Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Malaezia


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 16 iulie 2016 - 14:15

Deoarece am mai fost in vacanta in aceasta tara , stiu la ce sa ma astept nu am multe intrebari.

 

In afara de Lankawi si Penang ati mai fost pe alte insule care v-au placut ?

 

Pentru ca vom petrece cateva zile si in Singapore ma gandeam eventual sa vizitam Pulau Tioman - insula aflata la numai doua ore cu trenul.

 

Desi e in topul celor mai frumoase insule ale Malaeziei, pozele nu m-au impresionat in mod deosebit iar hotelurile sunt superscumpe in comparatie cu Langkawi sau Penang,doua insule superbe de altfel.



#2
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 15 mai 2018 - 02:42

Eu am intrebat,eu raspund!

Daca ajungeti in Malaezia,limitati-va la Langkawi sau Penang,daca doriti un sejur pe insule.

Daca treceti prin Asia ,nu ezitati sa va opriti pentru 3-4 zile in Kuala Lumpur,veti fi placut surprinsi de cate lucruri sunt de vazut si de facut,iar preturile la hotel sunt acceptabile.

Va recomand un hotel absolut superb la 15 minute de aeroport in caz ca sunteti in trecere prin Kuala Lumpur - Cyberview Resort - ,daca veniti insa pentru a vizita capitala atunci e bine sa va cazati in alt loc,caci centrul orasului e mai bine de o ora de la aeroport.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 16 mai 2018 - 11:30

Multumesc pentru recomandari! Noi vom ajunge iar in Singapore si de acolo o vom lua in directia Kuala L.  [flo2]



#4
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 17 mai 2018 - 09:34

Vacanta placuta!

 

Ma gandesc ca veti sosi cu avionul de la Singapore,desi se poate si cu autobuzul,insa ia ceva timp 8-9 ore.

Noi am trecut  din Singapore in Johor Bahru / Malaezia pentru a vizita Legoland,ne-a luat in jur de o ora cu maxi taxi.

Iar dupa 2 zile am luat autobuzul spre Kuala Lumpur,am ajuns in jur de 6 ore.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 mai 2018 - 09:58

Mersi de sfat - interesant de stiut.  Ma fascineaza Malaezia (truly Asia) si sper sa fie mai putin intesata de turisti decat Tailanda care a devenit prea aglomerata. 



#6
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 17 mai 2018 - 14:58

Kuala Lumpur mie mi s-a parut ingrozitor de aglomerata. Traficul absolut infernal. De la aeroport pina la hotel am facut mai mult cu masina decit a durat zborul de la Bangkok in KL.

 

Am preferat sa mergem cu metroul in KL pe unde am vrut sa vedem. Malluri MULTE pentru cine agreeaza asa ceva (eu nu).

 

Nu am calatorit in "adincime" in Malaysia, doar KL ca am avut numai 3 zile. 

Ne-am cazat la The Face Suites care are un infinity pool pe acoperis si o vedere absolut incredibila catre Petronas Towers Uite o poza cu fimiu mic in pool). Recomand hotelul...are o locatie excelenta. 

Miniaturi atasate

  • KL.jpg

Editat de antmil, 17 mai 2018 - 14:58 .


#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 17 mai 2018 - 15:49

ant - super view. Mersi de tip.  [flo2]

 

Ideal pentru adolescenti obsedati de Instagram ca fi-meu.



#8
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 20 mai 2018 - 02:06

Super vederea din hotelul vostru!

Noi am stat la Seri Pacific,la etajul 21 si aveam vedere tot la Petronas,insa piscina era una ordinara.

Intr-adevar traficul aglomerat,insa drumurile sunt foarte bune,iar daca zbori pe timp de noapte,ajungi la aeroport rapid.

Anul trecut am folosit foarte des Uber,dar avand statie de metrou chiar aproape de hotel,am preferat sa scurtam timpul petrecut in trafic.

Foarte buna reteaua lor de metrou,usor de folosit si ieftin.In plus,ai ocazia,sa vezi locali,si sunt multe de vazut,caci sunt o populatie mixta - malaezieni,chinezi,indieni-religia difera si ea,insa majoritatea musulmani.Lumea nu prea vesela,incordare maxima,total opusul Singapore ,unde lumea e mult mai relaxata

 



#9
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 20 mai 2018 - 02:18

Mersi de sfat - interesant de stiut.  Ma fascineaza Malaezia (truly Asia) si sper sa fie mai putin intesata de turisti decat Tailanda care a devenit prea aglomerata. 

Daca fugi de turisti,trebuie sa alegi Filipine sau Sri Lanka ,Malaezia e tara fara viza pentru musulmani,deci paradisul celor oprimati de Europa,America,cei de aici se muta efectiv,acolo,pe timpul verii,+ cei veniti din toata Asia,Europa....

Totusi,eu prefer Malaezia .Anul trecut am fost pentru a treia oara,insa in Thailanda nu m-as mai intoarce.
In schimb,mi-am pierdut inima in Indonezia,si intr-o buna zi ma voi intoarce la ei.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -