Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

E OK sau nu ?


88 raspunsuri la acest subiect

#41
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 24 august 2016 - 23:24

Vorba Vivianei, OMG, as face orice posibil sa interzic accesul copilului in masina cu el sau ea. Exista vreo cale legala? Eu imi educ copiii sa ia atitudine impotriva oricarei incalcari a regulilor in trafic. Si ii educ sa se revolte si impotriva tatalui lor si iubitului meu sot pt care inca e ok sa raspunda la tel daca sofeaza, daca depaseste viteza etc etc.

#42
ab5174

ab5174

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.395 mesaje

Postat 25 august 2016 - 09:29

Am si eu o curiozitate, citi ani are fetita? 



#43
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 25 august 2016 - 09:31

E aproape de a mea, in jur de 5...



#44
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 august 2016 - 09:47

Multumesc, szivi :) (daca mai tin eu minte bine din timpul petrecut in Budapesta, sziv=inima, nu ?)

 

Later edit : zilele trecute a zis ceva de genul ca nu ii place cum sofeaza partenera tatalui. Am o problema majora cu asta...el are dosar penal si permisul suspendat fiindca a facut o masina zob intr-o depasire hazardata pe soseaua de centura, a avut un noroc fenomenal ca a scapat cu viata. Cine se aseamana se aduna...nu cu copilul meu in masina insa. Dar inainte de a discuta cu el, trebuie sa aflu mai multe detalii.

 

clar-clar, trebuie sa afli detalii, sa nu te pripesti.

 

de ce spun asta? pentru ca si fii-mea spune ca nu-i place cum conduce tataie (tatal meu), si asta din cauza faptului ca tataie conduce mai incet (nah, are o varsta, nici reflexele lui nu mai sunt ca pe vremuri), iar franele de la masina lui sunt mai tari, nu stiu cum sa zic, la cea mai mica apasare pe pedala de frana, masina are o miscare brusca inainte de a se opri (cei care au permis inteleg ce vreau sa explic). din aceasta cauza, a balansului produs de franare, fetei mele i se face rau de masina atunci cand merge cu tataie.

 

asadar, intreaba-ti fetita ce anume nu-i place din stilul de condus al partenerei tatalui ei, sa vezi exact care e problema, inainte sa abordezi subiectul cu fostul tau sot.



#45
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 25 august 2016 - 10:07

Indiferent de motivul pentru care nu-i place copilei cum este condusa masina, la asa istoric al tatalui sigur as sta cu inima in loc sa o stiu in acea masina.

Copiii simt foarte bine cand ceva nu e ok.



#46
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 25 august 2016 - 16:34

Macar poarta centura de siguranta in masina . Are scaun sau inltator.Doamne , ce oameni inconstienti.

#47
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 25 august 2016 - 19:19

Centura da, ca altfel se lasa cu scandal. Inaltator nu stiu daca are.

 

Corina, din toti adultii cu care a mers  ca soferi (eu, bona, o prietena de a mea, partenera tatalui), ea numai cu ultima are probleme...si culmea ca ea are cea mai noua masina, un Golf (eu am un Opel Astra vechiutz, iar bona un Hyundai Accent asemenea). Crede-ma, eu am fript niste frane odata (nu din vina mea) de era sa ies eu prin parbriz...si nu a comentat (i-am explicat de ce am facut-o).

 

Are 5 ani si doua luni (cand trece timpul asta ?!) si e natural born driver, ocheste locurile de parcare inaintea mea :) A crescut inima in mine cand am plecat odata si mi-a atras ea atentia ca nu are centura pusa...

 

Later edit : n-ati inteles, NU conduce el fiindca NU are permis. Partenera lui conduce. Cand l-oi vedea pe el la volan, o sa ii cer permisul...dar sper sa nu il mai vad niciodata la volan.


Editat de ch_dana, 25 august 2016 - 19:22 .


#48
magdalena67

magdalena67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 10 septembrie 2016 - 18:34

Din pacate, chiar daca iti va arata permisul, teama si frica nu iti va disparea, din contra, probabil se va accentua. Si tot din pacate, nu prea stiu ce ai putea face pentru ai interzice sa circule cu fetita in masina. 



#49
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 13 septembrie 2016 - 19:43

1.despre paturi.

eu am avut vila de inchiriat la mare, si stiu cum mai ales cei care veneau in weekend se ingramadeau intr-o singura camera.

in paturile mari lipite puteau dormi lejer 2 adulti si 2 copii mici iar o noapte sau 2 nu e sfirsitul lumii.

 

 

2. cu condusul.

deci cine iti spuen ca nu ii place cum conduce partenera, fiica ta de 5 ani?

 

eu conduc f  linisit dar m-am pomenit in urma cu citeva luni ca W striga la mine in timp ce conduceam cu o singura mina pe volan, sa pun amindoua miinile pe volan. asta fiind pe o straduta pustie, unde mergeam cu cel mult 25- 30 mile/ora....deci incet.

pana acum in toti anii astia, si W avind aproape 13 ani, nu mi-a spus ata...nu si nu, ca nu se simte safe cind eu conduc doar cu o mana.

 

eu zic ca s-ar putea sa fie o exagerare. iar un copil de 5 ani, nu stiu daca poate sa spuna , sa caracterizeze cum conduce un adult. eventual ...se simte rau ca ia curbe periculoase...conduce cu viteza, ori are frinele noi si se frineaza brusc???

 

dar treb sa ai grija , eventual pt linistea ta, sa ceri sa ti se dovedeasca daca a avut  sau nu permisul suspendat, accidente ...

 

la 5 ani, fiica ta treb sa fie in scaunel, sau cel putin in inaltator(nu mai stiu cum e la virsta asta)...dar daca centura ii vine la git, in caz de ceva poate sa o accidenteze grav.

 

acum ca scriu....ma gindesc ca poate asta nu ii place cind e in masina acelei femei...faptul ca o deranjeaza centura cand e masina in miscare?



#50
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 11:33

Michelle mie instructorul mi=a spus sa tin ambele miini pe volan tot timpul. Nu exista ca e o straduta necirculata sau mai stiu eu ce. Deci bine ti-a facut Will ca te-a certat.

 

Dana verifica sa aiba scaun de masina copilul. E prea mic sa nu aiba. Are si scaunul ala rolul lui, nu degeaba e obligatoriu in atitea tari.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -