Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Relatie paralela


268 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 august 2016 - 14:37

A trecut ceva vreme decand am vrut sa postez un subiect de discutie...

Nu, nu eu sunt in cauza si asta o sa vedeti in curand.

Este cazul unui prieten bun, ne stim de ani de zile si chiar daca nu petrecem mult timp impreuna, ne simtim bine sa ne spunem pasul si sa ne spunem parerea.

De data asta ar vrea sa cunoasca si parerea altora, mai ales de sex feminin. Asta inseamna ca, asa cum l-am avertizat, accepta pareri de orice tip si intelege ca, poate, nu-i va fi moale. [:)]

Context general: Omul asta are vreo 48 de ani, a fost casatorit, insa e divortat de...nici eu nu stiu de cand. Multi ani. Are si un baiat, care a terminat acum facultatea. Relatia cu fosta sotie este una foarte buna, atat cat poate fi cu o fosta nevasta, iar pe copil l-a avut, mai ales de la liceu, sub aripa sa cu multe...foarte multe.

Mie mi se pare un tip ok, in orice caz este corect, de cuvant. A fost intotdeauna peste media veniturilor noastre comune, in unele perioade as zice chiar bine peste media asta. Un tip chipes, vesel, plimbaret, dornic de distractie, etc.

Dupa divort a avut cateva relatii. Eu nu stiu decat de 4 in total...in vreo 15 ani. Pentru ca este un tip asezat, fidel...Partenerele lui au fost intotdeauna foarte tinere. Intotdeauna 20 si ceva. N-am insistat foarte tare asupra preferintelor astea, dar nu m-am sfiit sa-i spun ca o fata de varsta asta are la un moment dat niste asteptari, pe care el nu este dispus sa le dea curs. Nu doreste o casatorie, sau vreun copil...

Ultima lui relatie este o fata tot sub 30 (dar pe-acolo...). Se cunosc mai demult, au lucrat impreuna candva, insa acum sunt cuplati temeinic. Ea s-a mutat la el, au o viata comuna.

Sau aproape comuna....

Tipa are un job care-i place, ba mai nou mai are unul, in acelasi domeniu. E apreciata, bine platita, avanseaza rapid, planurile ei par sa includa mai mult viata profesionala. Viata de cuplu...mai putin, asa. Sta mult la servicii, merge si in we, nu prea poate pleca in calatorii, iar cand e acasa e rupta de oboseala, nu are chef (putere) sa iasa.

El are timp cat vrea, afacerile lui si le face cand doreste. Lui ii place sa iasa, sa se intalneasca cu prieteni, sa calatoreasca. Dimineata se scoala ii face cafeaua si senvisul, seara o asteapta, o sustine, o sfatuieste. Rezolva treburile casei, curatenia o face o menajera.

Dar nu gasesc o punte temeinica unul spre celalalt.

Omul e derutat. Iubeste, la nivel declarativ e iubit, au tot ce le trebuie...dar nu sunt fericiti. Se cearta, ea se simte agasata, cam tot ce-i rau se intampla din vina lui, chiar daca nu exista o explicatie. De cateva ori si-a luat lucrurile si a plecat de la el, acasa la ea. A revenit. Iar a plecat.

Ce-i reproseaza el ei: ca nu au timp de petrecut impreuna, este ca si inexistenta

Ce-i reproseaza ea lui: ca nu o intelege ca ea trebuie sa se afirme profesional si o bate la cap.

E chiar asa mare diferenta asta de varsta, de generatii, de scop in viata?

Chiar nu sunt sanse  sa existe o astfel de relatie?

 



#2
Matza2

Matza2

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 09 august 2016 - 15:09

Pare ca ea il vede mai mult ca pe un tata... si va opri relatia cand va avea nevoie de altceva.



#3
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 09 august 2016 - 15:35

Eu sint de parere ca asteptarile lui de la relatie s-au schimbat. La relatiile precedente nu a fost interesat sa cladeasca un viitor comun. Probabil ca asta a si fost "introducerea" lui in relatie (fara copii, fara juraminte, fara viitor indelungat...adica relatii monogame dar pasagere). Acum insa cind el are timp la dispozitie si nu este oarecum "vinat" sau dorit 100% din timp, asteptarile lui s-au schimbat.

 

Sint convinsa ca rolurile fiind inversate, el nu ar clipi sa zica acelasi lucru: "ma bate la cap". 

 

El a ajuns la un prag profesional dorit, ea este in ascendenta si nu cred ca lui ii convine rolul de vioara 2. Nu cred ca ea este foarte mult de blamat...pur si simplu a rezonat cu cerintele lui de la inceput iar acum, ea inca isi doreste acealsi lucru, pe cind el, nu.



#4
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 09 august 2016 - 15:48

aku daca e chiar dragoste nebuna eu zic ca ea greseste. O sa-i para rau la 45 de ani de timpul pierdut facand cariera .

Acum daca dragostea e asa si asa si mai mult comoditate si un suflet acasa sa nu beau un pahar de vin singura pai sigur bagi tare pe cariera, macar pe undeva sa dai lovitura in viatza ta.

 

Asa citind povestea ta, intuitia mea feminina e ca pt ea e al doilea caz. Nu am vazut discutii de planuri comune in viitor, ce isi propune el in relatia cu ea? O ia de nevasta, vrea copii, vrea un catel? Femeia ce-si mai doreste in viatza in afara de cariera? e genul individualist, copiii imi deranjeaza Zen-ul si silueta sau viseaza la rochii albe si pampersi candva? 

toate astea ar tb cumva considerate dar din ce zici tu pare o relatie comoda pt ea si cam atat. Iar pentru prietenul tau cred ca e chestia cu vioara a 2-a pe care nu o prea digera.



#5
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 august 2016 - 15:54

Eu cred ca el se complica degeaba. Aceasta persoana are alte dorinte, viziuni, aspiratii, necesitati pe termen scurt si mediu decat el.

El are resurse, ea nu are. 

Cu alte cuvinte cred ca e pe un drum gresit. Ar fi mai practic sa isi caute alta varianta in care si ea sa fie pe acelasi drum (cat de cat dar suficient)  cu al lui.

Altfel chinuiala gratuita fara sens si fara finalitate.



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 august 2016 - 16:16


Asa citind povestea ta, intuitia mea feminina e ca pt ea e al doilea caz. Nu am vazut discutii de planuri comune in viitor, ce isi propune el in relatia cu ea? O ia de nevasta, vrea copii, vrea un catel? Femeia ce-si mai doreste in viatza in afara de cariera? e genul individualist, copiii imi deranjeaza Zen-ul si silueta sau viseaza la rochii albe si pampersi candva? 

 

 

In planurile lor, cel putin la inceput, visau ca in cativa ani pleaca din tara. Ea are un job mult mai bine platit in afara, dar vrea aici sa se pregateasca, sa urce, sa-si faca mana si un nume. Nu vrea copii, asta i-ar incurca planurile. Acum nu vrea decat cariera. Sigur, in scopul de a deveni tare in domeniul ei, bine platita si apreciata, dupa care viata va fi perfecta. E desteapta, ii place ce face si e dispusa sa munceasca oricat si oriunde e solicitata.

Nu stiu sa existe vreun orizont concret, cat tragem muncim ne sacrificam. Si nici nu stiu sa existe ceva concret dupa acest moment.

Sunt doi oameni care s-au placut, s-au apreciat si si-au combinat existenta, ca asa le-a fost bine.

Dar nu le mai este.

(Inca nu va spun parerea mea, nu vreau sa influientez raspunsurile, nu are cu cine discuta si chiar spera sa gaseasca dezlegari in cuvintele voastre. Dar va raspund la orice intrebare, ce stiu. Poate ca il voi convinge sa intre sa-si sustina cauza lui, mai bine decat mine)



#7
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 09 august 2016 - 16:42

auzi e milionar sau doar cu o situatie materiala buna? [:D]



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 august 2016 - 16:53

Nu-i milionar. Doar cu o situatie materiala mai buna.

Impresia mea era, cand am auzit de relatia asta, ca tipa nu vaneaza bani. O cunosc...am lucrat si eu cu ea acum cativa ani. Si ei doi se cunosc demult, doar acum s-au combinat.

Si daca ar fi cu el pentru bani...ce sa faca cu ei? Ca nu merge nicaieri, nu vrea nimic.

Macar relatiile anterioare ar fi putut fi incantate, el avea afaceri, mergea numai in locuri exotice, si cu treaba si for fun. Aici vacante pe la mare, cluburi...

Asta nimic. Ok, probabil ca e bine sa ai un standard ridicat de viata, chiar daca pe metru patrat. Dar nu-mi da impresia de vanatoare.



#9
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 09 august 2016 - 17:02

nu te-am intrebat din cauza de vanatoare . si voi barbatii astia asa va mai ganditi ca vanam barbatii pentru cativa lei in plus [:D]. Voiam sa vad daca are macar vreun atu sa il tina tipa peste 5 ani cand o avea si cariera, si nume si bani. Cateva milioane in cont te mai faceau sa te gandesti asa cu o situatie materiala buna si 50+ vorba lui Marius "chinuiala gratuita fara sens si fara finalitate". Votez pe varianta 2, pentru ea e o situatie comoda, are pe cineva acasa nu e singura, nu o solicita prea mult si nu investeste prea mult".



#10
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 09 august 2016 - 17:15

Nu cred ca diferenta de virsta e importanta in cazul lor. Exista si tineri care se multumesc cu un job caldut, care nu-i solicita prea mult si pot sa se concentreze pe altceva. De fapt, este cazul multor cupluri, un partener ambitios, care vrea sa se realizeze profesional si celalalt mai centrat pe familie. Cu alte cuvinte barbatul care vrea sa devina director general in 3 ani si femeia care vrea copii si sa aiba timp pentru ei si familie.

 

Amindoi vor sa plece din tara sau numai ea? El cum se vede in ecuatia asta?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -