Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 2 voturi

E OK sau nu ?


88 raspunsuri la acest subiect

#1
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 14:25

Buna,

 

 

Am o intrebare care ar putea parea bizara, desi pentru mine nu e. Situatia de mai jos vi se pare OK sau sunt eu exagerata ?

 

Fiica-mea a fost in week-end cu taica-su si cu actuala partenera la mare. Cand s-a intors, mi-a povestit ca prietena tatalui a venit cu baietelul ei (mai mare ca fiica-mea, nu stiu exact ce varsta are) si ca au dormit toti 4 in acelasi pat, cu adultii intercalati intre copii.

 

Sunt eu "defecta" ca nu sunt de acord ca o fetita de 5 ani sa doarma cu un baietel mai mare, strain, in acelasi pat - chiar si cu adulti intre ei ? Chestiunea se putea rezolva usor cerand un pat pliant de la receptie...

 

Multumesc !



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 14:50

daca cereau pat pliant/suplimentar de la receptie, cu siguranta li se cerea sa plateasca in plus, asta e o politica generala la hotelierii romani; gratis la cazare sunt copiii sub o anumita varsta, pentru care nu se solicita pat suplimentar.. si posibil ca nici suprafata camerei sa nu fi fost generoasa, ca sa permita instalarea unui pat pliant.

eu cred ca a fost o situatie de compromis bine gestionata. puteau sa puna copiii sa doarma la mijloc, intre adulti.

ce crezi ca se putea intampla ? la cat de obositi sunt copiii dupa o zi de plaja si balaceala, cred ca au dormit neintorsi.

chiar nu vad motivul ingrijorarii tale.

fizic vorbind nici n-au dormit in acelasi pat, nici macar unul langa altul. poti sa spui ca au dormit in aceeasi camera de hotel si atat.



#3
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 15:04

Asta e problema lor, nu a mea. Daca din ratiuni financiare vor continua acelasi "algoritm" si data  / datile viitoare ? Nu cunosc baiatul, inteleg ca are si niste probleme (dificultati de vorbire), dar personal nu imi place solutia asta.

 

Multumesc pentru raspuns  [flo2]



#4
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 15:19

Cati ani are baiatul, cat de mare e?

Daca are 6-7 ani, mai merge, dar daca are de ex. 15-16 ani e mai discutabil. Si in familiile normare, deci cu copiii respectivi frati fiind, nu mai stau in aceeasi camera de la o varsta...sau cel putin cam asta e mersul - sunt situatii cand sunt mai multi copii, spatiul nu permite...

 

Nu stiu ce sa zic altceva.. Dar in orice caz, discuta cu fostul tau sot, despre orice crezi tu ca nu e ok pt copil, ai tot dreptul.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 15:22

atunci discuta cu fostul si te vei lamuri de ce au procedat asa.

spui ca baietelul are probleme. cine ti-a spus, fetita ta sau fostul ?

eu cred ca n-ar trebui sa iei de bun 100% ce spune un copil de 5 ani.



#6
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 15:22

nu-ti place, ii spui ex-ului si il rogi sa evite asta data viitoare. Daca te deranjeaza te deranjeaza si gata nu are rost sa-ti faci complexe daca e ok sa ma deranjeze sau nu ca oricum te deranjeaza orice am spune noi



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 15:57

Mie mi se pare deplasata reactia ta. :) fara suparare. Dar cam ce crezi ca se poate intampla? Pare ca nu esti de acord cu relatia fostului partener si cauti motive sa nu iti mai lasi fetita la el. Ceea ce nu e ok.

#8
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 16:19

Multumesc pentru raspunsuri [flo2] .

 

XIO... [:D] m-ai facut sa rad. Cred ca dupa doi ani nu se mai pune problema. 



#9
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 16:21

mie personal nu mi se pare grav, erau toti 4 in acelasi pat; n-au culcat copiii intr-un pat si ei in altul. si nici asa n-ar fi o problema prea mare dupa mine, daca varsta baietelului e apropiata de cea a fetitei tale.

 

acuma daca te deranjeaza, discuta cu el. nu stiu cum sunt relatiile dintre voi, posibil sa fie o discutie delicata asa ca pregateste-o bine. atentie la ton si la reprosuri, sa nu se incordeze si sa continue sa procedeze la fel numai ca sa iti faca in ciuda



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 17:38

Da cred ca este deplasata. Am si eu fete si nu am considerat niciodata o problema ca Daria de exemplu care are 14 sa doarma cu mine, uneori ma intreaba daca poate dormi cu mine. Nu am refuzat-o niciodata daca si-a dorit.

 

La 4-5-6-7 ani si chiar mai tarziu adora sa-i spun povesti seara la culcare si adormea la mine extrem de des.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -