Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sindromul ochiului lenes


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 16 iulie 2016 - 13:50

Fetita mea de 12 ani a fost diagnosticata cu aceasta boala de vedere recent.

Doctorita ne-a recomandat sigilarea ochiului sanatos intre 8 - 12 ore pe zi in timpul vacantei de vara si cel putin 6 ore pe timpul scolii.

 

Din pacate,fetita se tot plange ca ameteste,ca o doare capul,ca o strange plasturele si cate si mai cate.

 

Cert e ca nu se impaca deloc sa stea cu un ochi legat.

 

Oare exista alt tip de tratament ?!


Editat de Luna75, 16 iulie 2016 - 13:50 .


#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 16 iulie 2016 - 13:54

Cica niste canadieni ar fi descoperit ca jocurile de tipul tetris ar ajuta mai mult decat bandajarea ochiului. Dar cercetarile sunt inca in curs, au fost preluate si de britanici.

Asa ca nu stiu sa spun mai multe.



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 iulie 2016 - 22:47

De gimnastica oculara am auzit si eu ca ar imbunatati functionalitatea ochilor. Asta e de fapt jucatul tetris sau altele de genul. Cred ca gasesti pe net exercitii . In principiu sun miscari controlate ale ochilor, gen urmarit conturul obiectelor, rotit, desenat litere cu privirea...

#4
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 17 iulie 2016 - 00:24

Si fetitei mele i s a diagnosticat un ochi lenes la 6 ani. Doctorul a zis ca e prea mare pt ocluzor si i s a pus pe lentila ochiului bun un razer care sa ii blureze vederea. Un an l a tinut si a fost ok.

#5
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 19 iulie 2016 - 08:26

mcoca, ​Ce este razerul ? care e denumirea ei in engleza?

 

mi se pare variant ok si pentru fetita mea - in mod sigur ca daca ar fi mai mica mi-ar mai usor cu ocluzorul - dar acum e foarte greu.

 

Din pacate dr.mi-a spus ca in afara de ocluzor nu exista nici o alta varianta , insa razerul (orice ar fi el) ma intereseaza caci tare mi-e frica sa nu isi distruga ambii ochi - un ochi e sanatos si de aceea nu I s-au prescris nici ochelari.

 

Gimnastica a ochilor facem,am gasit exercitii usoare pe care le face cu placer,caci la varsta de 12 ani e constienta si ea,de importanta vederii iar noi,ca parinti am face orice ca ea sa ramana cu ochi sanatosi.



#6
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 19 iulie 2016 - 08:29

Cica niste canadieni ar fi descoperit ca jocurile de tipul tetris ar ajuta mai mult decat bandajarea ochiului. Dar cercetarile sunt inca in curs, au fost preluate si de britanici.

Asa ca nu stiu sa spun mai multe.

 

De jocuri am citit si eu - incercam sa se joace insa cu ochiul sanatos legat - ca sa-l activam pe cel slab.

Pe principiul asta primeste si cutii cu Lego noi - primeste jocuri cu conditia sa le faca cu un singur ochi.

Nu prea ii place idea,insa orice pentru  Lego Friends.



#7
Guest_CorinaDani_*

Guest_CorinaDani_*
  • Guests

Postat 19 iulie 2016 - 09:05

mcoca, ​Ce este razerul ? care e denumirea ei in engleza?

 

mi se pare variant ok si pentru fetita mea - in mod sigur ca daca ar fi mai mica mi-ar mai usor cu ocluzorul - dar acum e foarte greu.

 

Din pacate dr.mi-a spus ca in afara de ocluzor nu exista nici o alta varianta , insa razerul (orice ar fi el) ma intereseaza caci tare mi-e frica sa nu isi distruga ambii ochi - un ochi e sanatos si de aceea nu I s-au prescris nici ochelari.

 

Gimnastica a ochilor facem,am gasit exercitii usoare pe care le face cu placer,caci la varsta de 12 ani e constienta si ea,de importanta vederii iar noi,ca parinti am face orice ca ea sa ramana cu ochi sanatosi.

 

luna, chiar daca celalalt ochi e sanatos si nu i s-au prescris ochelari, puteti folosi o rama de ochelari care sa aiba lentila cu zero dioptrii la ochiul sanatos si acel razer pe lentila din dreptul ochiului cu probleme.

se poate proceda si altfel : folosind tot ochelari cu zero dioptrii, aplici ocluzorul pentru ochiul sanatos pe exteriorul lentilei, ca in imaginea de mai jos

 

alte variante aici : http://www.leo-optic...e-pentru-copii/

ambliopie_3.jpg



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 iulie 2016 - 09:11

a luat-o razna forumul. mi s-a postat mesajul anterior ca si cum as fi fost guest...

corectez un pic ideea : puteti folosi o rama de ochelari care sa aiba lentila cu zero dioptrii la ochiul cu probleme si acel razer pe lentila din dreptul ochiului sanatos. (invers fata de cum am scris, dar nu mai pot corecta mesajul anterior)



#9
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 19 iulie 2016 - 09:15

Subscriu pentru acest gen de ocluzor, pe lentila de ochelari, cel cu plasture este infiorator (eu trebuia sa port acu cativa ani dupa o  operatie si practic ma straduiam sa tin ochiul inchis, e imposibil de purtat).



#10
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 19 iulie 2016 - 11:14

Noi cel cu plasture il folosim,insa fetita mea se plange non stop - ba ca o strange,ba ca ii ustura pielea ,si dupa 2-3 ore de purtat il scoatem desi doctorita mi-a spus ca trebuie purtat cel putin 8 ore.

 

Voi discuta despre razer cu oftalmologul si sper sa avem rezultate.

 

Sunt foarte suparata pentru  ca am primit diagnosticul asa de tarziu,desi am mai fost la controale oftalmologice la inceput de an scolar si niciodata nu am avut problem - ca sa ma trezesc acum,la aproape 12 cu un diagnostic care se putea da mult mai devreme.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -