Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Doua luni, nelamuriri alimentatie


181 raspunsuri la acest subiect

#61
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 19:52

Asa procedeaza sotia mea :) Gusta tot ce-i da micutului.



#62
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 09:35

Nu-i mai dăm ceai decât dacă ieșim în oraș și i se face sete, înainte de masă. Îi dăm ceai la sfatul medicului.

Ieri a mâncat normal. Nu-mi dau seama care este variabila.

si revin cu intrebarea, de ce ceai si nu lapte? de unde stii ca ii este sete si nu foame? Tu, ca adult, inainte de masa, bei apa??? cu ce scop ii dai ceai? doar pt ca asa a zis medicul? sau pt ca tu consideri ca ii este sete?

Nu este o regula in cantitatea de lapte bauta, azi poate sa iti bea 1 l, maine 500 ml, poimaine 400....copii nu cresc dupa carti. 



#63
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 10:08

si revin cu intrebarea [...]

Ceai și nu lapte, pentru că durează 3 ore pentru ca laptele să fie digerat. Înainte îi dădeam lapte când plângea și așa a început să nu mai mănânce. Mi-a explicat medicul care era problema, am aplicat soluția și observ că papă mult mai bine.

Uite un exemplu: plecăm în oraș, e cald, papă înainte să ieșim, dar i se face sete. Nu foame, pentru că lăptic nu vrea (și nici nu i-ar pica bine). Așa că îi dăm ceai, aproximând să mai treacă cel puțin o oră până la masă.



#64
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 19 septembrie 2016 - 10:40

Acum am inteles.

Ca un organism sa functioneze bine, trebuie sa intelegi exact ce face fiecare aliment si ce efect are...de ce pana la o anumita varsta mananca doar lapte, dupa incepe diversificarea, cum se face si de ce anume. De ce nu se da sare, zahar, miere pana la o anumita varsta....as fi curioasa sa aflu rationamentul medicului care iti recomanda ceai (care contine din productie zahar) la 2 luni si iti va recomanda totodata introducerea zaharului in alimentatia copilului dupa 1 an, cu moderatie maxima. De asta iti recomandam, nu mai da ceai la copil...da-i lapte si eventual apa...iar alea 3 ore nu sunt batute in cuie, pot fi si 2.

Copilul nu iti va manca constant, va avea perioade cand va manca relativ normal (ca la carte), perioade cand va manca mai mult sau mai putin...fix ca noi, adultii.... Copilul insa nu moare de foame, iti va cere mancare...mai mare e frustrarea noastra cand nu mananca. 



#65
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 11:44

Sper! Il iubim asa mult..

 

Ieri si astazi a mancat ok. Pana acum are vreo 420 mililitri si mai are doua mese.

 

Inca o dilema. Isi umezeste buzele cand iesim afara si cea de jos i-a crapat asa tare, incat sangereaza. Putem folosi ceva pentru a-i grabi vindecarea? Uneori se repara, dar cum bate vantul, problema reapare.

 

cu prima ocazie cu care mai ajungeti la medic, roaga-l sa verifice si frenul lingual (eventual si frenul labial).

nu mi-as fi amintit de mesajul tau de mai sus, daca nu citeam astazi o stire despre un bebelus care a inceput sa refuze laptele matern din senin, avea buzele crapate si nu prea lacrima cand plangea. cauza ? fren lingual scurt, care il impiedica sa se hraneasca asa cum trebuia, ajungand astfel la deshidratare.

nu spun ca bebelusul vostru ar avea asa ceva, ci doar ca si asta poate fi o ipoteza de luat in calcul, ipoteza pe care medicul o poate confirma sau infirma.



#66
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 12:26

sau poate nu va mai duceti la medic asa in fiecare saptamana. nu de alta, dar copilul chiar n-are nimic. si poate va gasiti un medic care sa va spuna asta [:)]



#67
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 20:17

 

Sper sa fie bine. Sa manance cum trebuie. De cateva zile, lucrurile s-au mai indreptate. Mananca 120 mililitri des. Credem ca si-a revenit. Nu stiu daca schimbarea orelor meselor a avut vreun rol. Important este ca papa cum trebuie.



#68
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 20:19

 

A inceput sa pape normal. Credem ca a fost doar o perioada mai altfel, nu stiu, desi manca foarte putin.



#69
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 20 septembrie 2016 - 20:21

 

Of, nu vreau sa-mi asum riscuri. Aceasta ar fi calea usoara, zic eu. SI tocmai de aceea nu avem curaj sa riscam. Cum vedem ceva, cum fuga la medic.

Pana una-alta, duminica avem botez. Vom petrece pentru Mario.



#70
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 octombrie 2016 - 10:05

cum mai stau lucrurile acum ? mario si-a mai revenit cu papatul ? cum a decurs botezul ?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -