Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Super, Hiper Market


16 raspunsuri la acest subiect

#1
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 09:56

Ne-au intrat sub piele (vorba celor de la Carla's Dreams [:)] ), ne-au facut viata mai usoara. Acum depindem in mare masura de ele, ne-am obisnuit, ne-au intrat in rutina.

Dar asta nu fara un pret platit...

Legea cu 51% produse romanesti in magazine, promulgata ieri de presedinte, face valuri. Din start e neclara, acum se asteapta metodologii de aplicare elaborate de ministerul agriculturii.

In formulare, 51% din marfa trebuie sa fie de pe "lantul scurt", adica din zona. In zona poate fi si din Bulgaria si Ungaria...deci unde-i marfa romaneasca?

Magazinele au sarit in sus de 10 coti, ca nu se poate, ca marfa se va scumpi, ca va scadea numarul de sortimente, va scadea calitatea...

Producatorii se bucura, la tine in tara se vand preponderent produsele altora...nu e chiar normal.

Pana la urma e vorba doar de bani, afaceri. Grija pentru consumator nu exista decat la nivelul la care scoti banii din portofel. Mai departe...nu conteaza.

Eu imi fac cumparaturile uzuale in cea mai mare parte de la un Kaufland, aflat in drumul meu. Evident, e vorba de comoditate. Pana si dentistul mi l-am ales din blocul de vis a vis de birou...dar un magazin?

Cica lantul asta de magazine este de ani buni pe primul loc la cifra de afaceri. Inseamna ca vinde mult, pentru ca oferta nu este chiar cea mai variata. Are marketing bun, promotii, preturi atractive.

Observ insa de mai multa vreme cum incepe sa scartaie. Am gasit pe raft marfa expirata, preturile anuntate in scadere cu mare tam tam (de ex cu scaderea TVA) au revenit usurel si au depasit pragul initial (desi inflatie, curs valutar sunt constante). Promotiile, anuntate foarte vocal si vizibil, sunt cam pe jumatate adevarate. In prima zi de promotie, jumatate produsele din catalog nu exista. Oricum, se aprovizioneaza pe sponci...Da, scrie acolo clar: in limita stocului disponibil. Corect. Dar devine o regula: ori nu gasesti niciodata produsul, ori este prezent doar cateva ore. Dupa care...stocul disponibil s-a epuizat, logic ca ei n-au nici o vina...

Vad ca apeleaza si la tehnicile clasice de pacalire. Ori nu exista pretul la raft, ori preturile sunt de la alte produse. Mai ieftine, desigur. Daca vezi- bine. Daca nu... La inceput le-am mai spus celor de acolo ca nu-i ok...isi cer scuze, se reped sa verifice, sa remedieze, ramane totul la fel. E clar ca e politica interna.

Probabil ca asa e si pe la alte firme, n-am timp si chef sa verific. De fapt aud si citesc destule. Eu incep sa ma satur, ocazie cu care mi-ar place sa vad ca industria romaneasca si-ar reveni si ar produce suficient cantitativ si acceptabil calitativ, agricultura ar fi sprijinita macar legislativ, ca il stimez pe fermierul polonez, ungur, slovac dar parca mi-as dori sa prospere fermierul roman.

Tirania super-hipermarketurilor, asa cum a fost numita si denuntata de multe ori, incepe sa treaca de la producatorii prezenti pe rafturile magazinelor la clienti. Ori, daca ce e in culise ajunge mai greu la vedere, cand incep sa-si bata joc si de clienti consider ca sar calul si eu imi propun sa-i sanctionez, in felul meu. Adica o sa-i vizitez cat pot de rar.

Sunt curios deci ce influienta va avea legea recent promulgata. Si ma refer la influienta asupra tuturor, nu doar a mea.



#2
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 12:32

Rufus, asa am patit si eu cu Kauflandul. Din pacate.

 

Si intre hypermarket Carrefour si Carrefour Market sunt mari diferente de pret. Mari. Exemplu: punga de cereale Nestle. Carrefour mare = 8,29 lei. Carrefour mic = 10,50 lei.

 

In acelasi timp, lapte Poiana Florilor, Carrefour mic = 3 lei. Carrefour mare = 3,69 lei.



#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 12:34

In acelasi timp, langa mine e un mic aprozar. Da, aprozar, ca pe vremuri. Acolo sucul ala nou Tymbark, la sticla de sticla de 250 de ml, e 1,60 lei, iar biscuitii Oreo sunt 1,80 lei. F. ieftin fata de orice alt magazin de cartier din zona mea. Nu stiu fata de super si hyper market.



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 12:59

ruf, kaufland vinde mai mult pentru ca de cele mai multe ori magazinele sunt amplasate strategic, in oras, in/langa cartiere bine populate, cu acces facil la mijloacele de transport in comun.

pepco, carrefour market are preturile mai mari deoarece spatiile in care functioneaza sunt inchiriate, spre deosebire de hipermarket, unde constructia este de sine-statatoare, facuta de investitor, recuperand parte din cheltuieli prin inchirierea de spatii in galeria comerciala.



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 13:22

la ce nebunie de aglomeratie e in Kaufland nici nu ma mira ca produsele foarte dorite din promotie nu mai sunt dupa cateva ore.....



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 13:35

pana acum o jumatate de an, cu aproximatie, kaufland statea parca mai bine la capitolul legume-fructe (calitate, prospetime, pret), in comparatie cu carrefour. ma refer la cele din ploiesti.

acum, de cand carrefour a implementat un proiect de incurajare a micilor fermieri din zona prin comercializarea legumelor/fructelor de sezon, scorul este cam la egalitate.

eu prefer sa-mi fac cumparaturile din carrefour, din kaufland sunt cateva chestii pe care le cumpar constant (nimicuri, oricum, gen sapun lichid, consumabile pentru masina de spalat vase, inghetata marca proprie, seminte prajite marca proprie si ceafa de porc marinata in diverse amestecuri de ulei si condimente, cea data prin amestecul provensal e bestiala).

am constatat ca selgros are produse din carne produse in carmangeria proprie, va spun cu mana pe inima ca parca au gustul celor de odinioara, se simte chiar si carnea la gust :-). micii, carnatii proaspeti din selgros iarasi sunt foarte buni.



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 13:37

Rox, nu e doar asta.

Azi dimineata la 8 eram in kaufland, deschis la 7.30 si nici lume nu era, desi e prima zi de promotie. In oferta sunt multe soiuri de inghetata, imi faceam planuri [:D] iar in magazin- ciuciu.

Am intrebat la informatii- habar nu aveau. Cica se informeaza si o sa-mi spuna, daca vreau sa astept. Pai bai, eu ma informez la informatii...nu informatiile la mine [:-)))]

Mda...



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 13:44

ruf, o fi si la ei problema cu personalul, adica nu sunt toti la munca, fiind perioada de concedii. si n-au apucat sa aranjeze rafturile si vitrinele frigorifice cu marfa si preturile aflate in promotie...

plus ca, daca zici ca azi e prima zi de promotie la inghetata, fiind si in timpul saptamanii, si-or fi spus ca nu vor fi atat de multi doritori la prima ora.

sau, n-or fi primit la timp, de la furnizor/centrul lor logistic inghetata, din motive mai mult sau mai putin obiective.

poate pana dupa-amiaza vor reusi sa aranjeze marfa aflata in promotie.

mai da-le o sansa si treci pe acolo cand te intorci acasa.



#9
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:17

Corina, nu-i doar in perioada asta, incet-incet se permanentizeaza. Si-apoi...de ce naiba deschid magazinul daca nu au marfa pusa? Ca e nene o vanzoleala acolo...nu mai e nici un pret la locul lui, habar n-ai ce cumperi. Sa deschida la 12 sau cat or vrea, daca n-au timp.

Dar repet, incet-incet au aparut problemele astea, nu erau. Acum e ceva banal. Frecvent.

N-am decat sa ocolesc magazinul...nu prea am timp sa-i astept sa-si aseze marfa. Bine, nu cred ca o sa sinucida cineva ca nu ma mai duc eu... [:D]



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 iulie 2016 - 14:19

ruf, o fi si la ei problema cu personalul, adica nu sunt toti la munca, fiind perioada de concedii. si n-au apucat sa aranjeze rafturile si vitrinele frigorifice cu marfa si preturile aflate in promotie...

plus ca, daca zici ca azi e prima zi de promotie la inghetata, fiind si in timpul saptamanii, si-or fi spus ca nu vor fi atat de multi doritori la prima ora.

sau, n-or fi primit la timp, de la furnizor/centrul lor logistic inghetata, din motive mai mult sau mai putin obiective.

poate pana dupa-amiaza vor reusi sa aranjeze marfa aflata in promotie.

mai da-le o sansa si treci pe acolo cand te intorci acasa.

La ce ai scris tu,mai poti adauga ca nu e neaparat obligatoriu ca oferta sa se gaseasca din prima zi.

 

Adica oferta asta tine o saptamina(zic si eu)asa ca marfa daca se primeste a doua zi,va aparea ulterior pe rafturi.Plus ca nu stiu exact cum e in tara,dar uneori oferta e valabila doar pentru anumite filiale,scrie in general cu scris mic ,pe partea d ejos a reclamei.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -