Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Oradea, un oraș cum dincolo de Borș mai găsești


89 raspunsuri la acest subiect

#11
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 09:45

Frumoase pozele, ma bucur ca se incepe incet incet cu reclama. Avem atatealocuri frumoasesi nimeni nu se ocupa de ele.
Multi nemti au spus ca vor sa viziteze Romania.

Transilvania a fost aleasa ca cel mai frumos loc de vizitat in 2015 parca. Din lume!

Acum Timisoara a fost votata capitala europeana in 2021.


Felicitari, Marius, tine-o tot asa. Gropile se repara ;)

Eu am vazut in Oradea doar cimitirul dar mi-a placut, e f frumos, chiar aduce liniste.
In rest eram prea mica si nu mai tin minte nimic....taica-miu e nascut acolo.

#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 10:47

Revenind la Oradea (acesta este topicul de fata) s-a lansat un ghid on line (city guide) foarte bine pus la punct care are update la un interval de doua luni si care intr-un format eficient pune la dispozitia oricarei persoane o multitudine de informatii relevante daca doreste sa viziteze Oradea si imprejurimile sau daca se afla deja in oras.

 

Este realizat in limba romana si limba engleza.

 

 

http://np.netpublica...ation/n76633551

 

 

Miniaturi atasate

  • city-guide.jpg


#13
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 10:58

In 88 am fost la Oradea, eram copil, imi aduc aminte doar ca am stat la un hotel intr-o cladire din centru, super naspa hotelul, apoi ne-am mutat la Felix, unde a fost frumos.

Va lauda al meu sot care vine mai des prin zona, cica arata bine centrul.



#14
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 15:44

In 88 am fost la Oradea, eram copil, imi aduc aminte doar ca am stat la un hotel intr-o cladire din centru, super naspa hotelul, apoi ne-am mutat la Felix, unde a fost frumos.

Va lauda al meu sot care vine mai des prin zona, cica arata bine centrul.

Da... cam de 8 ani incoace s-a schimbat total. Si ca si oras si ca si mentalitate a populatiei. Si continua sa se schimbe. Daca ajung Baile Felix in zona metropolitana sa vezi atunci boom economic. Aeroportul e pregatit, Se va investi in infrastructura de comunicatii si de transport Oradea - Baile Felix 

Va exploda numarul de turisti intr-o perioada relativ scurta atat din intern cat si international ... deja exista cursa regulata internationala pe aeroport dedicata acestei destinatii Baile Felix. Din primavara vor exista alte 3 curse internationale ale altui operator aerian.



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 16:03

Nu-s photoshopate pozele?

Uite aici o poza de azi... 

Miniaturi atasate

  • 11.jpg


#16
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 22:09

O da, de  ce sa nu se investeasca"  in  continuare" fonduri si bugetare si euopene intr un aeroport atat de necesar? Mai ales ca Transilvania are aeroporturi  "numarate" functionale deja  (Cluj Napoca, Targu Mures, Arad, Timisoara, Satu Mare, Baia Mare,Sibiu, Oradea ) si in contructie Alba, Bistrita, Brasov,Deva:)

Si eu cred ca trebuie urgentata perfectionarea aeroportului  " orasului cum dincolo de Bors mai gasesti"(scuze dar titlul pentru mine de la inceput a fost intr_o sintaxa ce ma depaseste dar pentru ca mi-a placut mult articolul din primul post trecusem peste:).

Acum nu m-am mai putut abtine:) , asta pentru ca nu vreau sa se creada ca as dori sa ajunga vreodata o zona a tarii atat de inzestrata sa "traga" fonduri comparative macar cu o alta ce de exemplu are doar trei aeroporturi mari si late:  Iasi, Suceava si Bacau .

Stiu, stiu de ce:) . Oamenii difera .Raspunsul vesnic.

Tot la mai mare si sper ca sa nu se constate prea curand ca discrepantele ce vizibil sunt marite  voit formeaza prapastii de netrecut in general:) si apoi firesc, alte cereri considerate legitime de catre populatie pot aparea. 

 

Romania e una .



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 22:48



O da, de  ce sa nu se investeasca"  in  continuare" fonduri si bugetare si euopene intr un aeroport atat de necesar? Mai ales ca Transilvania are aeroporturi  "numarate" functionale deja  (Cluj Napoca, Targu Mures, Arad, Timisoara, Satu Mare, Baia Mare,Sibiu, Oradea ) si in contructie Alba, Bistrita, Brasov,Deva:)

Si eu cred ca trebuie urgentata perfectionarea aeroportului  " orasului cum dincolo de Bors mai gasesti"(scuze dar titlul pentru mine de la inceput a fost intr_o sintaxa ce ma depaseste dar pentru ca mi-a placut mult articolul din primul post trecusem peste:).

Acum nu m-am mai putut abtine:) , asta pentru ca nu vreau sa se creada ca as dori sa ajunga vreodata o zona a tarii atat de inzestrata sa "traga" fonduri comparative macar cu o alta ce de exemplu are doar trei aeroporturi mari si late:  Iasi, Suceava si Bacau .

Stiu, stiu de ce:) . Oamenii difera .Raspunsul vesnic.

Tot la mai mare si sper ca sa nu se constate prea curand ca discrepantele ce vizibil sunt marite  voit formeaza prapastii de netrecut in general:) si apoi firesc, alte cereri considerate legitime de catre populatie pot aparea. 

 

Romania e una .

 

 

Da, pentru ca unii fac. Altii doar constata si carcotesc...  [:)]  Chestie de mentalitate. Si asta a ajuns  sa se vada .... an dupa an...in rezultate concrete in diferenta privind nivelul de trai, a gradului de satisfactie, a ritmului de dezvoltare, a nivelului de civilizatie.

 

Este ceea ce se numeste popular:

 

Omul sfinteste locul!

 

sau 

 

Cum e turcul si pistolul!

 

Acum fiecare e liber sa se regaseasca in ceea ce-l priveste, de ce o fi asa acolo si altfel la el ?  [:)]



#18
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 08:28

Au fost parintii mei la Felix acum 2 ani, dupa 20 de ani reveniti de fapt, le-a placut muult de tot ce au gasit, mancarea in schimb nu.



#19
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 08:58

 

Acum fiecare e liber sa se regaseasca in ceea ce-l priveste, de ce o fi asa acolo si altfel la el ? 

 

In ceea ce ma priveste personal sunt complet echidistanta. 100% munteanca [:)]

Deci, nu ma "regasesc " nici in est nici in vest din punctul asta de vedere .Este gresita insinuarea ta deci complet. Nu sunt din estul tarii.

Dar , ceea ce se intampla daca nu privesti de pe scaunul ce are treaba cu politica locala sau spera ca va avea vreodata treaba cu politica locala ci privesti doar de pe scaunul pe care scrie Romania este din ce in ce mai clar si mai trist.



#20
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 09:11

exemplu (mic si gasit la repezeala)

 

 

Bani alocati de CNADNR (companie nationala deci banii teoretic pentru toti:) 2010--2014:

 

Transilvania si Banat    16.074 milioane lei

 

Moldova       1. 664  milioane lei

 

Oltenia, Muntenia si Dobrogea   4 640 milioane lei

 

 


parca totusi daca vezi cifrele omul a fost putin ajutat prin anumite parti sa-si sfinteasca ;locul ce zici?


Editat de mamica11, 20 septembrie 2016 - 09:17 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -