Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Entorsa genunchi?


15 raspunsuri la acest subiect

#1
MihaPopescu

MihaPopescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 01 august 2016 - 10:40

Buna ziua,

 

De cateva zile ma doare din ce in ce mai tare in exteriorul genunchiului stang, atunci cand il indoi si il aduc in pozitie normala. Este o durere taioasa, junghi. Nu s-a umflat inca. Am 36 ani, inaltimea de 1, 70 si greutatea de 65 kg. Sambata trecuta am facut si un traseu montan foarte greu, de aproape 30 km, dar am avut doar o mica jena pana acum 4 zile. Durerile mari au inceput joi seara. Am fost la un medic care mi-a spus ca poate este entorsa, desi nu cred ca am facut ceva pentru entorsa, iar un altul mi-a zis ca este o inflamatie a ligamentului. Nu stiu pe cine sa cred? Imi puteti recomanda un ortoped de incredere? Va rog mult ajutati-ma. Multumesc!

 



#2
AnyaMiara

AnyaMiara
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 august 2016 - 10:51

Buna ziua, Mihaela,

 

Imi pare rau sa aud asta. Am trecut si eu printr-o experienta asemanatoare, dar acum mi-am revenit complet. Tot in urma unei catarari pe munte :(. Eu am fost norocoasa sa ajung din prima la dl dr. Ursache Andrei, ortoped la clinica ProVita. A stiut sa ma indrume catre cele mai bune tratamente. Eu ti-l recomand din tot sufletul. Cel mai probabil vei face si un RMN sa se vada sigur ce ai, dar poti suna la clinica sa iti faci programare si de acolo preia dl doctor :). Multa sanatate! Sa imi spui, te rog, cum a fost.



#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 01 august 2016 - 11:38

Daca era entorsa, simteai momentul si mai ales nu cred ca scapai de umflatura. Cel mai probabil este o leziune a ligamentului exterior.



#4
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 august 2016 - 16:30

Mqai asteapta o saptamana, ia medicamente pt durere daca te deranjeaza asa de tare, poti pune o compresa rece pe loul respectiv. Daca tot ai dureri du-te la un ortoped sa vada despre ce e vorba. Nu iti trebuie inca RMN. Daca era ruptura iti dadeai seama si era si umflat. Daca e in exterior s-ar putea sa fie meniscul. Daca nu ti se bloheaza genunchiul la diverse miscari nu se opereaza.



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 august 2016 - 13:20

Pai si daca ii este meniscul afectat, daca o supara, dar nu intr-atat incat sa-i ramana genunchiul blocat si sa nu se mai poata deplasa, nu i se face nimic, se lasa asa?

 

Ce deosebire exista, dpdv medical, al protocolului, intre un sportiv de performanta si un om obisnuit?

M-am lovit acum vreo 15 ani de urmatoarea situatie: am facut o entorsa urata de tot la glezna... m-am dus la dr... dati cu creme, dati cu gheata si o sa treaca... Am mai fazut diverse sedinte de fizio... N-a trecut, si aveam dureri mari, imi simteam glezna instabila, eram nevoita sa merg, sa-mi desfasor activitatea, dar f greu, cu dureri de la acea entorsa... M-am mai dus la dr: pai ce sa mai facem doamna, nu aveti rupt nimic, ati facut fizio... asteptati sa treaca... ok, am tras cca 1 an, destul de mult pt o banala entorsa. Ulterior am auzit ca ar fi trebuit bagat piciorul in gips, ca era mult mai bine pt vindecarea ligamentului (ca asta a fost problema), dar ca trebuia facut asta atunci, "proaspat", nu dupa o vreme, atunci cand am aflat eu. Si ca daca am pierdut acel tren, asta e, se vindeca cand s-o vindeca.

 

Pe cand la un sportiv, imediat i se fac investigatii, sta imobilizat, este altfel tratat, dupa alt protocol fata de un om obisnuit. N-am auzit in viata mea un sportiv, sa stea pe tusa 6-8 luni din cauza unei entorse... Sta pe tusa atatea luni la o cccidentare grava, rupturi, operatii etc, dar daca ar sta pt o entorsa atata, i s-ar duce pe apa sambetei toata cariera. Si atunci grija medicului fata de un pacient care practica sport este mult sporita de grija unui pacient obisnuit. Protocoalele difera, de ce? 

Eu ca om normal, care nu fac sport de performanta, nu am dreptul la o calitate a vietii buna? Numai sportivul are dreptul sa scape de entorsa in 2-3 saptamani, eu cam om obisnuit sa asptept bine mersi 1 an, schiopatand si cu dureri?? Si eu as fi scapat mai repede de disconfort, de dureri, daca as fi beneficiat de procedurile de recuperare aplicate sportivilor (imobilizare in gips, diverse alte proceduri de nu le cunosc eu, ca nu-s din lumea sportului)

Toti optopezii zic: n-ai fractura, nu-i nevoie de gips... sportivul de ce are nevoie?

Intreb pentru ca eu la vremea respectiva am fost foarte suparata si m-au chinuit mult sechelele entorsei, despre care toata lumea atunci, a zis ca este banala..



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 august 2016 - 13:26

Referitor la postarea autoarei, daca ar fi vorba de o leziune de menisc, n-ar fi trebuie sa fi existat la un moment dat un edem, o umflatura? Adiac genunchiul umflat... La entorse sunt implicate de obicei ligamentele, si se umfla imediat glezna, genunchiul, locul unde se produce entorsa.. La menisc nu-i la fel? Se lezeaza "pe tacute"?

 

Stiu ca meniscul este mai special, nu se regeneraza decat daca leziunea s-a produs in treimea exterioara, daca s-a produs in cele 2/3 interioare, atunci nu se reface si se opereaza, scotandu-se o parte din el, partea afectata. Pe vremuri se scotea tot meniscul in cazuri din astea, intre timp, ajungandu-se la artroscopie, se vede clar ce parte a fost afectata si se scoate doar aceea.

 

Daca nu face RMN, atunci cum ar putea afla ce are? Radiografie este doar pt oase, sa se vada daca este ceva rupt si/sau fisurat, daca acest lucru se exclude, ce ar trebui sa faca mai departe pt tesuturi moi? Merge si o ecografie? RMN-ul e mai complex, intr-adevar (si costa mai mult).

 

Multa sanatate!  [flo2]  Totusi, poate nu-i nimic grav!



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 august 2016 - 16:27

Pai.....sportivii folosesc la altceva piciorul ala. Si au alte abilitati si recuperarea la ei e alta, ca nu se impiedica de dureri.

Nici la ei nu se face imediat RMN, asta se face doar cand ai un diagnostic prezumtiv de ceva sau daca nu e nici o ameliorare.

 

Gips nu s epune la orice entorsa, sotul meu a avut gips pus si nu a fost bine :))) ortopedul i-a spus ca ala care i-a zis sa poarte gipsul a fost un idiot.

tadam!

cand ai Gips trebuie sa faci si profilaxia trombozei.

Eu spre exemplu nu am avut niciodata Gips desi am jucat baschet intens si am avut de tzaspe ori entorse. Nici la dr nu m-am dus, am fost doar la fizioterapie cand dupa 6 luni tot nu puteam sa port pantofi cu toc.

 

Tratamentul asta e: drenaj postural, adica piciorul sus ca sa nu s eumfle si gheata local. Astea sunt cele mai bune 2 lucruri pe care le poti face. Dupa aia urmeaza fasa elastica sau orteza, in fctie de cum arata si in cazul in care toata glezna e cat casa, imobilizare cu injectii ca sa nu faci tromboza.

 

 

La genunchi se iau medicamente la nevoie si daca intr-o saptamana nu e mai bine, atunci te duci la ortoped, te consulta si iti recomanda sau nu iti recomanda un RMN.

Nu stiu ce e cu obsesia asta a oamenilor sa afle ce au, daca nu are nici o consecinta.

Mie mi s-a umflat genunchiul peste noapte, era plin cu lichid. Zau ca nu m-am gandit sa merg sa imi faca cineva punctie sau sa imi fac RMN, dupa cateva zile a fost mai bine, s-a dezumflat si asta a fost.

Vin pacienti ca le-a vazut ceva pe degetul de la picior, le spun ca putem s afacem radiografie dar cu sau fara tot aia e, ca oricum  nu se opereaza. Vor radiografie.

:)))

 

 

Nu se face RMN la orice om care are dureri de genunchi.

Si daca nu a existat o trauma inseamna ca e o durere asa cum sunt si durerile de cap. Poate avea 1000 de cauze, daca sunt excluse  cele care se trateaza, ce vrei sa le faci?

La persistenta durerii te duci la medic, daca nu a fost nici un incident poti astepta o sapt si poti lua ceva pt durere.

Oricum inainte sa te trimita la RMN te consulta sa vada daca e si clinic ceva, sunt diverse teste care iti arata daca e meniscul, ligamentul samd.


Editat de XIO, 02 august 2016 - 16:34 .


#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 august 2016 - 17:38

Oricum inainte sa te trimita la RMN te consulta sa vada daca e si clinic ceva, sunt diverse teste care iti arata daca e meniscul, ligamentul samd.

Merci, xio pentru punctul tau de vedere. 

Ref. la partea boldata, nu stiam, imi inchipuiam ca totul e mai clar daca "se vede", adica eco, RMN etc. Dar probabil ca la anumite miscari, ortopedul isi da seama..

 

De la tine aflu ca e contraindicat gipsul in unele cazuri.

Eu am ramas f traumatizata dupa entorsa aia, pe care nici eu, dar nici medicii nu mi-au luat-o in serios. Dar care a ajuns sa ma chinuie 1 an, cu dureri mari. Nu ca nu nuteam sa port tocuri, nu puteam sa merg ca lumea! Ajunsesem ca cu piciorul in cauza, sa merg cumva pe calcai, de ajunsesem sa fac basici, ca nah, nu era mersul normal. Si la inceput am stat cu piciorul in sus, repaus, gheata. Dar si testarea initiala a fost destul de sumara, radiografie, nimic rupt, gheata, nicidecum sa vada ceva la ligamente, sa vada cat de grava e entorsa (am avut piciorul umflat si pe alocuri vanat in zoa gleznei mai jos de ea). Ulterior am ajuns la alti diversi medici, netracandu-mi deloc, la un moment dat, prin cineva am ajuns la un profesor ortoped care nu mai stiu unde lucra sau unde a lucrat, dar avusese tangenta si cu sportul, cu medicina sportiva. Omul ala mi-a zis mi-a miscat piciorul in diverse feluri si mi=a zis clar ca trebuia gips de la inceput, ca altfel se refacea ligamentul, ca s-ar fi "sudat" fara probleme, asa e tot intins si recuperarea va fi fff lunga (cum a si fost 1 an la o entorsa, cu dureri, e cam mult). Dar, da, la timpul trecut...merci frumos.. 

In fine, intr-un final mi-a trecut, dar greu, dar analizand, parerea mea a fost ca in faza incipienta controlul este asa superficial, iar apoi cand nu-ti trece, ti se spune, la timpul trecut "a, pai trebuia facut aia si aia si aia...."

 

In fine, am deviat de la subiectul initial...scuze autoarei


Editat de monicabo, 02 august 2016 - 17:39 .


#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 03 august 2016 - 06:51

La vlezna nu se verifica nici un ligament, doar la genunchi. La glezna e doar radiografie so atat. Bineinteles ca daca nu trec durerile se face RMN dar nu pt a vedea ligamentele mici, ca nu au noci o consecinta, nu stiu cine s ar opera pt asa ceva, ci pt a exclude o fisura, o subluxatie, o semoruptura a foitei de jos dinyre fibula si tibie.

Dar daca e asa rau cum spui atunvi se pune gips pt o saptamana.

#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 03 august 2016 - 08:25

La vlezna nu se verifica nici un ligament, doar la genunchi. La glezna e doar radiografie so atat. Bineinteles ca daca nu trec durerile se face RMN dar nu pt a vedea ligamentele mici, ca nu au noci o consecinta, nu stiu cine s ar opera pt asa ceva, ci pt a exclude o fisura, o subluxatie, o semoruptura a foitei de jos dinyre fibula si tibie.

Dar daca e asa rau cum spui atunvi se pune gips pt o saptamana.

Am inteles.

Nasol este ca de multe ori, anumite decizii si lucruri trebuie facute atunci, pe loc, sau foarte repede dupa eveniment, caci mai tarziu e prea tarziu (cum a fost gipsul in cazul meu, cand am aflat ca ar fi trebuit pus atunci, deja trecusera 4-5 luni de la eveniment si mi-a zis ca la momentul respectiv degeaba pun, trebuia actionat atunci pe loc, in urgenta).

Dumnezeu stie ce am avut, clar a fost ceva mai nasol acolo decat o simpla intindere de ligament, aveam dureri, mergeam greu... piciorul de dezumflase intre timp, dar durerile nu treceau.

 

Burov de ce nu se mai gaseste? De curiozitate intreb... El era mama si tata entorselor, stiu de mic copil. De ce nu se mai fabrica? Ca sa creasca vanzarile la creme :))))))

Unguentele si cremele astea de se gasesc pe piata, mie mi se par cam apa de ploaie caci nu actioneaza in profunzime si doar foarte superficial. Or fi bune, asa pe la vreo vanataie (care oricum trece si singura fara nici o complicatie) dar la entorse, alte tipuri de dureri nu am observat sa ajute mai deloc.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -