Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Turcia in stare de urgenta - evitati vacantele

turcia stare de urgenta

40 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 10:22

In Tucia s-a declarat stare de URGENTA>

 

Asta nu e ceva de gluma. Cu siguranta agentiile de turism din Romania vor minimaliza aceasta situatie pentru a nu pierde calatorii insa sper ca romanii care isi planificasera o vacanta in Turcia inteleg situatia si isi anuleaza vacanta. Soare exista si in alte tari si- spre deosebire de Turcia, mai sigur

 

http://www.bbc.com/n...urope-36852080


#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 10:34

eu mi-am anulat deja sejurul in turcia, planificat sa inceapa pe 26 august.

 

da, sunt trista ca nu mai pot merge in vacanta in turcia, anul acesta ofertele au fost foarte accesibile...resortul ales era perfect pentru familia mea...

acum e prea tarziu sa mai caut alte destinatii de vacanta cu soare, mare si all-inclusive...ofertele bune s-au epuizat fiind rezervate cu early-booking si preturi convenabile...gasesc si acum oferte pentru grecia, dar la niste preturi...mama-mama...



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 10:38

Corina - iti recomand Cipru.



#4
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 10:55

Corina - iti recomand Cipru.

La cat ar costa avionul pana in Cipru, nu ar fi prea bine la bani.



#5
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 11:03

Un secretar de stat al MAE a spus ca nu poate sa le recomande romanilor ca sa nu mai mearga in vacante in Antalya, pt ca nu au astfel de date de la autoritatile turce. Dar a spus ca sunt vigilenti.

Stare de urgenta are si Franta de niste luni bune, iar acum este prelungita. Si le vin turistii in continuare. Asta inseamna ca exista masuri de securitate sporite, ceea ce nu este tocmai un lucru rau, daca ele se fac pe bune si nu in stil  ratatouille. Problema e ca nu putem previziona ce va mai fi acolo in timpul lunilor estivale ramase. 



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 11:06

La cat ar costa avionul pana in Cipru, nu ar fi prea bine la bani.

Lorika - spre Cipru zboara 2 low-costuri: Blue Air si Wizz Air. 

Sunt preturi foarte OK>



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 11:07

si cum romanul face mai mereu haz de necaz, reactiile tip pamflet nu au intarziat sa apara (sursa TNR):

 

"În Turcia lucrurile evoluează, şi turismul n-avea cum să rămână la fel. E cazul ofertelor all inclusive, care după lovitura de stat au fost uşor modificate. Pe lângă zilele normale de sejur primeşti şi 2 zile de arest, fie în camera de hotel, fie într-o închisoare turcească, în funcţie de comportament.

Poţi scăpa mai repede dacă redactezi o lucrare ştiinţifică despre cât de inţelept e preşedintele Erdoğan, sau cât de măreaţă e republica turcă. Poţi fi eliberat pe loc dacă reciţi câteva versete din Coran, sau dacă spui de ce Turcia ar trebui să devină republică Islamică. Atenţie, preţurile sunt valabile doar pentru persoanele care poartă văl. Evident, accesul pe plajă cu cruciuliţe este strict interzis, iar consumul de alcool va deveni curând o amintire în noua Turcie.

Din păcate n-o să mai poţi să le spui prietenilor şi rudelor din ţară că în vacanţă în Antalya e mortal, pentru că dacă se reintroduce pedeapsa cu moartea, vorbele astea ar putea fi interpretate altfel şi face bunică-ta atac de cord. "


Editat de CorinaDani, 21 iulie 2016 - 11:08 .


#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 11:10

Lorika - spre Cipri zboara 2 low-costuri: Blue Air si Wizz Air. 

Sunt preturi foarte OK>

Din pacate, lacomia si goana dupa profit isi spun din nou cuvantul.

Blue Air tocmai a majorat (ieri la ora 14) pretul ofertelor last-minute cu charter spre Grecia, profitand de situatia creata, stiind ca multi turisti se vor reorienta spre aceasta destinatie, pentru a nu avea o vara complet ratata dpdv al concediului.



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 11:15

Starea de urgenta a fost instituita pentru ca presedintele sa poata conduce direct, fara  parlament (cum e la noi prin ordonante).

Sigur ca oarece temeri nu pot sa nu existe, dar eu am vorbit chiar azi cu prietenii la care mergem in Turcia si mi-au promis ca se vor interesa...dar ei au auzit, ca mine, la televizor de tarasenia asta. Nimic nu-i schimbat in zona lui.

Si da, Franta e de luni bune in acelasi statut...

Unde vad eu o posibila problema? La granita. Nu ca as pati ceva, dar daca se inchid granitele si stau acolo asteptand...n-ar fi prea placut.

Eu unul nu anulez vacanta [:)]



#10
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 11:23

Starea de urgenta a fost instituita pentru ca presedintele sa poata conduce direct, fara  parlament (cum e la noi prin ordonante).

Sigur ca oarece temeri nu pot sa nu existe, dar eu am vorbit chiar azi cu prietenii la care mergem in Turcia si mi-au promis ca se vor interesa...dar ei au auzit, ca mine, la televizor de tarasenia asta. Nimic nu-i schimbat in zona lui.

Si da, Franta e de luni bune in acelasi statut...

Unde vad eu o posibila problema? La granita. Nu ca as pati ceva, dar daca se inchid granitele si stau acolo asteptand...n-ar fi prea placut.

Eu unul nu anulez vacanta [:)]

Nu vor inchide nimic. Cursele spre Bodrum / Antalya au fost si sunt neafectate. Acolo este 99.99% din turism.... nu au treaba resorturile cu astea....





Etichetat si cu turcia, stare de urgenta

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -