Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Imaginație bogată, dorința de a ieși în evidență, bipolarism?!


23 raspunsuri la acest subiect

#11
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 05 septembrie 2016 - 19:43

Nici pentru copii emigratul nu este usor, si asta pare intr-un fel sa o afecteze.

A discuta cu cineva specializat nu poate decit sa o ajute, eu intii as discuta cu GP-ul sa vad ce ma sfatuieste. 



#12
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 05 septembrie 2016 - 22:53

Mickyyy, fii-mea a acceptat sa mearga la psiholog pt ca ea stie ca acolo poate sa discute liber ceea ce acasa poate ca ar declansa ceva "ridicari din sprancene". M-a intrebat deja de 2 ori daca sigur nu aflam ce discuta ea acolo si am asigurat-o ca da, sigur, nu aflam detalii, decat daca sunt extrem de grave. A rasulfat usurata si a zis ca nu, nu e nimic f grav...

 

Are cu cine discuta in afara de voi? Are prietene bune? 

 

Aia mica a mea are, nu-i problema, prietene locale, dar aia mare n-are cu cine discuta si nu totul e interesant/usor/bine de discutat cu parintii, you know...



#13
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 10:17

Carolina, cam așa e și la noi, cele mici au prietene si nu au probleme prea mari de integrare. În schimb Malina e mai singuratica, are amice, cunoștințe, dar nu prietene în adevăratul sens al cuvantului aici. Iar cu mine refuză să-si discute problemele. Mă rog, adevaratele probleme, nu maruntisurile. De exemplu despre băieți, e un subiect tabu, deși știu că îi place de cineva. Nu stiu de unde teama asta, când era mai mică vorbeam despre tot si toate, acum însă mă evita. Nu știam ca GP-ul se implică în așa ceva, nu m-am gandit sa ii cer sfatul, dar cred că o voi face, e cea mai la îndemână soluție.

#14
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 11:15

Da GP-ul te trimite la centre specializate cu personal specializat pe problemele fiecarui copil. Stiu ca tocmai ce am trecut si noi prin asta. Al meu avea senzatia ca strainii il asculta mai bine decit noi. Dupa o sedinta cu psihologul de la acea organizatie (unde a fost trimis de GP) si-a dat seama ca defapt nu are nici o problema si ca totul era in capul lui. De atunci si=a schimbat total atitudinea fata de noi, parca s=a maturizat.



#15
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 11:30

Si Mickyyy cind mergeti la GP,  intreab-o daca vrea ca tu sa iesi afara din cabinet, poate are retineri fata de tine si vrea sa fie doar cu GP-ul. Cu al meu asa am facut.



#16
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 13:04

Merci frumos de sfaturi, Letitia, chiar azi îi fac programare la GP

#17
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 13:34

Când am nevoie cu adevarat de GP durează cu săptămânile până prind o programare, acum când nu am nevoie urgent tocmai ce am sunat si mi-a facut programare azi!!! Probabil a anulat cineva, dar chiar și asa, e prima oară când pățesc asta!

#18
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 16:52

Mie mi-a zis madam psiholog la care o duc ca e normal sa nu se simta la fel de libera sa discute cu noi ca si cu o prietena. Ca la varsta asta e absolut normal si ca e bine asa, pt ca, indiferent cat suntem de prietene, ea are nevoie de mama care face regulile, indiferent cat se stramba si da ochii peste cap, asta e ceva ce o face sa se simta in siguranta si iubita. Ca are nevoie sa stea de vorba si cu noi, dar sa aiba si o prietena cu care sa discute toate prostiile si sa despice firul in 4. Mda, cam asa imi imaginam si eu, de aia am si dus-o.



#19
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 18:52

Sa vedem ce va urma, am fost cu ea la GP mai devreme, a vorbit puțin cu ea și urmeaza să primim prin posta o programare la un fel de consilier familiar specializat în problemele "adolescentine", nu e cazul de psiholog se pare. Sper ca ii va prinde bine putina consiliere cu cineva din exterior, va tin la curent cu ce se mai intampla. Si total off topic, astăzi fie-mea m-a lăsat mască, știam că nu mai are probleme cu engleza (pe care atunci când am venit aici, acum un an, o știa la un nivel basic, adică mai multe cuvinte si câteva verbe de legătură, folosite la timpi greșiți în majoritatea cazurilor), dar când am auzit-o vorbind si explicandu-i doctoritei intr-o engleza curata, cursiva, cu accent, si folosind cuvinte si expresii pe care eu nici nu le știam..... deja ma gândesc că e cazul să îi cer meditații!

#20
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 18:53

Recunosc, aveam un stres cu limba, credeam că poate fi un motiv de marginalizare, dar la ea nu e cazul.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -