Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Doua luni, nelamuriri alimentatie


181 raspunsuri la acest subiect

#31
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 15:48

Poate pur si simplu se regleaza si el, deja e binisor peste greutatea medie a unui copil de varsta lui. 100 ml nu e asa putin. Sunt curioasa ce spune dr.

#32
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 20:45

Ok. Am fost la medic. Copilul este okay, adica situatia nu a impus demersuri speciale din partea noastra.

Noi am gresit, lasandu-l sa ia pauze cand papa. Se oprea si noi il lasam un timp, apoi il realimentam. Nu lasam sa treaca cel putin patru ore intre mese, ceea ce crea probleme in stomacel intre laptele digerat si cel nou.

Ni s-a recomandat sa-l hranim la  ore, noaptea sa inlocuim masa cu ceai, da, poate bea Baby's drink,ni s-a spus ca este ok. Deci, ar trebui eliminata masa de noapte atarziu, cea de la 3-4, cu ceai.

Tin sa precizez ca am fost la unul dintre cei mai bine cotati medici pediatri din judet, la recomandarea unor prieteni apropiati si a altor cunostinte. Acolo, am intalnit numai persoane multumite de activitatea medicului, ba o doamna fusese cu fetita si la Marie Curie, fara rezultat, aici gasind solutia cautata.

Nu dau nume si nu o ridic in slavi pe doamna doctor. Precizez doar ca, asa ca prima impresie, mi-a lasat una buna, de profesionist. Ne-a explicat cu calm ce trebuie facut, ne-a intrebat daca am inteles.

Inca un lucru pe care ni l-a recomandat: sa tinem evidenta scrisa a cantitatii de laptic pe care o consuma si orelor.

Ne-a spus ca are si un "mic" varicocel. Pe acest plan nu am intreprins demersuri, vedem data viitoare. Peste  zile, vom avea iarasi intanire cu medicul.

Acum, in jur de ora , a papat cam 80 mililitri laptic. Putin as spune, dar mai vedem, pentru ca am decis sa schimbam stiluld e hranire, la intervale de  ore si fara pauza mare, sau vreun fel de pauza.

Socoteala de acasa, nu se potriveste cu cea din targ, asa ca nu ma hazardez declarand ca vom urma in tocmai acest program. Copilasul este la urma-urmelor un omusor si sigur, vom conlucra toti , in vederea gasirii celei mai bune cai de urmat.



#33
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 21:37

La un bebe de doua luni, pauza intre mrse de 4 ore mi se pare cam mare. E adevarat ca laptele praf se digera mai greu fata de cel matern, insa 4 ore intre mese e cam mult la varsta asta. Ati incercat din 3 in 3 ore, micsorand putin cantitatea de lapte, la 120 ml, de exemplu ? La 2 luni stomacul bebelusului e putin mai mare decat o lamaie, cam greu sa incapa 150 ml si sa se simta si confortabil dupa aceea, cu burtica plina ochi... Repet si nu mi-o lua in nume de rau, lasa porcaria aia de baby drink, bagi zahar aiurea in organismul copilului, il inveti cu gustul de dulce, e ca un drog, mai tarziu puteti avea probleme cu diversificarea (nu ii vor placea alimentele mai acrisoare sau fade, preferand gustul de dulce) sau dantura de lapte. Daca tot tineti mortis sa-i dati ceai, dati-i unul preparat de voi, apa cu plante (chimen si anason, e bun si impotriva colicilor) si nici-un alt adaos. E prea devreme sa-i inlocuiti o masa de noapte cu ceai (la varsta asta nici nu are nevoie de apa sau ceai, se hidrateaza cu apa din laptele reconstituit), in curand o sa aiba un nou puseu de crestere si are nevoie de tot ceea ce e in lapte. Lasati copilul sa bea lapte ori de cate ori cere peste noapte, peste cateva luni ii apar primii dinti, sa vezi atunci distractie cu refuzul lapticului din motive de gingie dureroasa. Stii care e problema cu unii pediatri cautati, foarte bine cotati, laudati si super-aglomerati? Risca uneori sa ramana in urma cu informatiile, pentru ca nu mai au timp sa se documenteze in legatura cu noutatile si studiile recente, si atunci se bazeaza pe ceea ce stiu deja, care a functionat si la altii. Exact asa s-a intamplat si cu cea mai bine cotata pediatra din orasul meu, doar renumele ramasese de ea, a dezamagit multa lume inainte sa se retraga definitiv la pensie...



#34
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 21:45

Prietenii nostri au o fetita de 6 ani si inca merg la acest medic.

Inteleg aspectele enumerate de tine, dar trebuie sa ne oprim undeva, altfel am ajunge sa nu mai ascultam sfatul niciunui medic si asta ar face rau.

Apreciez sfaturile tutror. Nici nu ma gandeam ca atati oameni se vor implica in problema mea.

Voi lua intotdeauna in considerare sfaturile dv, le voi asculta, dar opinia unui medic ce imi si vede copilul, este una demna de luat in seama. 

Ii vom da in continuare ceai. Asa au procedat si prietenii nostri si pe net, parerile sunt impartite in mod egal intre pro si contra. Cu cat cauti mai mult, cu atat stii mai putin si mai nehotarat esti.

Pe la 00, probabil, daca se va trezi sau 1, ii vom da laptic. Si celalalt medic ne-a spus ca masa de noapte trebuie exclusa, asa ca vom proceda ca atare, dar treptat si dupa cum spuneam mai sus, sa vedem cum vrea si puiul.

Daca mai aveti idei sau sfaturi, va ascult si va raspund cu drag.

 

Puseul de crestere va fi pe la patru luni, nu?

Dintisorii, pe la 6 luni, parca...nu va mai papa in perioada aceea?



#35
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 22:38

Regret sa-ti spun dar astea sunt niste idei invechite, cu excluderea mesei din timpul noptii si cu administrarea de lichide indulcite copilului. Doamna doctor ar trebui sa-si mai actualizeze cunostintele.

 

Bineinteles, va supravietui copilul si asa si asa, dar ideea e de a face cele mai bune alegeri pentru el. Zaharul administrat noaptea nu e bun nici la varsta adulta, dar la 2 luni. Masa de noapte si-o elimina copilul singur, pe masura ce creste el si ii creste si stomacelul, creste si cantitatea de lapte ingurgitata la o masa, si asa ajunge ca ceea ce mananca peste zi sa-i ajunga si peste noapte. In zilele noastre nu se mai forteaza acest lucru, se lasa copilul sa-si elimine masa de noapte singur. Inlocuind o masa cu o bautura formata in principal din apa si zahar nu face decat sa-l lipseasca de substantele hranitoare din lapte si sa-i ofere calorii goale care il ingrasa fara sa-i ofere altceva.


Editat de lavi02, 12 septembrie 2016 - 22:39 .


#36
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 22:40

Prietenii nostri au o fetita de 6 ani si inca merg la acest medic. Inteleg aspectele enumerate de tine, dar trebuie sa ne oprim undeva, altfel am ajunge sa nu mai ascultam sfatul niciunui medic si asta ar face rau. Apreciez sfaturile tutror. Nici nu ma gandeam ca atati oameni se vor implica in problema mea. Voi lua intotdeauna in considerare sfaturile dv, le voi asculta, dar opinia unui medic ce imi si vede copilul, este una demna de luat in seama. Ii vom da in continuare ceai. Asa au procedat si prietenii nostri si pe net, parerile sunt impartite in mod egal intre pro si contra. Cu cat cauti mai mult, cu atat stii mai putin si mai nehotarat esti. Pe la 00, probabil, daca se va trezi sau 1, ii vom da laptic. Si celalalt medic ne-a spus ca masa de noapte trebuie exclusa, asa ca vom proceda ca atare, dar treptat si dupa cum spuneam mai sus, sa vedem cum vrea si puiul. Daca mai aveti idei sau sfaturi, va ascult si va raspund cu drag. Puseul de crestere va fi pe la patru luni, nu? Dintisorii, pe la 6 luni, parca...nu va mai papa in perioada aceea?

 

Desigur ca este decizia voastra cum veti proceda mai departe. Insa noi vorbim si prin prisma experientei cresterii unuia sau mai multor copii, in timp ce voi sunteti la inceputul meseriei de parinti :-).

De curiozitate, care au fost argumentele si motivele celor doi medici, care au recomandat scoaterea mesei de noapte ? De ce au considerat ca ar fi oportun, ca sa nu se mai trezeasca copilul, ca sa nu va mai treziti voi, ca sa nu se ingrase bebelul ?

Iar cu baby drink, tare as fi curioasa daca medicul a citit vreodata eticheta cu compozitia produsului si daca e constient ca acel gust dulce numai bine nu-i face bebelusului. A, ca multe mamici il folosesc, ca are efect garantat de linistire a copilului, da, se stie. Dar cu ce pret se face asta, oare ?

Eu stiam inca din 2007-2008 ca baby drink e un mare no-no, gratie informatiilor de pe net, inclusiv de aici de pe DC.

Inteleg si stiu cum este sa fii parinte pentru prima data si sa ai senzatia ca trebuie sa faci totul cu mare grija si documentare prealabila, pentru a-i fi bine copilului. Poate te simti derutat sau coplesit de atatea sfaturi, venite din tot atatea directii. Tocmai de aceea am si sarit cu atatea mesaje si intrebari, pentru ca vrem sa-ti fie mai usor si sa fii sigur ca alegerile facute sunt pentru binele copilului in primul rand.

Cat despre intrebarile de la final, parca pe la 4 luni e un puseu de crestere si da, pe la 6 luni (la unii copii chiar mai devreme) apare primul dintisor, precedat de o perioada de agiatie, de plans aparent fara motiv, copilul are salivatie excesiva, isi roade manutele sau jucarioarele/colt de prosop/paturica, gingia e mai rosie si putin umflata, samd. Va papa de foame, mai putin ca de obicei, unde mai pui ca tot atunci, la 6 luni, se poate incepe si diversificarea. Dar asta e cu totul alta poveste...mai aveti un mic ragaz pana atunci :-).



#37
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 22:47

DFdfdf, cea mai buna opinie este cea a medicului, care a vazut copilul. Nimeni nu stie mai bine decat medicul. Trebuie sa incepi de undeva sa ai incredere intr-un medic. Altfel nu rezolvi nimic.

Trebuie sa fii convins de asta.

 

Am nascut in 1998. A fost hranita cu Milupa. Ce bine ca atunci nu erau atatea pareri care sa ma intoarca din drum si sa-mi faca mai mult rau decat bine si sa reuseasca sa ma faca sa ma indoiesc de toate hotararile luate.

 

Medicul meu de atunci era pediatru cu specializarea gastroenterolog la Budimex.

Fii-mea a baut la greu Baby Drink (cutia si formula sunt  identice cu alea din 1998) si noaptea dupa schema care ti s-a dat si tie, la recomandarea medicului.

Si blasfemie, tot la recomadarea medicului a avut introdus la 10 saptamani suc de portocale.

 

Azi cine aude de asa ceva isi scuipa-n san. Daca mai zic ca am inceput diversificarea la 4 luni e nenorocire! Mare!

 

Ce m-a invatat pe mine medicul atunci: persoana care isi cunoaste cel mai bine copilul e parintele,  cu precadere mama. Trebuie sa-ti asculti instinctul. Daca bebelusul e fericit, uda pampersul, zambeste, doarme bine, gangureste inseamna ca totul e in regula. Daca saptamanal ia in greutate aproape nici nu mai conteaza ml aia care la vremea respeciva mi-au stat si mie pe cap.

 

Confirm ca la 2 luni ultima masa era la ora 24, apoi pana dimineata la 6, nimic decat ceai daca se trezea peste noapte.

 

Este o schema care a functionat foarte bine la mii de copii care azi sunt mari si sanatosi, crescuti fara adictie de zahar, carii sau mai stiu eu ce si nu, nu este invechita.

 

 

 

 



#38
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 13 septembrie 2016 - 15:56

Bună seara! Da, vom urma sfaturile medicului. Copilașul papă în continuare puțin, 60 mililitri la masa de la 17. Am scris că papă la 4 ore, dar la 3 ne-a recomandat medicul. Scriem în continuare în grafic și dacă va continua așa, vom lua legătura, așa cum ne-a sfătuit, cu medicul. Vă voi ține la curent.

#39
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 13 septembrie 2016 - 16:31

Si medicul asta pediatru, trebuie sa rezonezi cu el....sa iti dea sentimentul de siguranta...ca asaaaa, pe auzite, recomandari, etc nu prea merge. Un supra recomandat medic pediatru mi-a impuiat mie capul ca al meu copil trebuie operat de fimoza, in conditiile in care un an jumatate, in tara unde il nascusem, nimeni nu mi-a vb de asa ceva...n-am rezonat cu ideea, desi mamicile care mi-l recomandasera rezonau si chiar si-au operat baietii de asa ceva insa m-am documentat de asa zisa boala si am vazut cam despre ce e vb...ajunsa la un chirurg, cu alta problema, dupa vreo 3 ani de la recomandarea faimosului medic, l-am rugat sa se uite si dupa acea zisa fimoza....care de fapt e inexistenta. Deci, rezonezi, bine, nu, next. 

Na, mie ceaiul mi se pare inutil...si daca mai are si zahar, nici o sansa sa il dau unui bebe plus scoaterea mesei de noapte...sper si iti doresc sa iei cele mai intelepte decizii.



#40
DFdfdf

DFdfdf

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 288 mesaje

Postat 13 septembrie 2016 - 16:54

Legat de fimoza, ne-a spus sa ca data viitoare cand vom merge la dansa, va rezolva problema, fara a ajunge la chirurgie. Nu stiu cum, vom vedea. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -