Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sesizare DNA


15 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 14:59

Ce as reclama? Pai faptul ca s-a dat o autorizatie de constructie pe un teren unde este interzis orice fel de constructie, in conditii suspecte.

 

 

Interzicerea unei constructii se face in conditiile legii. Sunt multe cazuri in care legea interzice o constructie sau o restrictioneaza in fel si chip.

Cu siguranta, acordarea autorizatiei are la baza documente cum ar fi avizul Apa Nova. Sau expertize care spun ca se poate construi cu respctarea...bla...bla.

Existenta unor tevi pe sub terenul de construit nu reprezinta in principiu refuzul din start a autorizatiei de constructie. Si nici faptul ca o peroada nu s-a construit nimic acolo, sau ca cineva a spus la un moment dat ca acolo nu se va construi nimic niciodata.

Nu zic ca nu este abuziva, o fi. Dar pe supozitii nu se opreste o constructie.

Da, la primarie trebuie sa te adresezi, dar si la Inspectoratul de stat in constructii. Nici la DNA nu te opreste nimeni...doar ca in toate sesizarile pe care le vei face, elimina elemente ca si "conditii suspecte", alea nu sunt elemente ce ar pune in miscare vreo actiune. Suspiciuni avem cu totii, in toate domeniile...



#12
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 24 iulie 2016 - 21:41

Mda.... nu are absolut nici o legatura DNA cu nemultumirea ta personala.

 

Cineva m-a sfatuit sa fac la DNA. Ma gandeam eu ca nu prea are legatura. Singura chestie e ca nu-i doar nemultumirea mea, ci a tuturor locatarilor din imprejurimi.



#13
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 24 iulie 2016 - 21:46

Eu am zis de primarie fiindca sunt exact in acest stadiu, negociez cu primaria care ar tranti un bloc de 5 etaje in spatele casei mele (P+1). Dar la mine Ontanu e in puscarie deja...pana una alta am obtinut PUZ-ul zonei si ma gandesc sa il atac in justitie. Primaria e obligata sa iti dea copii dupa AC, fiindca esti vecin si oricum trebuiau sa te consulte la PUD. Prevaleaza-te de Legea 544/2001, cea cu liberul acces la informatiile de interes public.

 

Calea e urmatoarea: fa cerere la Apa Nova sa iti dea scris ce conducte trec pe acolo si daca se poate construi deasupra lor. Cerere la primarie sa iti dea o copie dupa AC si apoi cu ele la un avocat specializat pe litigii in constructii...eu vreau sa apelez la avocatul Dobrev https://dumitrudobre...ress.com/about/

 

So, am nevoie de:

1. la primarie copii dupa AC pe baza legii 544...

2. cerere la apa nova

3. avocat si actionarea in justitie.

 

Intreabarea este: pot eu, ca persoana sa fac lucrurile astea sau mai eficient ar fi cu Asociatiile de proprietari ?



#14
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 24 iulie 2016 - 21:51

Interzicerea unei constructii se face in conditiile legii. Sunt multe cazuri in care legea interzice o constructie sau o restrictioneaza in fel si chip.

Cu siguranta, acordarea autorizatiei are la baza documente cum ar fi avizul Apa Nova. Sau expertize care spun ca se poate construi cu respctarea...bla...bla.

Existenta unor tevi pe sub terenul de construit nu reprezinta in principiu refuzul din start a autorizatiei de constructie. Si nici faptul ca o peroada nu s-a construit nimic acolo, sau ca cineva a spus la un moment dat ca acolo nu se va construi nimic niciodata.

Nu zic ca nu este abuziva, o fi. Dar pe supozitii nu se opreste o constructie.

Da, la primarie trebuie sa te adresezi, dar si la Inspectoratul de stat in constructii. Nici la DNA nu te opreste nimeni...doar ca in toate sesizarile pe care le vei face, elimina elemente ca si "conditii suspecte", alea nu sunt elemente ce ar pune in miscare vreo actiune. Suspiciuni avem cu totii, in toate domeniile...

 

Sa inteleg ca nu prea pot face nimic? Adevarul e ca-s cam naiva. Cred ca aici trebuie documente nu gluma. Si, din pacate nici nu prea stiu multe.

 

In legatura cu construirea- daca e voie sau nu. Intr-adevar, nu pot demonstra, dar stiu sigur ca acolo nu s-a permis constructia niciunui fel de cladire sau constructie.



#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 iulie 2016 - 07:21


Intreabarea este: pot eu, ca persoana sa fac lucrurile astea sau mai eficient ar fi cu Asociatiile de proprietari ?

 

Cu siguranta este mai eficient cu asociatiile. Sigur-sigur.

 

 

In legatura cu construirea- daca e voie sau nu. Intr-adevar, nu pot demonstra, dar stiu sigur ca acolo nu s-a permis constructia niciunui fel de cladire sau constructie.

 

Faptul ca nu s-a permis pana acum, nu are relevanta, poate ridica doar semne de intrebare. Poate fi un abuz chiar faptul ca nu s-a permis construirea, ca asa au vrut unii-altii. Voi nu trebuie si nici nu puteti demonstra ceva, insa prin demersurile oficiale la autoritati semnalati o poisila neregula, pe care ei o stiu sau nu. In functie de raspunsuri, o sa stiti unde sa continuati sau nu.

Dar atentie, daca se respecta legea, nu puteti opri o constructie ca nu va convine, indiferent cate asociatii va uniti pentru asta. Trebuie sa identificati si sa reclamati unul sau mai multe aspecte legale pe care sa le reclamati ca fiind incalcate. Cu cat mai multe informatii concrete, cu atat mai multe sanse aveti si mai putine posibilitati de ocolire lasati celor care construiesc.

Concret: in sesizarea facuta catre autoritati scrieti clar si raspicat ca se incalca legea X, hotararea Consiliului local Y, hotararea de guvern Z etc. Parerea mea este ca va trebuie un avocat cu cunostiinte in domeniul asta, unele acte le cereti prin instanta ca sa puteti vedea ce contin si ce se respecta in realitate.



#16
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 25 iulie 2016 - 15:03

ok.

Multumesc mult pentru raspunsuri!

Va urez o zi buna!!




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -