Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dezamagire


38 raspunsuri la acest subiect

#21
Hipp

Hipp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 05 august 2016 - 10:43

Cum ar fi sa-i propui sa participe la reconstruirea pe care si-o doreste atat de mult? Mai ales ca are viziune de constructor mut mai puternica daca a realizat ca un lego desfacut seamana a moloz? In plus ar fi un adevarat exemplu pentru baiat demn de urmat.

Nu m-as sfii sa-i spun asta ba chiar as deveni insistent cu propunerea intrebandu-l cand crede ca va reusi sa dea un exemplu?

I-am propus, s-a asezat o data pe jos cu copilul si de atunci tot imi spune ca el a incercat.

 Ieri cand l-am luat pe copil de la tabara, avea in mana o hartie cu un mesaj cu valorile familiei mele, parca universul imi raspunde la lupta pe care o duc acum in sufletul meu. I-am dat s-o citeasca, nu stiu daca a rams cu ceva.

E atat de indarjit si de neclintit, il mai intreb cateodata ca de ce nu-l suporta pe copil, apoi imi raspunde ca nici vorba, ca el il indrageste, doar ca baiatul nu se comporta cum trebuie. Si e mare pacat, copilul chiar e un copil cu bunsimt, respectuos, oriunde mergem pe undeva, cineva imi atrage atentia ca e un copil cuminte.

Apoi acasa si C.recunoaste ca e un copil cuminte, dar ca nu asculta ....pfuuuu

 

Mai zice, pentru cate are, copilul ce face?

Si il intreb, ce-ar trebui sa faca? La scoala e foarte bine, ce ar trebui el sa faca?

Si iar incepe cu ordinea....



#22
Hipp

Hipp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 05 august 2016 - 11:01

am de gand sa inramez hartiuta cu care a venit copilul acasa

Miniaturi atasate

  • Valorile familiei.JPG


#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 august 2016 - 11:02

I-am propus, s-a asezat o data pe jos cu copilul si de atunci tot imi spune ca el a incercat.

Pe aceeasi politica a lui... propune-i iar si iar.... implica-l fara rezerve in orice servicii de care trebuie sa beneficieze baiatul. Ia-l de la ... du-l la.... ajuta-l sa rezove.... 

Cea mai buna metoda pentru cei care critica este sa-i bagi "la bataie" sa faca X Y Z Functioneaza!



#24
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 05 august 2016 - 11:03


Din pacate criticile nu le aud doar eu, ii sunt adresate direct, fara sa ma consulte pe mine in prealabil. Bineinteles ca atunci cand sare calul eu ii iau apararea copilului. Aici ma intreb daca fac bine sau nu. Uneori zic ca poate ii stirbesc lui din autoritate si copilul este bulversat si nu mai stie pe cine sa aculte, apoi zic ca nu pot sa-l las asa, trebuie sa stie ca eu il iubesc si il apar.

Clar nu este viata pe care mi-o doresc, eu sunt o fire vesela, nu ma cert, nu caut nodul din papura; intotdeauna spun ca orice problema are rezolvare si niciodata nu caut vinovati. 

 

Seara ma pun in pat langa copil, inainte sa se culce si incerc sa povestesc cu el intamplarile de peste zi, iar daca au fost discutii cu partenerul meu sa explic cum ar fi trebuit sa faca sau sa se poarte vis a vis de cele petrecute. Dar obosesc si eu, nu e deloc normal sa fie asa. Ma gandesc si la adolescenta cand copilul va fi greu de stapanit...

 

Raspund aici din perspectiva tatalui copilului ei, tatalui copilului meu, si tatalui copilului nostru.

Mi-am iubit si imi iubesc sotia, ne-am casatorit stiind ca avem copii, ca acestia locuiesc cu noi, ca le vom fi parinti la toti, fara rezerva. Au trecut aproape 12 ani de atunci si pot spune cinstit ca nu, nu este totul perfect. Ne straduim, zi de zi, ceas de ceas. Am facut greseli, fiecare, ne-am suparat, ne-am acuzat si...am mers mai departe, tocmai pentru ca am stiut ca gresim, dar si pentru ca atunci cand ne-am casatorit am facut-o pentru noi si pentru copii. N-am dat voie ca lucrurile reale sau doar imaginare din viata noastra sa ne abata de la scopul final, fixat atunci cand am facut pasul impreuna.

Ne-am acordat credit pentru copilul celuilalt fara exceptie si da, uneori am sarit calul, ne-am facut reprosuri. Dar am trecut peste, ne-am corectat.

Acum cand ma gandesc nu stiu daca as mai avea curaj sa o fac. Dar daca tot am facut-o, ma bucur ca le-am oferit tuturor o familie.

S-ar putea ca partenerul tau sa nu se comporte niciodata cu fiul tau, asa cum ai vrea tu. Nu mi se pare onest sa-i ceri ce nu poate da. Cum spuneau si ceilalti, la tine si in general vorbind, adultul este cel care are puterea si priceperea de a lega si pastra o relatie frumoasa cu un copil. Dar desi pare simplu in vorbe, in realitate nu e deloc asa si mie mi se pare clar ca el nu poate asta.

Daca el este tatal perfect pentru copilul vostru si este si un sot bun pentru tine, cred ca ar fi o greseala sa rupi acest lucru. Daca relatia cu fiul tau nu e buna, va trebui sa accepti asta, pentru a pastra alte doua relatii bune. Desigur, chiar daca nu e buna, relatia cu fiul tau ar trebui sa fie una corecta, in sensul ca nu trebuie sa se regaseasca vreun abuz, cat de mic- si aici trebuie sa discutati, sa-i explici sotului tau. Daca n-are nimic bun de dat, macar sa se abtina sa dea ceva rau.

Eu sunt de parere ca dragoste cu sila nu exista, indiferent de care dragoste vorbim. Dar relatiile civilizate si corecte nu trebuie sa lipseasca.

Cred ca in acest moment sotul tau este sub presiune si incearca sa puna presiune pe copilul tau. Sunt sigur ca sare calul, doar ca are pata pusa, iar tu sari calul, in incercarea de a-ti apara copilul.

Daca veti putea iesi din acest cerc vicios, prin discutii calme si la obiect si va veti acorda si toleranta necesara, in sensul ca lucrurile nu se vor schimba brusc de la inceput, cred ca veti avea o viata acceptabila s, ulterior, chiar frumoasa.

Oricum, parerea mea ca nu este problema copilului, sau a sotului, sau a ta, ci este problema voastra.



#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 august 2016 - 11:03

am de gand sa inramez hartiuta cu care a venit copilul acasa

Ca un facut.... punctul 2  [:)]



#26
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 05 august 2016 - 11:10

Poate ar ajuta sa va jucati impreuna?

 

Cred ca ar prinde bine un joc de Twister, Monopoly, sau o MEGA-ULTRA-SUPER constructie Lego facuta de voi toti, impreuna...

 

Vreau sa zic, nu-l mai trimite pe sotul tau la joaca, ci cheama-l la joaca!

 

Mai poti incerca sa faci din treaba cu ordinea un fel de claca. Azi facem ordine in sufra! TOTI. Maine urmeaza dormitorul lui... Poimaine al vostru. Iar raspoimaine, de ce nu? gatiti ceva impreuna...

 

Poate daca nu te mai focusezi pe relatia "lor" ci pe "a voastra", lucrurile s-ar imbunatati in timp, usor-usor....



#27
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 05 august 2016 - 11:12

Rufus, excelent spus!  [flo2]

 

(Mi-am scris mesajul inainte sa-l citesc pe al tau...)


Editat de BlackCat4evR, 05 august 2016 - 11:14 .


#28
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 august 2016 - 11:22

 

Apoi acasa si C.recunoaste ca e un copil cuminte, dar ca nu asculta ....pfuuuu

 

 

Copil cuminte si baba frumoasa....



#29
Hipp

Hipp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 05 august 2016 - 11:38

Ai dreptate BlackCat, cred ca aici va trebui sa insist si sa lucrez, sa le facem impreuna.

Poate gresesc si eu cand actionez singura, incercand sa evit un moment neplacut intre cei doi.

 

Vom merge in concediu, insa vom mai fi cu doua familii si aici am simtit o usurare. Am avut inima stransa gandindu-ma la un concediu doar noi, toata ziua vanand greselile celui mare.

 

Si spre bucuria mea, va fi si o fetita, colega baiatului meu si asa va putea vedea cum fac si alti copii de aceeasi varsta.

 

El nu intelege de fapt ca toti copiii sunt la fel.

Din pacate am acum un defect, din pricina lui, analizez toti copiii cu care intru in contact, sa vad daca C. are sau nu dreptate. 

Prietena mea  cea mai buna, mi-a spus ca nu care cumva sa cred ca baiatul meu este asa cum spune el, sa nu ajung sa vad si eu ca si C., sa fiu rationala si sa ma gandesc ca baiatul meu este exact un copil ca si alti copii. Asta m-a ajutat foarte mult, pentru ca atunci cand cineva de langa tine te toaca intr-un fel, nu mai esti sigur despre adevarata realitate. De aceea vreau si parerea voastra, cum se vede dinafara totul



#30
Hipp

Hipp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 05 august 2016 - 11:40

Rufus,

daca am fi doar eu si cel mic, cred am fi una din cele mai fericite familii.

Doar ca iar ma gandesc, ca daca ma iubeste pe mine atat de mult, de ce nu imi respecta ceea ce eu iubesc cel mai mult pe lume...copiii mei




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -