Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Super, Hiper Market


16 raspunsuri la acest subiect

#11
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:33

Astora cu supermarketurile cred ca nu le-a venit sa creada ce noroc a dat peste ei , nu s-a opus nimeni , din contra toti au fost bucurosi ca se mai deschide o dugheana imensa , si cu ce pret , s-au desfiintat producatorii locali , nimeni nu mai vrea sa munceasca in agricultura . A fost o incercare de redresare pe vremea lui Adrian Nastase , parca , cand era un proiect prin care agricultorii isi puteau cumpara tractoare si utilaje noi cu preturi subventionate , foarte mici , in rate . ( Poate vorbesc aiurea dar asta imi amintesc ) Ar fi fost o minune pentru ca preturile la petrol au crescut imens , iar lucrarile agricole au devenit un lux pentru tarani iar pamantul tarii a ramas in paragina .Normal . S-a pregatit ca
ea pentru supermarket . Si ce poate cumpara omul de rand sau taranii cu pensia mica de la supermarket decat ultimele gunoaie pline de aditivi si amidon.
Eu am 4 Ha teren arabil intr-un singur loc , si ani de zile a stat nelucrat , nimeni nu a fost interesat nici macar pe gratis , nu am cerut arenda , parintii mei erau speriati ca ne amendeaza de la primarie ca e pamantul in paragina . Si ce sa fac???
De vreo doi ani in urma se cam bat pe el , nu stiu de ce .

#12
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:36

Mai vreau sa spun ca aici , cand merg in orase mai mici nu gasesc picior de supermarket , nimic . nu sunt decat cafenele , restaurante , magazine deschise de localnici cu produse locale , si toate destul de scumpe .Isi protejeaza economia locala .

Editat de Collins20, 13 iulie 2016 - 14:37 .


#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:51

Problema va fi ca celor de la supermarket le trebuie contracte serioase cu producatorii , acolo nu e piata asteapta sa vada daca vine omul sa aduca ceapa sau ploua si s-a razgandit . Se creaza patura intermediara care cumpara de la producator , taran , fermier , si vinde la supermarket , iar acesia vor face profitul din preturi cat mai mici la achizitii .
Uneori supermarketuloate avea calitate de buyer , dar trebuie sa planifice si sa selecteze produsele apoi sa incheie contracte cu producatorul.

#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:54

Corina, nu-i doar in perioada asta, incet-incet se permanentizeaza. Si-apoi...de ce naiba deschid magazinul daca nu au marfa pusa? Ca e nene o vanzoleala acolo...nu mai e nici un pret la locul lui, habar n-ai ce cumperi. Sa deschida la 12 sau cat or vrea, daca n-au timp.

Dar repet, incet-incet au aparut problemele astea, nu erau. Acum e ceva banal. Frecvent.

N-am decat sa ocolesc magazinul...nu prea am timp sa-i astept sa-si aseze marfa. Bine, nu cred ca o sa sinucida cineva ca nu ma mai duc eu... [:D]

 

nu stiu, in cele 2 kaufland-uri (din 3) pe la care mai trec din cand in cand, in ploiesti, nu am observat debandada si delasarea de care zici tu.

cred ca tine in mare parte si de managerul de magazin, de sefii de departamente/raioane sau cum s-or numi. omul sfinteste locul. presupun ca au niste reguli si standarde pe care ar trebui sa le respecte toate magazinele kaufland din tara, dar cand lucrezi cu oamenii, si inchizi ochii la abateri, uite ce se intampla.

 

daca ma duc in kaufland in timpul saptamanii, pe la ora 18, e extrem de liber, sunt putini cumparatori prin magazin.

in week-end, da, e nebunie, iti dai seama inca din parcare, daca e plina-ochi, e clar ca si in magazin e aglomerat.

legat de preturi, daca nu gasesc la raft pretul unui produs care ma intereseaza, stiu deja unde sunt amplasate cititoarele de coduri si scanez rapid codul de bare al produsului, sa aflu cat costa.

exact asa am procedat saptamana trecuta, aveau reducere 25% la detergentul lichid si capsule marca ariel, indiferent de gramaj, gasisem un set cu 70 capsule (35+35) si nema pret la raft. m-am dus frumusel la cititorul de coduri, era la 3 randuri mai incolo, am aflat, am calculat rapid si chiar ca avea cel mai avantajos pret/buc dintre toate variantele expuse la raft. cand m-am intors la raft, mai era un nene care astepta cu pachetul in brate, ii spusese sotul meu ca ma duc sa scanez, sa aflu pretul :-).



#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 15:08

Acuma ce sa zic...sunt convins ca e vorba de managementul magazinului respectiv, in primul rand. Dar pe mine nu ma ajuta asta.

Nu cred ca sunt pregatit (adica informat) ca sa sustin o dezbatere vis a vis de supermarketuri in amanunt, insa nici din strainatate nu cumpara direct de la producatori, ci tot de la intermediari. Ideea legii de care vorbeam era sa ajute producatorii, adica sa le garanteze un loc pe rafturi, iar ei sa poata investi linistiti in spatii de productie si mai ales in spatii de depozitare tranzitorii, sa se asocieze, sa-si asigure transport...

Acum degeaba produc daca nu-i primeste nimeni la magazin. Un cerc vicios din care sunt sanse sa se iasa acum.

Sunt de acord ca cel mai elocvent criteriu este pretul si asta in special intr-o tara cu oameni saraci cum e Romania. Si supermarketurile abunda de produse ieftine.

Dar preturile mici la alimente de exemplu inseamna mancare proasta, orice am zice si pe termen lung se cunosc efectele la sanatatea populatiei. Poate e momentul sa ni se ofere si alternative.



#16
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 17:07

Rufus, are Carrefourul la sortimente de inghetata, de mama focului. Au fost (sunt?) cu 25% reducere toate. Nu cumpara mai nimeni.

 

Pentru mame, vedeti ca este promotie in H&M, la haine de copii in special, preturi intre 10 si 40 de lei pentru produse care altfel costa dublu, triplu sau chiar de 4x mai mult.



#17
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 17:13

Eu mergeam des in Kaufland, e aproape de mine, insa nu am mai mers de luni bune, parca a scazut calitatea produselor. Si exista si doua tipuri de Kaufland-uri, cu doua tipuri de aranjare a produselor, tipul 2 ma enerveaza. In tipul 2, raionul de jucarii e de-o schioapa, in tipul 1, ocupa mult mai mult spatiu.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -