fiind aprobată de inspectorat, nu se poate face mare lucru. Menționez că în liceu există totuși un profesor care predă germana ca opțional începând cu clasa a XI-a, astfel că nu prea înțeleg de ce nu ar putea organiza o grupă de germană.

Daca exista un profesor de germana ce vine optional, luptat-te ca poate are timp si de clasa voastra.



#8
cghitescumd

cghitescumd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 19:58

Ok, asta e de la sine înțeles că vom lupta (suntem 7 în situația asta, la acest liceu - în primul an). O sugstie de posibilă rezolvare a directoarei liceului a fost ca eventual să plătim noi profesorul respectiv să vină să predea la liceu celor 7, spunând că franceza este oricum obligatorie. Cu acest "oricum" nu prea sunt de acord și tare aș vrea să văd ce se poate face.



#9
cghitescumd

cghitescumd

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 27 mai 2020 - 12:49

Ca să închei subiectul. La vremea respectivă nu s-a putut face nimic. După 1 an, am transferat băiatul la un alt liceu, unul dintre motive fiind și faptul că nu a putut continua limba germană. În clasa a XI-a copilul și-a luat atât B1 la Germană cât și Advenced (CAE) - echivalent acum cu C1 Advanced  la Engleză (cu un scor care însă îl face echivalabil cu Proficiency).

 

De pierdut a pierdut însă un an la germană, pentru că în clasa a IX-a a trebuit să facă franceză și era habarnist, iar perspectivele ar fi fost de a fi obligat să îi ajungă pe ceilalți din urmă. De abia doi ani mai târziu, la liceul respectiv a existat totuși posibilitatea de a face opțional, limba germană din clasa a IX-a, unul dintre motive fiind faptul că deja se crease agitație pe problema asta timp de 2 ani la rând și începuse cumva să se simtă la modul în care copii respectiv alegeau liceul în cauză.

La ceva-ceva tot a contribuit treaba, chit că pe mine nu m-a ajutat. Măcar cei care au venit 2 ani mai târziu, au putut beneficia la liceul respectiv de germană în primii 2 ani.

 

Oricum, următorii 2 copii i-am direcționat din start acolo unde au putut continua germana. Acum cel de-al doilea poate da B1 (Germană) la sfârșitul clasei a 10-a (are PET-ul la Engleză luat din clasa a VI-a cu un scor excelent și anul ăsta dă și C1 Advanced) și poate la cel mic ne-am putea gândi la un B1 pe la sfârșitul clasei a VII-a, astfel încât să dea B2 prin clasa a X-a sau a XI-a.

 

Ceea ce vreau să transmit este însă că a fost o greșeală să nu iau în calcul, vorba românului că la pomul lăudat nu te duci cu sacul. Pur și simplu nu s-a putut rezolva. 


Editat de cghitescumd, 27 mai 2020 - 13:03 .


#10
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 27 mai 2020 - 13:18

Cghicescumd,

 

citind topicul asta aveam un deja vu si vroiam sa iti recomand sa cauti pe DC, ca sigur mai un parinte in situatia asta [:)]  apoi am vazut ca tu esti :)

 

asa e, e complicat. eu am ales liceele la copii fix in functie de limba straina. Aveam unul mai renumit care imi oferea 13 clase, deci mai lejer sau unul care era mai aproape de casa, cu tramvai direct. amandoua  aveau latina. obligatorie.

Nici vorba sa pot sa aduc franceza la ei in scoala. Cred ca se uitau aia ca la extraterestru la mine, sa am asa pretentii. de asta e bine sa stim sa alegem de la inceput.

 

copii mei au la sf de clasa 7 , dupa 2 ani de franceza examenul de A2.


Editat de DidiAlex, 27 mai 2020 - 13:20 .




Etichetat si cu germană, franceză, clasa a ix-a, transfer, liceu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -