Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ore suplimentare in sarcina


35 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 august 2016 - 17:57

Marius, dacă citești cu atenție o să vezi că Sweetkarina a spus că ea a negociat cu firma un venit de X lei, compus o parte din salariul de bază și altă parte din ore suplimentare.

 

Dacă nu poate face orele suplimentare, evident că venitul nu va fi același.

Nu exista asa ceva sa negociezi venit de X lei din ore suplimentare. Mananc eu contractul ala de munca unde apare negocierea legala de ore suplimentare.

Poti negocia tariful orar daca se ivesc ore suplimentare.

 

Orele suplimentare nu exista implicit. Exista norma de munca si atat. Ce depaseste norma de munca (singura prevazuta in contract) se numeste ora suplimentara ca de aia se numeste asa suplimentar(a) si ea nu este obligatorie nu este implicita nu se negociaza ca si marime (nr de ore obligatorii suplimentare) ci cel mult tariful daca apar.

 

Are exact cum este legal un contract de 8 ore. Daca apar ore suplimentare sunt platite ca atare. Ar dori sa isi mentina orele suplimentare pentru ca poate asa cum a si zis. Insa firma nu este obligata sa o cheme sa le presteze chiar daca ea vrea. 

In plus se pune la adapost pentru ca in cazul in care se vede ca a prestat ore suplimentare ea fiind gravida. nu poate demonstra ca nu a obligat-o sa le presteze. Asa ca nu risca.



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 22 august 2016 - 18:13

Marius, ai dreptate, dar eu nu ziceam că e semnat și în contract așa ceva. Ea și firma așa au negociat verbal. Pe contract e salariul tarifar pentru norma legală, evident. Doar înțelegerea între părți (verbală) e pe o sumă la care se ajunge doar dacă apar și orele suplimentare în pontaj.



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 august 2016 - 18:23

Nu exista intelegere verbala.... legal discutand. Apare in acte Ok nu apare nu exista



#14
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 22 august 2016 - 18:39

Marius, faza cu dedusul vine din explicația Sweetkarinei:

 

"Pe mine ma deranjeaza pentru ca se va intampla doar scriptic chestia asta; avand in vedere ca ei vor trebui sa imi asigure transportul zilnic dus intors si mai mult ca sigur voi ramane la acelasi program doar ca pe hartie voi munci mai putin si deci platita mai putin." 



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 august 2016 - 20:23

Marius, faza cu dedusul vine din explicația Sweetkarinei:

 

"Pe mine ma deranjeaza pentru ca se va intampla doar scriptic chestia asta; avand in vedere ca ei vor trebui sa imi asigure transportul zilnic dus intors si mai mult ca sigur voi ramane la acelasi program doar ca pe hartie voi munci mai putin si deci platita mai putin." 

Si daca spune inseamna ca este asa? 



#16
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 22 august 2016 - 20:43

Si daca spune si chiar asa este? Hai sa ne rezumam la cele spuse de ea. Sper sa găsească repede raspunsurile pe care le cauta.



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 august 2016 - 20:47

Si daca spune si chiar asa este? Hai sa ne rezumam la cele spuse de ea. Sper sa găsească repede raspunsurile pe care le cauta.

A primit raspunsul care are la baza legea. Nu inseamna ca este cel pe care probabil si  l-ar dori. Insa in prima ei postare asta a solicitat.

 

Daca spune si chiar asa si este are la baza mijloace legale de a actiona pentru ilegalitati. Dar dupa cum "simt" eu firma aceea prin personalul de la HR stie exact ce prevede legea si actioneaza ca atare.



#18
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 22 august 2016 - 21:40

Firma respectiva a fost destul de des data in judecata asa ca vrea doar sa ma oblige sa dau in scris ca vin pe proprie raspundere suplimentar. In fapt eu facand naveta 140 km dus intors zilnic, ar trebui sa imi asigure transport,in eventualitatea in care nu mai fac ore suplimentare. Lucrez intr-un santier si programul e ca atare, deci nu se va sinchisi nimeni sa ma duca acasa la finalul celor 6 ore. In codul muncii scrie ca am dreptul legal la 48 ore lucrate saptamanal (incluzand si suplimentare) nementionand ca daca sunt sau nu gravida, iar ei de asta se leaga defapt. Ca lucrez mai mult...dar lucram si inainte de a anunta. Ca doar sunt gravida in 6 luni.... Pe langa asta, da exista pontaj in care trec zilnic ora la care vin si ora la care plec, dar pe venituri orele suplimentare sunt trecute ca alte venituri.

#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 august 2016 - 22:47

1. Firma respectiva a fost destul de des data in judecata asa ca vrea doar sa ma oblige sa dau in scris ca vin pe proprie raspundere suplimentar.

 

2. In fapt eu facand naveta 140 km dus intors zilnic, ar trebui sa imi asigure transport,in eventualitatea in care nu mai fac ore suplimentare.

 

2.a. Lucrez intr-un santier si programul e ca atare, deci nu se va sinchisi nimeni sa ma duca acasa la finalul celor 6 ore.

 

3. In codul muncii scrie ca am dreptul legal la 48 ore lucrate saptamanal (incluzand si suplimentare) nementionand ca daca sunt sau nu gravida, iar ei de asta se leaga defapt.

 

Ca lucrez mai mult...dar lucram si inainte de a anunta. Ca doar sunt gravida in 6 luni....

 

4. Pe langa asta, da exista pontaj in care trec zilnic ora la care vin si ora la care plec, dar pe venituri orele suplimentare sunt trecute ca alte venituri.

1. Asta este interpretarea ta. Ei ti-au pus in vedere dat fiind faptul ca esti insarcinata ca nu au nevoie sa prestezi ore suplimentare. In fapt respecta dispozitiile legii. Daca tu insisti este normal ca te vor pune pe tine sa semnezi pe proprie raspundere ca tu soliciti si implicit iti asumi aceasta raspundere. Ce anume nu este clar? Eu daca as fi responsabil HR ti-as refuza categoric o astfel de solicitare pentru ca nu este de gluma cu femeile insarcinate. Mai ales ca este vorba de santier din cate inteleg deci conditii de santier... In mod sigur ti-as cauta o pozitie adecvata starii de graviditate si un numar de ore maxim admis de lege in acest sens. 

 

2. Unde anume scrie asta in lege?

 

2.a. In locul tau le-as propune sa lucrez 8 sau 10 ore/zi in functie de programul de santier asa as avea si transport asigurat cu restul angajatilor dar sa nu mai vin un anumit numar de zile respectand nr de zile maxim pe care il poti lucra/luna. Adica as lucra 4 zile pe sapt in loc de 5 sau ma rog cum iese socoteala la nr de ore/luna/zi Se poate  face asta si chiar se practica. Tot la 4 zile lucrate 8 ore ai o zi libera platita.E doar o chestiune de organizare nimic mai mult.

 

3. Care este intrebarea sau nedumerirea la acest punct?

 

4. Orele suplimentare sunt calculate si trecute in rubrica distincta "alte venituri"  pe statul de salarii sau fluturas dupa caz, care anume este nedumerirea la acest punct? Pentru ca tot acolo ai o rubrica total venituri brute unde sunt adunate toate veniturile realizate de tine in acea luna.



#20
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 23 august 2016 - 07:56

Bun Marius.

 

1. Nu e doar interpretarea mea, asta mi s-a solicitat. Sa dau in scris o declaratie pe proprie raspundere pentru orele suplimentare. Eu am intrebat , unde e scris ca o femeie gravida nu are dreptul sa presteze ore suplimentare. Vreau articol, alineat etc. 

 

2. Nedumerirea mea era legata de faptul ca am dreptul legal sa lucrez 48 ore (acestea insumand si cele suplimentare) pentru ca codul muncii nu face diferente intre femei insarcinate sau nu. Doar in legea maternitatii scrie ca nu pot presta munca de noapte, deci nu vad totusi temeiul legal prin care nu pot presta ore suplimentare. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -