Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Succesiune


17 raspunsuri la acest subiect

#1
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 16:17

Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre, insa nu am timp sa iau la puricat toata sectiunea legislative.

 

As dori sa stiu in ce conditii se poate face o succesiune in Ro.

Eu, cetatean român domiciliat in strainatate, cu pasaport CRDS (si dubla cetatenie, dar asta-i alta poveste); fratele meu,  cetatean român domiciliat in Ro. Singurii mostenitori ai unei case (si ceva maruntis, nu conteaza).

Intrebare: in cat timp trebuie facuta succesiunea, unde, ce acte ne sunt necesare, costuri?

Exista undeva o lege care permite notarului sa ceara oricat (e vorba de niste mii de euro ca taxa de succesiune [batcap] ) sau e vorba de o plaja de preturi?

Multumesc pt raspunsuri  [flo2]

 



#2
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 17:03

Glicina daca tu si fratele tau sunteti singurii mostenitori fiecare primeste 50% daca accepta mostenirea, unul dintre voi o poate refuza si atunci mosteneste tot celalt mostenitor. 

Documente : tu te duci cu pasaport crds si cu un document care atesta domiciliul in tara unde locuiesti ( nu e obligatoriu sa ti-l ceara dar mie mi-au cerut). In plus certificatele voastre de nastere, de casatorie dc ai alt nume, de deces, contractul de proprietate pt bunurile de mostenit ( casa, masina etc) ,  nu stiu cum se procedeaza daca au ramas bani in banca ( ar trebui sa aveti un document de la banca, trebuie sa intrebi notarul) , pentru maruntisurile din casa cel mai bine e sa va intelegi voi si sa nu va amestecati cu notarul ca nu merita, certif de la circa financiara pentru impozite ( apoi cu succesiunea te intorci la circa financiara ca sa treaca partile fiecaruia) . 

Taxa de succesiune se plateste pt un imobil in functie de valoarea pe care o are acesta in catalogul notarilor, grila notariala. 

 

Nu stiu sa iti spun in cit timp trebuie dezbatuta succesiunea, noi am facut imediat ( mai putin de 6 luni adica), sigur insa daca o faci mai tirziu ( nu stiu ce inseamna mai tirziu, + 6 luni sau mai mult ?!?) vei plati mai mult, pe  !inga onorariu platesti si impozit . 



#3
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 17:17

Ps   daca aveti deja cadastru si intabulare notarul trebuie sa notifice noii proprietari dupa succesiune, daca nu aveti trebuie sa faceti voi cadastru si intabulare dupa succesiune. 

 

Daca nu ai timp de stat in Ro la notarul unde se dezbate succesiunea faci procura fratelui ( pt succesiune, pt cadastru , pt tot ce mai trebuie circa financiara .. Etc). 



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.669 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 19:12

eu tocmai am facut succesiunea dupa mama.
in primul rind gasesti un notar bun la care sa faceti toate actele . el dupa ce va revizuieste hirtiile iti va spune exact de ce mai aveti nevoie...si cat va va costa.

succesiunea daca e facuta la timp (parca mai putin de 6 luni de la deces) costa putin...daca trece acest timp si daca aveti multe proprietati (chiar si maruntisurile costa)...va costa mai mult..$2-3,000.

daca nu te duci in tara treb sa imputernicesti pe cineva sa te reprezinte....cineva in care ai mare incredere.
procura se face la ambasada, sau in cazul meu am avut-o notarizata de un judecator si apoi apostilata cu apostila de la hague.
pe langa procura a treb sa trimit copie dupa certificatul de nastere si de casatorie.

daca ai toate actele (cadastru etc...) in regula si daca va intelegeti nu dureaza mult (citeva zile).

Editat de michelle-usa, 01 septembrie 2016 - 19:14 .


#5
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 02 septembrie 2016 - 11:19

Multumesc frumos pt raspunsuri  [flo2]

 

Pe mine ma interesa succesiunea pe casa. Restul nu e important.

Acum aflu si de cadastru/intabulare. Sunt obligatorii, in situatia in care noi doi vom ramane proprietari pana la noi ordine? :)

Ma rog, el are o soata mai speciala, asa cum o cunosc eu s-ar putea sa i se para complicat sa mearga acolo si sa aeriseasca o data la cateva luni, caz in care s-ar putea sa punem casa in vanzare.

Deci, e mai bine sa facem dupa succesiune si cadastru/intabulare?

Scapam de-o grija, probabil :)



#6
crista-s

crista-s

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.003 mesaje

Postat 02 septembrie 2016 - 16:45

Da  Glicina, fara cadastru, intabulare si certificat energetic nu puteti vinde daca si cind va hotariti, in plus acum ca tot va trambalati e bine sa faceti tot. Daca vrei sa cumperi partea lui si sa pastrezi tu casa, sa il despagubesti,  trebuie sa faceti si iesirea din indiviziune ( nu stiu daca asta acum se face automat cu succesiunea sau nu ).



#7
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 05 septembrie 2016 - 12:43

Termenul de 6 luni e (de fapt era )termenul de optiune succesorala).

Pe noul Cod civil e 1 an. Adica in termen de 1 an de la data decesului ar trebui sa declarati daca acceptati sau renuntati la succesiune. 

Nu are nicio relevanta daca o faceti mai tarziu. E doar o legenda urbana.

 

In privinta costurilor.

- daca mostenirea e dezbatuta in termen de 2 ANI de la data decesului, nu se percepe impozit de 1% din valoarea bunurilor.

Deci ieftineala e in 2 ani, nu in 6 luni.

Puteti face mostenirea cand doriti, nu va obliga nimeni sa o faceti in acei 2 ani. Doar ca dupa, o sa coste mai mult.

 

- Mostenirea nu costa mii de euro. Imi inchipui ca nu aveti vreun Castel in nordul Angliei si conturi de milioane de euro. Deci asta e o alte legenda urbana.

Onorariul notarial se calculeaza in functie de valoarea bunurilor.

Va prezentati la notar cu actele de proprietate, unde vi se va face un calcul a masei succesorale in functie de expertiza notariala (exista anumite valori minime stabilite in functie de locul situarii bunurilor, de materialul din care e construita casa, de suprafata terenului etc).

La valoare rezultata se calculeaza taxele.

 

Pentru succesiune nu e obligatorie documentatia cadastrala. La vanzare, da.

Intabularea se face dupa dezbaterea succesiunii, pe numele noului/noilor proprietari (dvs si fratele, sau numai dvs daca fratele renunta).

 

Acte necesare>

- anexa 24 de la Primaria ultimului domiciliu a defunctului/defunctilor

- actele de proprietate- original

- certificat de atestare fiscala (de la Primaria localitatii unde se afla bunurile)

- adeverinta de la Registrul Agricol (tot de la Primaria localitatii unde se afla bunurile)

- pentru eventuale sume de bani- extras de cont de la banca respectiva (atentie! pentru eliberarea unui extras de cont, aveti nevoie de o adresa de la notar)

- certificat/e deces- original

- certificat casatorie parinti- original

- pt dvs certificat nastere+ casatorie- original

- pt frate- certificat nastere- original

- actele de identitate- original

- 2 martori cu buletine (sa nu fie rude cu familia dvs si sa-i fi cunoscut personal, foarte bine pe parinti)

 In mod normal dureaza 1-2 zile, insa depinde cat de aglomerat e notarul, cat de repede procurati actele si cum va programeaza.

 

Mostenirea se face la orice birou notarial din circumscriptia judecatoriei unde defunctul/defunctii a/au avut ultimul domiciliu.


Editat de raluk0207, 05 septembrie 2016 - 12:45 .


#8
Glicina

Glicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 06 septembrie 2016 - 11:31

Multumesc [flo2]



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 13:59

 iesirea din indiviziune ( nu stiu daca asta acum se face automat cu succesiunea sau nu ).

 

Se poate face tot acum.



#10
raluk0207

raluk0207

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 159 mesaje

Postat 07 septembrie 2016 - 16:17

Nu,  nu se face odata cu succesiunea pentru că :

1. Trebuie facuta documentatia cadastrala a bunurilor (ceea ce dureaza vreo 3 săptămâni). 

2. In urma dezbaterii succesiunii,  se schimba proprietarii, in speta,  se transmite proprietatea asupra bunurilor catre copiii defunctului/lor.

Dupa ce se intocmeste documentatia cadastrala, certificatul de mostenitor se depune la Cartea Funciară pentru intabularea dreptului de proprietate pe numele copiilor. Ceea ce dureaza si asta 2 saptamani. 

In niciun caz nu se poate face partajul (iesirea din indiviziune ) mai devreme de o luna.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -