Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

nu vorbeste la 3 ani,ce sa fac cu el?


193 raspunsuri la acest subiect

#41
belle_vue

belle_vue

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 09 martie 2007 - 18:51

Testul de auz pe care l-am facut aici a constat in verificarea auzului unor seturi de sunete, cu diferite frecvente si la diferite intensitati. Sunetele erau asociate cu aparitia unor jucarii -- copilul sta in mijlocul camerei la o masuta fata in fata cu un asistent care vorbeste cu el, ii capteaza atentia cu diverse joculete si obiecte simpatice, iar pe lateral sunt niste cutii cu jucarii mai mari care fac diverse chestii amuzante. Atunci cand se aude sunetul respectiv, se aprinde lumina in cate o cutie laterala si apar (corespunzator diverselor sunete) un catel, o mainuta, un raton (asta in cazul clinicii la care am fost noi). Copilului i se indica o data sau de doua ori aparitia jucariei (care e simultana cu sunetul), iar apoi se asteapta din partea lui ca atunci cand se aude sunetul respectiv sa se intoarca spre jucarie -- fiind bineinteles laudat atunci cand o face (deci asociere imagine-sunet si apoi incurajare a perceperii asocierii).

De asemenea, se fixeaza un fel de casca de walkman pe cap, mai exact in spatele urechii, care verifica reactia urechii interne la acelasi set de sunete.

Cu un aparat special (cam ca un telefon mobil mai mare) se masoara si lergimea canalului auditiv (dar la Theodor n-a fost posibil fiindca avea ceara in urechi si ne-au recomandat sa-i punem cate o picatura de ulei de masline de 2-3 ori /sapt).

Theodor a auzit pana la o anume intensitate a sunetelor, dar apoi nu le-a mai perceput cu organul auditiv extern/mediu, insa cel intern le-a detectat pe toate. Era insa racit, cu nasul infundat, asa ca au spus ca e nevoie sa repete testul pt a se asigura de stabilitatea rezultatelor. El raceste des, ce-i drept. N-a avut niciodata otita sau alte probleme cu urechea, dar tot canalul nas-gat-urechi e in legatura si infectii in nas si in gat a tot avut...

Si despre Theodor ziceam ca aude bine, aude si vorbitul in soapta si sunetele la distanta (se uita dupa avioane etc) -- dar uite ca in realitate nu e chiar asa. Eu ma bucur ca nu e afectata urechea interna, fiindca cea medie/externa se poate corecta relativ usor.

Nu stiu care e legatura intre polipi si vorbire, stiu insa ca nu prea se mai recomanda operatiile de polipi, fiindca se refac oricum, si oricum dispar de la sine o data cu inaintarea in varsta...

Pot sa-ti recomand o carte despre asta, e o lucrare americana si o buna parte din ea se refera la pasii care sunt de urmat in cadrul sistemului de sanatate american pt a obtine ajutor in situatiile in care intarzierea vorbirii la copii e patologica. Cartea se numeste "The Late Talker: What to Do If Your Child Isn't Talking Yet" si e scrisa de Marilyn C. Agin, Lisa F. Geng si Malcolm Nicholl. O poti comanda pe Amazon -- stiu ca e destul de scump din Romania, cu taxele de expeditie, dar e o posibilitate. O alta varianta ar fi un articol care rezuma o parte din argumentele cartii, la adresa de web (pui www in fata):

contemporarypediatrics.com/contpeds/article/articleDetail.jsp?id=132720

Sper sa-ti fie de folos.

Si eu sunt destul de frustrata, uneori de-a dreptul disperata de dificultatile de comunicare cu fiu-meu, de faptul ca nu ne poate transmite mai nimic din experienta lumii pe care o face la varsta la care totul e nou si interesant, de faptul ca nu pot sa-i transmit prea multe din ceea ce gandesc si simt pentru si despre el in general (desi pe astea probabil ca le simte si el oricum) si in atatea si atatea situatii particulare... Nu e deloc usor...



Mami de Theodor Codrut (27.10.2004) si Audrey Maria (19.02.2007)



Those who can't laugh at themselves leave the job to others

#42
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 09 martie 2007 - 19:12

belle_vue (scuze ca mai inainte am scris "view"[;)]), ma bucur ca in UK nu se recomanda asa usor scoaterea polipilor. Aici cu greu gasesti un orelist care sa nu trimita copilul la operatie, dar eu am avut noroc sa gasesc unul pentru ca nu am vrut sa ma las si am vrut sa aflu stiu mai multe pareri, pe cat posibil competente. Si orelista pe care am gasit-o m-a asigurat ca nu-i nevoie de operatie (desi altii inaintea ei au recomandat-o "preventiv", as zice).

Nu toti polipii sunt de operat, cateodata se mai si refac dupa operatie dar, cu timpul, la varsta scolara e adevarat ca se micsoreaza singuri si nu mai creaza probleme.



Cristina



BEST OF ROBERT

Cresc...

#43
eliza_p

eliza_p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 09 martie 2007 - 20:46

quote:


Eliza_p, cazurile de care vorbesti tu, probabil sunt copii care spuneau cuvinte separate, gen cuvant-fraza. si-au " dat drumul" dupa 4 ani ,adica au inceput sa vorbeasca fluent,nu???

sau spui ca n-au scos nici un cuvant nici macar mama papa pana la 4 ani si au vorbit brusc?? ca mie mi-e greu sa cred, desi probabil ca se poate intampla, dar aia sunt exceptii de exceptii...

ca regula, la 3 ani trebuie sa vorbeasca ceva...minim.



Spun ca se comportau exact ca si baietelul lui kiwwy, exact asa cum ne descrie ea copilul, adica spuneau mama, papa si utilizau vreo expresie stalcita cam in orice situatie, iar mai tarziu, cand "se riscau" sa incerce si alt cuvant, il pronuntau foarte stalcit, iar daca li se cerea sa-l repete, amuteau, nu mai scoteau nici un sunet multa vreme. De aceea spun ca eu cred ca nu trebuie insistat de loc pe tema asta, copilul ar trebui lasat sa-si faca singur curaj si-si va da el drumul curand.
Am recunoscut in descrierea ei exact cazurile de care vorbesc si de aceea am intervenit, s-o linistesc pe mamica. Cu cat ii cereti mai insistent sa vorbeasca, cu atat el se va inchide in el si se va abtine.
Cel mai bun sfat ar fi sa nu mai insistati pe moment, vorbiti-i cat mai mult insa, cititi-i povesti, fara a-i cere sa va raspunda; o va face singur cand se va simti pregatit.

#44
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 09 martie 2007 - 21:28

pai Eliza_p eu inteleg din ce spune Kiwwi ca de fapt, in afara de " da" nu spune nimic.

ceea ce spui tu, cu copilasi care cat de cat ziceau ceva, fie cateva cuvinte, fie o stalceala, am intalnit si eu, am si auzit , am si citit ca isi "dau drumul" dintr-o data.

dar totusi e o diferenta intre acesti copii, care nu si-au dat drumul, adica nu fac propozitii si un copil care nu vorbeste DELOC. pt ca ala care nu vorbeste deloc, nu combina nici macar silabe simple , nu vorbeste nici macar o "pasareasca" nu prea cred ca-si da drumul dintr-o data...sau mai sti!?

dar eu am vazut doi copii asa si amandoi au intarziere pervaziva de dezvoltare.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobuc...exis1980_photo/

#45
eliza_p

eliza_p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 00:01

Ba eu am inteles asa:

"Cand era mic,la un an,spunea cateceva,imita animalele,spunea nani,mama , papa,da-mi tata,il striga pe tatal sau pe nume si pe fratele sau.Este posibil sa aiba un blocaj?

si cand ajunge la locul unde era degetutul,spune"ohhhh" (in traducere,nu mai este)

Daca ii arat o carte cu povesti,ii place foarte mult sa o rasfoiasca,si intreaba(singura intrebare care o spune corecT)"ce e aia"(ceeiaai)..."

Oricum, sfatul meu e sa-i faca toate analizele pe care le cred ei necesare ca parinti, dar sa nu mai insiste pe langa el sa vorbeasca, sa nu-l mai terorizeze cu cererea asta, caci copilul se inchide in el si mai rau fac.

#46
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 00:21

poate nu are incredere in el???

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobuc...exis1980_photo/

#47
cortez

cortez

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 01:04

kiwwy,

Nu e cazul sa iti faci griji, baiatul meu (in varsta acum de 7 ani) a vorbit pe la 2 ani jumate, iar pana atunci zicea doar aa si arata spre ce avea nevoie. La 7 luni azis prima oara "tata" si ma gandeam ca o sa vorbeasca devreme, insa s-a oprit probabil si din cauza ca noi le ghicim doleantele, atunci pt. ce sa se straduiasca? Soacra-mea era disperata i-a dat pana si un colt de paine de la tiganca si tot degeaba daca copilul nu vrea...La gradinita la fel nu era f. vorbaret, nu-mi povestea nimic din ceea ce facea acolo.
Acum merge la scoala la step by step si vorbeste de ne-a naucit, incontinuuaici sunt, vorbeste chiar mai mult decat nepoata mea care a vorbit foarte devreme....faci f. bine ca ai ales step by step pt. gradinita.
Si apoi..Lucian Blaga a vorbit la 5 ani....


#48
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 01:25

quote:
Originally posted by cortez

kiwwy,

Nu e cazul sa iti faci griji, baiatul meu (in varsta acum de 7 ani) a vorbit pe la 2 ani jumate, iar pana atunci zicea doar aa si arata spre ce avea nevoie. La 7 luni azis prima oara "tata" si ma gandeam ca o sa vorbeasca devreme, insa s-a oprit probabil si din cauza ca noi le ghicim doleantele, atunci pt. ce sa se straduiasca? Soacra-mea era disperata i-a dat pana si un colt de paine de la tiganca si tot degeaba daca copilul nu vrea...La gradinita la fel nu era f. vorbaret, nu-mi povestea nimic din ceea ce facea acolo.
Acum merge la scoala la step by step si vorbeste de ne-a naucit, incontinuuaici sunt, vorbeste chiar mai mult decat nepoata mea care a vorbit foarte devreme....faci f. bine ca ai ales step by step pt. gradinita.
Si apoi..Lucian Blaga a vorbit la 5 ani....




intentia a fost buna, probabil de a linisti pe Kiwwi...insa:

- e vorba de un copil care face acusi 3 ani
- la 2,6 ani e relativ frecvent sa isi dea drumul la vorba...dupa 3 ani insa..putini , foarte putini o fac " de la sine"
- regula spune ca EXISTA O PROBLEMA cat de mica si trebuie rezolvata(daca ajunge la 3 ani si spune 3 cuvinte)
- exceptiile astea gen Blaga (oare de cate ori oi fi citit asta!?) sunt extrem de rare. acul in carul cu fan. regula spune ca e o problema.

ps. din cauza mentalitatii acesteia "lasa, Blaga a vorbit la 5 ani" multi copii sunt diagnosticati dupa varsta de 3 ani cu diverse stari : autism, PDD-NOS, ADHAD etc.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobuc...exis1980_photo/

#49
magnolia

magnolia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 01:37

Ca sa completez ce a scris mai inainte Flaviutza ( pe care nu o cunosc , decat virtual), va rog sa nu mai postati exemplul Blaga , din urmatoarele motive: 1- In " hrronicul si cantecul varstelor " , Blaga insusi precizeaza ca a vorbit la 3 ani si vreo 10 luni , nu la 5 ani , cum spune folclorul , apoi , mai precizeaza ca parintii l-au dus la un NEUROLOG!!!!!! la consult, deci nu au stat nici ei cu mainile in san , asteptand ca lucrurile sa se rezolve de la sine!, si , de asemenea ,mai precizeaza ca el intelegea si executa absolut orice comanda i se dadea , daca vreti , maine dimineata pun si citatele exacte , acum nu pot , ca deranjez scolarul , dar Blaga precizeaza ca a vorbit in propozitii cu putin timp INAINTE!!!! de 4 ani , asa ca nu-mi explic de unde a aparut folclorul cu " Blaga a vorbit la 5 ani" , cand exista scris negru pe alb , de catre insusi Blaga , ca a rostit prima sa propozitie inainte de 4 ani...

#50
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 10 martie 2007 - 01:42

magnolita ia vezi mailul meu...ajunge?

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobuc...exis1980_photo/


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -