Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2017 (Ciresele de Mai 2017)

sarcina gravida mai 2017

1100 raspunsuri la acest subiect

#41
vera12

vera12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 02:36

Arina, nu am calculat, asa s-a nimerit, ca sângeram de la hematom si am mers mai devreme. Si calculul l-am facut, data puncții, -15 zile si am aflat data posibila a ultimului ciclu. Eu am dat la rate acum prima oară, dupa o no-spa ... Deja încep si la mine bucuriile sarcinii .... Va pup

#42
vera12

vera12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 09:14

Amanda nu stiu ce sa zic ...mai incearca si la alt specilaist, cere-i mai multe detalii . Si spunei ca ai sangerat si sa se uite atent poate exista vre-o mica acumulare de sange pe undeva . tin pumnii !



#43
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 09:24

Buna Moon16, dupa cum vad si tu ai avut ultimul CM in 28 iulie si eu tot atunci, doar azi am avut posibilitatea sa ma duc la un medic si el dupa ce ma consultat mia zis ca  inca nu se aude pulsatia inimii . Te rog frumos sa imi spui ecperienta ta, eu sunt in austria nu inteleg tot si dupa cum am vazut aparatura medicului e cam veche... Azi dimineata am si sangerat noroc ca chiar azi sm avut termin la el. A zis ca am sase saptamani si bebe e in loc bun doar atat  si sa revin dupa o saptamana. Nu prea sunt linistita... Mersi anticipat pt raspuns , Voi ati patit asa? Dupa socoteli si eu am crezut ca am 7 saptamani dar el este medicul... voi ati auzit bataile inimii la 6 saptamani??

 

  Buna, da ultimul CM l-am avut pe 28 iulie, dar eu am obtinut sarcina in urma unui transfer de embrioni congelati si transferati pe 15 august. Eu am fost la eco prima oara la 4s6z si am vazut ca este in uter, ca este lipit bine, mi-a masurat sacul gestational si mi-a zis ca se vede vezicula vitelina.

Apoi am fost la 6s2z unde s-a vazut deja si embrionasul - era 4 mm, si s-a auzit inimioara - 117 bpm, normal comparand mi s-a parut ca are o problema.

  La urm. eco aveam 6s5z, si deja crescuse la 8 mm embrionasul, se vedea bine sacul yolk, am auzit inimioara - 125 bpm, dar se auzea tare, si am si vazut clar cum pulseaza inimioara. Prima oara ca sa aud si eu ceva, a tb sa imi tin respiratia, deci clar ca creste.

 Amandanette, nu sta cu sangerari, anul trecut am avut avort menstrual. Poate ai vreun hematom, poate nu e lipit bine, poate ai o carenta de progesteron.



#44
cristi108

cristi108
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 20:38

Mămici eu bănuiesc ca am 6 sapt și 2 zile...La control merg săptămână viitoare dar astăzi mă durut burtica cam tare dar nu am sangerari. Sunt un puc speriata deoarece e prima sarcina și nu știu dacă durerile astea sunt normale

#45
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 09:47

Mămici eu bănuiesc ca am 6 sapt și 2 zile...La control merg săptămână viitoare dar astăzi mă durut burtica cam tare dar nu am sangerari. Sunt un puc speriata deoarece e prima sarcina și nu știu dacă durerile astea sunt normale

 

 Da, sunt normale, a scris si Adinam de ele, poti lua linistita un nospa sau uscosin supozitor.



#46
cristi108

cristi108
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 10:08

 Da, sunt normale, a scris si Adinam de ele, poti lua linistita un nospa sau uscosin supozitor.

Multumesc! M-au lasat durerile spre dimineata si vad ca acum sunt mai bine. Imi cer scuze daca par asa de panicata dar imi doresc mult un bebe si parca orice ma sperie. Mai am un pic pana merg la medic si sper ca dupa sa ma mai linistesc.



#47
Adinaman

Adinaman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 11:25

Buna fetelor! [hia] Ca sa ma plang putin...mi-e rau de crap [vom] . Criss si eu sunt al naibii de panicoasa,la primul am fost foarte relaxata, cred ca era si varsta [batcap] . Ma incearca o durere de rinichi si nu stiu ce e indicat sa iau,a fost frig in scoala si mi-au inghetat picioarele. Moon [pup] O zi frumoasa va doresc! [flor]


Editat de Adinaman, 21 septembrie 2016 - 15:25 .


#48
dannett

dannett

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 13:45

Buna fetele! 

Felicitari viitoare (si actuale) mămici!

Mă înscriu si eu in club: ultimul CM pe 21 august, nu am fost încă la Dr, dar din calcule iese un DPN pe 28 mai.

Simptome nu prea am, în afară de somnolenta. As învinui mai degrabă redusul cafelei.

Mai am o fetiță de 4 ani și 2 luni, fata de care am emoții cum o va afecta schimbarea.

Sarcina ușoară și cu bebeluși sănătoși să avem!!!


Editat de dannett, 21 septembrie 2016 - 13:53 .


#49
Adinaman

Adinaman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 21 septembrie 2016 - 14:00

Bun venit Dannett ! Sarcina usoara si bebic sanatos. [flo2]


Editat de Adinaman, 21 septembrie 2016 - 14:01 .


#50
bramo

bramo
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:00

Buna ziua!Am si eu o intrebare, sunt pt prima data in viata mea pe un forum:)). Eu am ramas insarcinata prin fiv, data ultimei menstruatii a fost 21.08.2016 , fecundatia a avut loc pe 01.09.2016. Odiseea spune ca ar trebui sa nasc pe  29.05.2017 si ca fecundatia a avut loc pe 05.08.2016. Pe 28 am primul eco . Oare o sa ii aud inimioara? Odiseea spune ca  pe 3 oct  cu fec pe 5 sep.Am doua hcg pozitive la zile distanta. Cate sapt are bebelusul meu?Sunt ffff emotionata. 





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2017

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -